Ha ezúttal nálunk lesz a nagy karácsonyi összejövetel, akkor bizony a szokásosnál több feladat hárul ránk. Nemcsak a menüről kell gondoskodnunk, hanem otthonunkat is alkalmassá kell tennünk a vendégek fogadására. Hiába „csak” a rokonok jönnek, szeretnénk jó benyomást tenni mindenkire. Cikksorozatunk első részében főként a takarításra és felkészülésre adtunk tippeket, a most következő második részben arról lesz szó, hogyan fogadjuk a vendégeket, milyen feladatokat végezzünk el még az érkezésük előtt. Karácsonyi túlélési tippek – 2. rész.
Kis emlékeztető: 5 tipp, hogy túléljük a karácsonyi szezont a vendégséggel együtt
Korábbi cikkünkben már megírtuk, mennyire fontos, hogy hagyjunk elegendő időt a takarításra, ne az utolsó pillanatban álljunk neki. Próbáljuk magunkat nem túlvállalni: nyugodtan kérjük meg a látogatókat, hogy körettel, desszerttel szálljanak be a menübe. Akkor sincs tragédia, ha nem sikerül a lást minden négyzetcentiméterét tükörfényre sikálni, koncentráljunk csak azok a terekre, ahol a vendégek is megfordulnak. Dióhéjban ennyi, jöjjön a következő rész.
Karácsonyi túlélési tippek: felkészülés a vendégek fogadására
1. Nem kell mindent egyedül csinálnunk
Ha a szokásosnál nagyobb a felfordulás, kérjünk (több) segítséget a velünk együtt lakó családtagoktól, hiszen a rumlit sem egyetlen ember csinálta. A gyerekek is kapjanak feladatot: a hozzájuk tartozó holmikat (játékokat, ruhákat, tanszereket) rakják helyre, számolják fel a káoszt a szobájukban. A kamaszokat már a nappali vagy a fürdőszoba kitakarításába is be tudjuk vonni, életünk párja pedig mosogathat, porszívóhat, segíthet a konyhai feladatokban. Osszuk fel tehát a házimunkát, így hatékonyabb és kevésbé fárasztó.
2. Rendezzük át a szobát!
Természetesen a nagyszekrényt nem kell átpakolni a hálószobába, hogy több helyünk legyen, de a foteleket, székeket érdemes egy kicsit átforgatni. Legyen a tér nyitottabb:
- Képzeljük el, hogyan beszélgetnek egymással a vendégeink, amikor leülnek. Alakítsuk ennek megfelelően a teret.
- Helyezzük az ülőhelyeket elég közel egymáshoz (azért ne túl közel). Próbáljuk meg elkerülni, hogy bárki a sarokba kényszerítve érezze magát.
- Túl „dúsnak” érezzük a szobát? A kevesebb néha több, így van ez a dekorációval is: pakoljuk el csecsebecsék, dekorelemeket, szabadítsuk meg a kanapét a felesleges díszpárnáktól, tegyük el a hétvégi kuckózós takarót.
- Túl steril? Próbáljunk meg melegítő elemeket bevetni, például puha szőnyegeket vagy meleg színű dekorációt. Nem muszáj magunkat költségekbe verni, néhány illatgyertya vagy ledes mécses is elegendő.
3. Készítsük elő a lehető legtöbb dolgot
Ha mégis csak mi főzünk és sütünk mindent, akkor már most kezdjünk bele: tervezzük meg a menüt, szerezzük be az alapanyagokat. A vendéglátás előtt egy héttel nézzük át a hűtőnket, és használjuk fel, amit lehet. Gondoskodjunk róla, hogy legyen benne elég hely az előkészített ételeknek. Köretek, húsételek, desszertek – sokfélét már 1-2 nappal a nagy közös karácsonyozás előtt is megcsinálhatunk.
És persze ott a terítés. Előző este érdemes elővenni az étkészletet, evőeszközöket, poharakat, hogy másnap kevesebb legyen a tennivaló. Terítsünk meg, mosogassunk el, szabadítsunk fel helyet a pulton, ürítsük ki a szemeteseket és mosogatógépet.
4. A mi otthonunk
Minél több vendég jön, annál nagyobb a kockázata annak, hogy bizonyos dolgok eltörnek, megsérülnek. A számunka kedves dísz- és emléktárgyakat zárjuk el a szekrénybe vagy egy olyan szobába, ahová a látogatókat nem engedjük bemenni. Nagy valószínűséggel az a háló lesz. Húzzuk be az ajtaját, jelezve, hogy ott nincs keresnivalója senkinek. (Akár kulccsal is becsukhatjuk, biztos, ami biztos.)
Ha kisállatunk van, legyen otthonunkban egy olyan sarok vagy szoba, ahová elvonulhat, ha sok neki a fennforgás. A látogatóknak illik tiszteletben tartani, hogy a kedvencünk is itt lakik, ugyanakkor azt is meg kell oldanunk, hogy ne a kutyánk, macskánk körül forogjon minden. Apósunkat megkértük, hogy ne etesse az ebet, mégis folyamatosan nyújtja a falatokat? Nincs sok választásunk, társuk távol az állatot az ebéd vagy a vacsora idejére – ez jobb megoldás, mint feszülten ülni, aztán felcsattanni.
5. Minden (is) van?
Szalvéta, WC-papír, papírzsebkendő, szilvia, tiszta kéztörlő, konyharuha: ezekből legyen elegendő otthon. Készüljünk fel a balesetekre: nem árt, ha kéznél van a folttisztító, nedves törlőkendő. Ha valaki éjszakára is marad, készítsük elő az alvóhelyet és az ágyneműt.
Ez volt cikksorozatunk 2. része. Nemsokára érkezik a 3. is.