Az Otthonfelújítási támogatás várhatóan 2024 júniusától pályázható lesz. A kormány a 108 milliárdos programot a RePower nevű uniós forrásból fedezi. A támogatás az 1990 előtt épült családi házak energiahatékonysági korszerűsítését célozza. A pályázási kritériumok közül nemrégiben kikerült a családi házak gázhálózatra kötöttségének feltétele, így az igénylők köre megnövekedhet.
Kik pályázhatnak és mire kell figyelni?
Jelen állás szerint a támogatást 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítésére lehet felhasználni, és nagyon úgy tűnik, hogy már a gázhálózatra kötöttség feltétele is kikerült a pályázási kritériumok közül. A kormány az épületfelújítás következtében 30 százalékos energiahatékonysági javulást tűzött ki célul, szóval várhatóan ezt a kitételt mindenképp teljesíteni kell majd. A program bevezetését széleskörű társadalmi egyeztetés előzi majd meg, így nem minden feltétel és eljárásrend van még tisztázva.
A vissza nem térítendő támogatás és az elérhető hitel összege összesen 6 millió forint, amit 1 millió forint önerővel lehet megpályázni. A vissza nem térítendő támogatás 2,5-3,5 millió forint között mozoghat, melyet a járás (adott település) fejlettsége határoz meg az átlag jövedelmek alapján. Alacsonyabb jövedelem esetén magasabb lesz a vissza nem fizetendő támogatás összege és alacsonyabb a kamatmentes hitelé. A legnagyobb támogatásra (3,5 millió forint) a bruttó átlagkeresetnél (571 200 forint) 30 százalékkal alacsonyabb jövedelműek (kb. bruttó 400 ezer) lesznek jogosultak. Az ő esetükben a hitel nagysága 2,5 millió forint lesz. Tehát a felújítás fele-fele arányban önerőből és támogatásból fog megvalósulni.
Szakértők szerint ebből az összegből például kb. egy 80-100 m²-es ház teljes hőszigetelése és a nyílászárók cseréje kivitelezhető. Ha a fűtést is korszerűsíteni kívánjuk, akkor valószínű, hogy mellette már csak a padlásfödém szigetelésére marad pénz, bár ez függ a ház állapotától és nagyságától is.
Pályázni a következőkre lehet:
- Külső hőszigetelés
- Nyílászárócsere
- Melegvíz-rendszer korszerűsítése
- Fűtésrendszer korszerűsítése gázkazánnal, kéménybéleléssel, hőleadókkal
- Ezek kombinációja
A lényeg, hogy a 30 százalékos energiamegtakarítás feltétele teljesüljön.
Mit érdemes elvégeztetni és az mennyi időbe és pénzbe kerül?
30 százalékos energiamegtakarítást az Új Ház Zrt. építőanyag-kereskedelmi hálózat vezérigazgatója szerint kizárólag a szigetelés korszerűsítésével is el lehet érni. Egy 80 m²-es ház esetén a külső homlokzatra ragasztott 15 cm vastag polisztirollal, illetve a padlásfödémre helyezett 25 cm vastag ásványgyapot-réteggel bruttó 2,5 milliós költséggel számolhatunk.
Nyílászárócserénél, ha háromrétegű ablakokkal és RC2 biztonsági vasalatú bejárati ajtóval kalkulálunk, akkor bruttó 1,5-2 millió forintból lehet kijönni. Ingatlanonként természetesen nagy eltérések lehetnek a költségek között, hiszen az alapterületen és méreten kívül számít még a ház földrajzi elhelyezkedése, állapota és a falak vízszigetelése. Nem érdemes megfeledkezni a belső helyreállítási költségekről sem, amelyek szintén széles palettán mozoghatnak.
A külső elemek és a padlásfödém hőszigetelése jellemzően 2-3 hetet vesz igénybe egy ilyen méretű háznál. A nyílászárók cseréje a külső-belső helyreállítási munkálatokkal egyben általában néhány nap alatt megvan. Egy sima kazáncsere egy nap alatt elvégezhető, azonban ha a kéményt is béleljük, valamint a vezetékrendszert és a radiátorokat is korszerűsítjük, akkor a munkálatok 1-2 hónapot is igénybe vehetnek.
Szakemberek keresése
Az Otthonfelújítási program alatt a Mapei Kft. felmérése alapján a szakemberekre várhatóan több időt kell majd várni a mostaninál. Érdemes tehát úgy terveznünk, hogy lehet beletelik 1-2 (vagy több) hónapba is mire elkezdik a munkát.
Emellett a munkadíjak emelkedésére is lehet számítani a programnak köszönhetően. Az áremelkedést kb. 10%-osra saccolják. Tehát a pályázóknak érdemes lesz gyorsan lépniük és nem az utolsó pillanatra hagyni mindent!