Odaégett a serpenyő alja? Méregdrága tisztítószerek helyett ezt használd

Vannak azok a gyanúsan olcsó serpenyők, amik nagyon könnyű anyagból készültek, bevonatuk teflonnak vagy kerámiának néz ki, de persze iszonyat vékony. Ezek általában menthetetlenek, ha leég az aljuk, kár erőlködni. A jó minőségű, árukat többszörösen megszolgáló edényeinkért azonban érdemes küzdeni. Nem muszáj rögtön túlárazott, márkás tisztítószerért rohanni, néhány otthon fellelhető alapanyaggal hatékonyan megtisztíthatjuk az odaégett serpenyő alját – mondjuk, hogyan.

Filléres összetevőkből csodakeverék: így lesz újra tükörfényes az odaégett serpenyő alja

A következő házi keveréket a makacs, fekete réteg eltávolítására ajánljuk. Amire szükséged lesz:

  • 20 g fogkrém
  • 1 dl mosogatószer
  • 1 késhegynyi szódabikarbóna
  • 1 dl víz

Az elkészítése pofonegyszerű: a fogkrémhez hozzáadjuk a szódabikarbónát, utána a mosogatószert, végül a vizet. Ha már elég egységes a fogkrém-szódabikarbóna-mosogatószer massza, akkor tegyük át egy üres műanyag flakonba, öntsük hozzá a vizet, majd jó alaposan rázzuk össze.

Így használd: Az odaégett serpenyő aljára annyit öntünk a keverékből, hogy az teljesen belepje. Tegyünk egy keveset a szivacsra, majd körös mozdulatokkal kezdjük el megtisztítani. A szennyeződések eltávolítása után mosogassuk el a serpenyőt sima mosogatószerrel. Ha egyszerre több rétegnyi kozmától szeretnénk megszabadulni, lehetséges, hogy a műveletet meg kell ismételnünk. A házi serpenyőtisztító keverék hatékony, de nem mindenható!

Nem kívül, hanem belül van a baj?

Kerámia serpenyő tisztítása lépésről lépésre

A kerámia serpenyők és edények népszerűek a tapadásmentes főzőfelületük miatt. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne történhetnének velük balesetek, a tűzön felejtett kerámia serpenyőben is odaéghet az étel. Az alábbiakra kell odafigyelni a tisztításuk során:

  • A kerámia bevonatok nem reagálnak jól a gyors hőmérsékletváltozásra, ezért mindig várjuk meg, hogy edény teljesen kihűljön.
  • Ne használjunk súrolószereket, dörzskefét és hasonlóan drasztikus eszközöket, mert ezek megkarcolhatják a serpenyő belsejét, ezzel pedig csökkentik a felület tapadásmentességét.
  • Ha az élelmiszer megégett és a kerámia bevonatra tapadt, akkor áztassuk be az edényt meleg, szappanos vízbe legalább egy fél órára. Az áztatás után nedvesítsünk be egy puha szivacsot, mártsuk szódabikarbónába, majd óvatosan súroljuk le a szennyeződéseket.

Leégett a teflon serpenyő? Így tisztítsd meg

Akárcsak a kerámia edényeknél, a teflonos serpenyők tisztításakor sem szabad szemcsés, dörzsölő hatású súrolószert használnunk. A legbiztonságosabb, ha a leégett serpenyőbe vizet öntünk és alacsony lángon forralni kezdjük. Ezután kis mennyiségű folyékony mosószert adunk hozzá, és levesszük a tűzről. Hagyjuk állni egy órát, majd puha szivaccsal mossuk ki.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

SZÉP-kártyára lakásfelújítás: itt a részletes lista, mennyi mindenre költheted

2025-től új lehetőség nyílik azok előtt, akik a SZÉP-kártyájukon lévő összeget nemcsak pihenésre,...

Így csökkenthető az időskori esések és izomvesztés kockázata: a leucin hatása

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az izomzat állapotára, hiszen a...

Nyugdíjasként dolgozik? Sok pénzt veszíthet, ha ezt nem teszi meg – A betegszabadságtól a táppénzig 5 fontos tudnivaló

Jó tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállalóra.

Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cehet? A jogász válaszol

Kit terhel a felelősség, ha beázás történik egy társasházban? Jogászunk válaszol.

Így gazdagodj meg használt étolajból – Videó

A használt sütőolaj újrahasznosítható – de csak akkor, ha összegyűjtjük. Minden literje, tehát minden cseppje pénzt ér. A használt étolaj leadása egyre több helyen lehetséges.

Mennyibe kerül az állami horgászjegy 2025-ben: mutatjuk az árakat és hogy kinek ingyenes

Magyaroszágon több mint egymillió horgász van, ez igen nagy szám: minden tizedik magyar...