Nyitólap Spórolj! Állat Mit nem ehet a kutya? Legyünk különösen óvatosak az ünnepek idején
HIRDETÉS

Mit nem ehet a kutya? Legyünk különösen óvatosak az ünnepek idején

Mit nem ehet a kutya?

Felelős gazdiként tudnunk kell, milyen ételek jelentenek veszélyt háziállatunkra. Szerencsére a legtöbb kutyatartó tisztában van azzal, hogy mit nem szabad adni a négylábúnak, karácsonykor azonban még óvatosabbnak kell lennünk. A vendégek előszeretettel traktálják a kutyát mindenféle ünnepi étellel, a mi felelősségünk, hogy erről időben letiltsuk őket. Mit nem ehet a kutya? Mutatjuk a tiltólistás ételeket.

HIRDETÉS

Kedvencünket karácsonykor se étellel szeressük. Természetesen abból nem lesz tragédia, ha a szokásosnál kicsivel több jutalomfalatot kap, abból viszont lehet, ha túletetjük vagy nem megfelelő táplálékot adunk neki. Igyekezzünk ezt a vendégeinkkel is megértetni.

Mit nem ehet a kutya?

Álljunk ellent a könyörgő kutyatekintetnek az étkezések alatt, és gondoskodjunk róla, hogy a kutya ne lophasson le semmit az asztalról, pultról. A következőkre különösen figyeljünk oda:

Óvatosan az ételmaradékokkal!

A legtöbb ünnepi étel egyáltalán nem való kedvencünknek. A zsírok a kutyák számára nélkülözhetetlen tápanyagok, azonban nagyon nem mindegy, hogy ezt milyen formában veszik magukhoz. Fűszeres, zsíros étellel ne etessük a kutyát, a faggyús, bőrös maradékok emésztési problémákat, de akár hasnyálmirigy gyulladást is okozhatnak. Halászlé, pörkölt, halpaprikás, sültek –  ezeket egyék csak a kétlábúak.

Édességek: csokoládé, szaloncukor, sütemény

A kakaóban található theobromin a kutyák számára halálos méreg, éppen ezért se szaloncukort, se csokoládéval bevont süteményt ne adjunk az állatnak. Kerüljük a kelt tésztákat, kalácsokat: a gyomor melegében az elfogyasztott mennyiség (amennyiben jól sikerült a dagasztás) dagadni és erjedni kezd, ami gázosodást, a gyomorfal és a belek feszülését, vagyis fájdalmat okoz. Nagyon megterheli az emésztőrendszert, az erjedés közben felszabadult alkohol pedig károsítja a májat.

HIRDETÉS

Olajos magvak

A dió, a mogyoró, a kesudió nagy mennyiségben lehetnek veszélyesek a kedvenceinkre, de ez az egyedi érzékenységtől is függ. Mit ehet, és mit nem ehet a kutya?

  • A makadámdió fogyasztása már kis mértékben is súlyos mérgezést idézhet elő. Tilos kutyának adni!
  • A kutya ehet diót, ha megfelelően van hántolva és tisztítva. Ne vigyük túlzásba!
  • A kesudió magas kálium tartalma miatt a vesebetegségre hajlamos kutyáknak nagyon komoly egészségügyi gondokat okozhat. Egészséges állatnak adható, de csak nagyon kis mennyiségben.
  • Mogyorót szárazon pörkölve vagy nyersen, só, ízesítés és héj nélkül adhatunk kutyusunknak. A földi mogyoró magas zsírtartalmú, mértékkel fogyasztva jótékony hatású is lehet.

Főtt és sült csontok

Adhatunk-e csontot a kutyának vagy sem? Megoszlanak a vélemények. Annyit érdemes tudni, hogy a csont főzés, sütés közben elveszti rugalmasságát, kiszárad és szilánkosra törik. Vannak kutyák, akiknek nem okoz gondot fiatalabb korukban a levesben főtt csont vagy farhát elfogyasztása, később viszont baj lehet belőle. Előfordul, hogy idősebb korában, teljesen váratlanul jelentkezik a probléma bélelzáródás, bélfalsérülés, gyomorlyukadás formájában.

Mit nem ehet a kutya a szokásos ünnepi menüből?

A mák és a lencse is tiltólistás. Ha a mák kutya szervezetébe kerül, kisebb mennyiségben bélsárrekedést okozhat, nagyobb mennyiségben pedig akár kómát is. Mákot, mákkal készített ételeket tehát ne adjunk kedvencünknek. A lencse sem ajánlott: szilveszterkor levest vagy főzeléket szokás fogyasztani, ezek erősen puffasztó hatásúak lehetnek a kutyára.

Nyilván nem itatjuk az ebet szeszes italokkal, de balesetek előfordulnak. Vannak kutyák, akiknek eleve nem tetszik az alkohol szaga, ösztönösen kerülik, mások viszont gond nélkül belenyalnak abba, ami éppen az orruk elé kerül. Figyeljünk arra, hogy elzárjunk minden szeszes italt kedvencünktől, mert kis mennyiségben is májkárosító hatású lehet.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version