A sertésmáj szuper alapanyag. Olcsó, kiadós és sokféleképpen elkészíthető, ráadásul tele van tápanyaggal. Ugyan sokan tartanak az elkészítésétől, mert könnyen gumis lesz az állaga, de egy apró trükkel ezt bárki kiküszöbölheti és gyorsan, egyszerűen készíthet fejedelmi fogást. Elmondjuk, hogyan lesz puha a sertésmáj.
Miért érdemes sertésmájat fogyasztani?
Kár lenne száműzni az étrendünkből ezt a kiváló alapanyagot attól tartva, hogy kemény lesz vagy elrontjuk az állagát. A sertésmáj B-vitaminban rendkívül gazdag, rengeteg folsavat, vasat és cinket tartalmaz és jó kalcium forrás is. Ráadásul segíti a D-vitamin hasznosulását is.
Ha éppen nincs ötletünk – ami azért gyakran előfordul a rohanós hétköznapokon – a sertésmáj okos választás ebédre vagy vacsorára. Számtalan módon elkészíthető, ráadásul gyorsan megvan és még az abszolút olcsó alapanyagok közé számít.
Sokan attól tartanak, hogy a máj méregtelenítő szerv, ezért nem ajánlatos fogyasztani. Igazából csak kiválasztja a mérgeket, de nem raktározza azokat – fogyasszuk bátran, ha szeretjük!
Babák és kisgyerekek maximum heti egyszer ehetnek májat, viszont számukra is óriási vitaminforrás. Ha esetleg nem kedvelik, próbáljuk meg pástétomként kínálni valamilyen aszalt gyümölccsel, úgy nem érezni azt a markáns ízt.
Felnőtteknek legalább hetente egyszer érdemes lenne felvenni a heti menübe. Készíthetjük rántva, resztelve, pirítva vagy akár májpástétomnak is nagyszerű – úgy akár reggelire is fogyasztható.
Hogyan lesz puha a sertésmáj?
A sertésmájat hűtőben maximum egy napig lehet tárolni, ezért érdemes a vásárlást követően hamar elkészíteni. Sose tegyük zacskóban a hűtőszekrénybe, mert bebüdösödik.
Elkészítés előtt hártyázzuk le a sertésmájat, majd folyóvíz alatt öblítsük át. Fontos, hogy ne maradjon vizes, törüljük át például papírtörlővel. Bármit készítünk is belőle, szárazon tegyük a serpenyőbe!
Ha nem azonnal szeretnénk elkészíteni a májat, próbáljuk ki, hogy egy éjszakára tejbe áztatjuk, esetleg tehetünk mellé fokhagymát is. Ettől kifejezetten omlós lesz a máj, ez főként pástétom készítéséhez ajánlott.
Az elkészítés során a legfontosabb, hogy sose sózzuk meg a májat pirítás közben! Mindig a sütés végén kerüljön rá a só, ezzel tudjuk elkerülni, hogy gumis, kemény állagúvá váljon a sertésmáj.
Elég tehát erre az egyetlen apró dologra odafigyelni, hogy bármilyen fogást készítsünk is, az mindig puha és tökéletes legyen.
Tippek, hogy jó szaftos legyen:
- Nem szabad nagyon apróra vágni, minimum a hüvelyknyi darabokkal dolgozzunk.
- A legmagasabb lángon kell rázogatva sütni.
- A serpenyőbe csak annyit májat szabad tenni, hogy süljön, ne párolódjon.
- Gyakorlat teszi a mestert: el kell kapni a pillanatot, amikor épphogy csak elkészül. Úgy mondják, rozéra kell sütni, ez a kulcs.
Marshall máj – egyszerű és krémes recept sertésmájból
Most, hogy megvan, hogy mitől lesz igazán puha a sertésmáj, próbáljunk ki egy gyors és egyszerű, viszont annál különlegesebb receptet.
Hozzávalók:
- 60 dkg sertésmáj
- 20 dkg szalonna
- 2 ek liszt
- ízlés szerint, só, bors és pirospaprika
A májat felszeleteljük és borsozzuk. A szalonnát 8 hasábra vágjuk, a hasábokat beirdaljuk majd kisütjük. A sertésmáj szeleteket lisztbe forgatjuk és a szalonna zsírján készre sütjük. Tálalás előtt sózzuk a májat, a szalonnát pedig pirospaprikába forgatjuk.
Petrezselymes burgonyával az igazi.