7 dolog, amire jó a hideg zsíroldó
Sokan szinte mindenre ablaktisztítót használnak, ami sokszor beválik, de aki próbált már igazán makacs zsíros szennyeződéseket eltávolítani, az tudja, hogy van még hatékonyabb anyag, a hideg zsíroldó. Mondjuk – a sütőtisztításon túl, amire eredetileg kitalálták – a hét legjobb felhasználását, és azt is, mire kell vigyázni.
Fémedények külsejére
Legyen szó rozsdamentes acélról vagy mázas öntöttvasról, a hidegzsíroldó kiválóan alkalmas arra, hogy az aljára vagy oldalára odaégett zsíros szennyeződéseket eltávolítsuk vele. Alaposan permetezzük be az edényt vagy átitatott papírtörlővel borítsuk be és hagyjuk állni akár több órán keresztül. A végén alaposan mosogassuk el és öblítsük le az edényt kívül-belül.
Jénai tálakra
A tűzálló üvegből készült tálak csodálatosak, viszont aktív használat mellett hajlamosak rá, hogy az odaégett ételmaradékok sárgás-barnás színű, kormos nyomokat hagyjanak például a füleken. Ezt a mocskot sima mosogatószerrel lehetetlen leszedni, viszont kitűnően el lehet távolítani hideg zsíroldóval, az üvegre semmilyen hatással nincs a tisztítószer, a szennyeződésre viszont igen. Néhány percet hagyjuk állni, miután bespricceltük az edényt, majd mosogassuk el.
Öntött vas edényekre
Az öntött vas edényeken nincs semmilyen bevonat, vagyis a belseje éppen olyan, mint a külseje. Az edény teljes felülete jól tisztítható hideg zsíroldóval. Ha az edény nagyon szennyezett, alaposan bepermetezve tegyük egy műanyag zacskóba, amit légmentesen kössünk be, és hagyjuk így 8 órán át. Figyeljünk azonban oda, hogy a tisztítószer korrozív hatású, ezért a tisztítás végén alaposan öblítsük el az edényt, töröljük teljesen szárazra és olajozzuk be a vasedényeknél megszokott módon.
Zsíros fugák tisztítására
A konyhapult fölötti freccsenőfelület a legtöbb otthonban csempézett. A fugák nehezen moshatók, a zsírtól elszíneződnek. Ezeket is jól megtisztíthatjuk: fújjuk be alaposan a fugákat, várjunk néhány percet, majd kefével alaposan súroljuk át őket. Ehhez a művelethez érdemes gumikesztyűt viselni, a végén pedig a csempét és a használt eszközöket vízzel alaposan el kell mosni.
A fürdőszobában
A fehér porcelánból készült felületeket nyugodtan és szépen meg lehet tisztítani hidegzsíroldóval, ebbe beleértve a mosdót, a kádat és a vécécsészét is. A vasból készült kádak esetében is használható, ha felületük fehér zománc. Szépen leszedi a gyászcsíkot. Akrilkádon ne használjuk, mert a felületet károsíthatja.
Grillezőn és kerti grillen
Alapból a grilleknek azt a felületét, amin az ételt sütjük, nem szoktuk nagyhatású tisztítószerekkel pucolni. A grillrácsoknak általában elég az alapos kefés átdörzsölés és vizes öblítés, hiszen a magas hőmérséklet fertőtleníti. Azonban előfordul, hogy (különösen sűrű pácos húsok sütésekor) vastagon ráég a rácsra a szennyeződés. Ez esetben be lehet vetni ezt a szprét, akár órákon át rajta lehet hagyni, de aztán mindenképp alaposan le kell dörzsölni és öblíteni az élelmiszerrel érintkező felületeket.
Hajvasalón
A hajsütővas és a hajvasaló olyan termékek, aminek a tisztításáról sokan megfeledkeznek, pedig idővel nagyon koszosak lehetnek, mert a balzsamok, zselék és a haj zsírja is rájuk ég. Ekkor egy kis hideg zsíroldó megoldja a problémát: fújjuk rá a felületre, majd 1-2 perc után langyos vizes ronggyal alaposan töröljük át. Természetesen csak áramtalanított, hideg és száraz eszközt tisztítsunk ilyen módon.
Minden esetben vegyük figyelembe, hogy a hideg zsíroldó nem mosogatószer, hanem erős vegyszer! Kerüljük a bőrrel érintkezést (gumikesztyű javasolt), jól szellőző helyen (nyitott ablaknál vagy kültéren) használjuk, a permetet sose lélegezzük be, semmiképp ne kerüljön szembe vagy szájba! Mindig tartsuk a nagyhatású szereket gyerekektől és háziállatoktól távol!
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: