0 forintos bankszámla: erre figyelj, hogy tényleg ingyen legyen

Manapság már rendelkezésre állnak 0 forintos bankszámlák, amelyek igen vonzóak lehetnek, ha az ember spórolni szeretne a számlavezetési költségeken. Mielőtt váltanánk, alaposan járjunk utána a feltételeknek, nehogy ráfizetés legyen a vége.
Mire vonatkozik az ingyenesség a 0 forintos bankszámla esetében?
Az ingyenesség általában csak a magára a számlavezetési díjra vonatkozik, bizonyos szolgáltatásokért fizetni kell. A költségek a bankonként változnak, és az is számít, hogy ki hogyan használja a számláját. Gyakori költségek lehetnek például az
- átutalási díjak
- a pénzfelvétel díja
- a pénzváltás díja
- bankkártya kibocsátási díja
- és a bankkártya éves díja.
Vegyünk egy példát. Ha a számlatulajdonos nem, vagy csak ritkán szokott átutalni és készpénzt is csak 150.000 forintos ingyenes havi limitig vesz fel, akkor csak a bankkártya díját kell kifizetnie. Ha jól választ csomagot, akkor havi pár száz forintból megúszhatja a bankolást, ami már szinte tényleg ingyenes.
Egyéb tudnivalók a 0 forintos bankszámláról
A hazai bankok kínálatában szinte csak a forint alapúakkal működhet a 0 forintos bankszámla. A díjmentes számlavezetési opciót például euróra vagy dollárra nyitott bankszámlák esetében csak elvétve találni.
Az ingyenes számlavezetést sokszor jövedelmi feltételhez kötik, de nem mindenhol. Bizonyos bankoknál már havi 75 ezer forint beérkező jóváírás is elegendő. Például ilyen az UniCredit Bank Partner Aktív Zéró számlacsomag, ez azok számára lehet előnyös, akiknek részmunkaidős állásuk vagy, vagy még egyetemen tanulnak és mellékállásban gyűjtenek pénzt. Vagy azoknak, akiknek csak valamilyen kiegészítő jövedelem, pl. gyes, gyed érkezik a számlájára, esetleg nyugdíjasoknak.
A CIB Banknál és az Erste Banknál is jelen van ez az opció.
Mi történik, ha a vállalt jóváírás nem érkezik meg?
Ebben az esetben a bankok felszámolják a számlavezetési díjat. Tehát ilyen tekintetben is érdemes jól megfontolni.