Egészen elképesztő és zseniális trükköket képesek megtanulni a kutyák. Nyáron például Otto, a gördeszkázó, Guinness-rekorder bulldog mutatványán ámult az internet népe, de láttunk már vadkacsavadász retrievert, aki remekül hozza Kim Kardashiant, és itt ez a csöppség, aki parancsra simán átmegy burritóba. Persze nem minden négylábúnak kell tudnia izgalmas, látványos dolgokat, éppen elég, ha engedelmes, hallgat rád. Ezt 7 alapvető parancs megtanításával nagyjából el lehet érni. Mutatjuk a kötelezően ajánlott kutya vezényszavakat.
Miért kellenek egyáltalán a kutya vezényszavak?
Etológusok és kiképzők könyveket írtak a témáról, de röviden azért, hogy biztonságban tudjuk a saját kutyánkat, a mások kutyáját, a családot és mások családját. A tanítás és nevelés erősíti a kutya és a gazda közötti bizalmat, segít elkerülni rázós, veszélyes helyzeteket.
Mikor kezdjünk vezényszavakat tanítani?
Az alapvető szabályok felállítása közben már érdemes elkezdeni a legfontosabb vezényszavak tanítását. Azokat vegyük előre, amelyek a kutya biztonságát szolgálják! Tipikusan ilyen a „marad”, bár ennek a parancsnak az elsajátítása nehezebb, mint az „ül” vagy a „fekszik”. Előbb a könnyebbeket kell a kedvencünknek megtanulnia, utána jöhetnek a komolyabbak.
Alapvető kutya vezényszavak
Ül!
Így taníthatod meg: Fogj egy jutalomfalatot, állj a kutya elé, és tartsd az orra elé. Mondd, hogy „ül”, majd emeld az öklödbe zárt jutafalatot a kutya feje felé, fölfelé. Ilyenkor a kutya ösztönösen emeli a fejét és leül. Ha nem, akkor a szabad kezeddel finoman nyomd le a hátsóját, közben ismétled meg a vezényszót. Ha leült, jöhet a dicséret és a jutalom. A feladatot naponta gyakoroljátok.
Hagyd!/Nem!
Így taníthatod meg: Ültesd le a kutyát és tegyél elé jutalomfalatot vagy valamilyen játokat. Mondd, hogy „hagyd” vagy „nem”, közben pedig tartsd a kezet a falat/játék fölött. Ha a kutya fel akarja venni, akkor tedd rá kezed a jutalomfalatra és ismételd meg a vezényszót. Vedd el kezed és várj. Lehet, hogy csak sokadik nekifutásra fog menni. Ha sikerült, jutalmazd és dicsérd meg a kutyát. Naponta többször érdemes gyakorolni.
Figyel!
Így taníthatod meg: Első körben fel kell magadra hívnod a kutyád figyelmét. A legegyszerűbb, ha fogsz egy jutalomfalatot, megmutatod neki, majd az öklödbe zárod és homlokod elé emeld. Közben mond ki a „figyel” parancsot. A falatot ne add neki oda, a vezényszóval, illetve a mozdulattal kell elérned, hogy rád figyeljen.
Gyere!
Így taníthatod meg: A kutya legyen pórázon. Ültesd le szemben, de kellő távolságra, egyik kezedben tarts egy jutalomfalatot. Mondd ki a „figyel” parancsot, majd kissé leguggolva próbáld magadhoz hívni a „gyere” vezényszóval. (Csak egyszer mondd ki.) Óvatosan húzd meg a pórázt és irányítsd magad felé a kutyát. (Ne húzd magadhoz, csupán finom jelezd az irányt.) Dicsérd meg és jutalmazd.
A fentebbi feladatokat naponta többször érdemes gyakorolni. A „gyere” vezényszót ajánlott legalább egy hétig (vagy akár többig, kutyája válogatja) pórázon tanítani, utána lehet „szabadon” próbálkozni.
Ezek voltak a kezdő kutya vezényszavak, jöjjenek a haladók!
Marad!
Így taníthatod meg: Ültesd le a kutyát magad elé, tartsd az ökölbe zárt falatot az orra elé, majd mondd, hogy „marad”. Távolodj el tőle egy-két lépésre. Ha követ vagy elmozdul, ültesd le, majd ismételd meg a parancsot. Ha a helyén marad, akkor lassan menj tőle távolabb. Ha nem mozdul, menj vissza és dicsérd meg. A pár másodperces helyben maradás is számít, jár a jutalom!
Fekszik!
Így taníthatod meg: Ültesd le a kutyát, mutasd meg neki a jutalomfalatot, majd lassan, a kezedet a föld felé közelítve ereszkedj lefelé. Mondd, hogy „fekszik”. Ha a kutya nem követi ösztönösen a falatot, akkor óvatosan húzd előre a mellső lábait, amíg fekvő pozícióba nem kerül. Jutalmazd és dicsérd meg, ha elérte a fekvő helyzetet.
Állj!
Így taníthatod meg: Ültesd le, majd tedd a kezed a hasa alá, vigyázva emeld állásba és mondd a vezényszót. Ha sikerült, dicsérd és jutalmazd. Az első néhány próbálkozásnál elképzelhető, hogy a hasa alatt kell tartanod a kezed, hogy ne üljön le. Gyakorlat teszi a mestert, ismételjétek meg a feladatot többször.
Természetesen a fentebbi vezényszavak helyett teljesen mást és sokkal többet is megtaníthatsz az ebnek. Minél többet tud, annál jobb – persze csak akkor, ha az alapok stabilan megvannak. Bármennyire is jópofa egy pörgő-forgó, pacsiosztó kutyus, a rizikós helyzetektől nem ez a tudás fogja megóvni.