Mikor van nőnap? Honnan ered, mi a tökéletes ajándék?

A nőnap eredetileg nem a virágról és csokiról szólt, hanem a női munkásmozgalmi sztrájkról, amelyen a New York-i textiliparban dolgozó nők követeltek emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést. Ez 1857. március 8-án történt, akkoriban a női munkások jogaiért és a nők választójogáért vívott harc állt a nőnap középpontjában. Érdekes módon az, hogy mikor van nőnap, csak később alakult ki. Elmondjuk, hogy milyen pályát járt be a nőnapi mozgalom és hogyan ünnepeljük manapság.
A nőnap eredete
Az első nőnaphoz köthető esemény tehát már 1857-ben volt, amikor a New York-i munkásnők gyermekeiket férjükre hagyva sztrájkoltak a jogegyenlőségért. Jogos, hiszen ha az ipari forradalomnak köszönhetően munkába kellett állniuk, akkor miért ne illették volna őket is ugyanolyan jogok és bérezés, mint a férfiakat? Főként, hogy a munka mellett a gyereknevelés is a nőkre hárult.
Hivatalosan az első nőnapot 1909-ben tartották az Egyesült Államokban, de ekkor még mindig létezett a nemzetközi nőnap, ahogyan ma ismerjük. Clara Zetkin neves nőjogi harcos volt az, aki végül 1910-ben a Szocialista Internacionálén javasolta, hogy tegyék nemzetközivé a nőnapot, amelyen elismerik és tisztelik a jogaikért küzdő nőket, illetve elismerik az egyenlő bánásmódért, a választójogért folytatott tevékenységüket.
Mikor van nőnap?
A világ első hivatalos nőnapját 1911. március 19-én tartották meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban. Érdekes módon végül Svájcban kaptak a legkésőbb a nők szavazati jogot, csupán 1971-ben.
Hiába volt már nemzetközi nőnap, ekkor még mindig nem volt kinevezve hivatalos dátum. Az csak az 1917-es Oroszországban lezajlott nők által szervezett kenyérért és békéért folytatott tüntetést követően vált hivatalossá, hogy a nemzetközi nőnap március 8-a legyen.
Mikor van nőnap Magyarországon?
Magyarországon a nemzetközi hullámhoz képest kissé eltérően zajlottak az események. Itthon Országos Nőszervező Bizottságnak hívták a nőjogi mozgalmat, akiknek hatására Magyarország legelőször 1913-ban csatlakozott a nőnapi felhíváshoz. Ezt követően kezdték itthon is ünnepelni a nőnapot, amely a 1948-ban vált kötelezővé és az eredetileg mindig más napot tartott ünnep időpontja egységesen március 8. lett az egész országban.
Hogyan ünnepeljük és mi a tökéletes ajándék?
A nőnap fokozatosan elveszítette munkásmozgalmi jellegét. Ma már elképzelhetetlen a szavazati jogért folytatott harc, pedig pont a nőjogi mozgalmaknak köszönhető, hogy alapjoggá vált.
Attól függően, hogy mit jelképez az adott ország számára a nőnap, mindenhol kicsit eltérően ünnepelnek. Van, ahol még mindig kicsit mozgalmi jellegű és az ünneplés középpontjában a nők jogainak előmozdítása áll, máshol már csak a nők iránti szeretet és tisztelet kifejezése maradt meg.
Van, ahol például egybeesik az anyák napjával, így a gyerekek is aktív résztvevői a nőnapnak. Más országokban ritka virágot szokás adni a nőknek, ezzel mutatva ki a hálát és a tiszteletet. Kínában például fél nap szabadságot kapnak a női dolgozók nőnapon.
Egy biztos, a szeretet és a figyelmesség kimutatásával nem lehet mellélőni, legyen szó apróságról vagy akár nagyobb ajándékról.
A virág, az illatszerek, a különféle kozmetikumok és az (cukormentes) édesség jó választás lehet, de ez esetben is érvényes, hogyha közeli szerettünket szeretnénk megajándékozni nőnap alkalmából, akkor nem szükséges a klisékhez ragaszkodni. Ha ismerjük az ízlését, adjunk olyat, amit szeret: könyvet, mozit, felnőtt színezőt vagy jóskártyát.