Az alábbi növények nemcsak csodás díszei a kertnek különleges kinézetük miatt, hanem az illatuk is bódító. Ráadásul vannak olyan virágok, amelyek késő délután vagy éjjel nyílnak ki, így biztos, hogy minden napszakban lesz illatozó növény a kertünkben. Ha szeretnénk ezt az illatorgiát megőrizni, akkor bátran készítsünk illóolajat, szörpöt a virágokból. Mutatjuk, hogy melyik illatos kerti növény mire használható még.
Orgona (syringa vulgaris)
Kevés virág tudja felvenni a versenyt az orgonával színben, illatban és intenzitásban. A kert egyik legfeltűnőbb ékessége az illatos kerti növények között. Egyáltalán nem mérgező, virágából szirupot és illóolajat is készíthetünk. Ültetési ideje március és november közé esik, virágait májusban és júniusban hozza. A napfényes helyet kedveli.
Nagy csodatölcsér (mirabilis jalapa)
A legizgalmasabb nevű virág a nagy csodatölcsér, amelynek legfőbb különlegessége, hogy egy növényen többféle színes virág is nyílhat, nagyon látványos. Ne legyünk türelmetlenek ezzel a növénnyel szemben, mert virágai késő délután nyílnak ki, viszont nyár közepétől a fagyok beköszöntéig virágzik. Napos vagy félárnyékos helyre ültessük.
Kamilla (matricaria chamomilla)
A kamilla magától szaporodik és vadon is megtalálható, így igazából sok gondozást és odafigyelést nem igényel a kertünkben. Cserébe viszont kiváló gyógyhatása van és isteni illata, ráadásul elriasztja a rovarokat. Rendszeres öntözéssel és trágyázással lehet elősegíteni a terjeszkedését, főként, ha pázsitként szeretnénk használni.
Szagos müge (galium odoratum)
Inkább aljnövényzetet képez, illata a hervadáskor kezd intenzívvé válni. De nem ez az egyetlen izgalmas tulajdonsága, például idegnyugtatóként lehet használni, viszont nagy dózisban mérgező. Figyeljünk, hogy a kisállatokra szintén mérgező. A félárnyékot kedveli.
Csokoládévirág (berlandiera lyrata)
A csokoládévirágnak csokoládé vagy vanília illata van, ráadásul elég különleges a megjelenése is. Igen napfényigényes és a sok öntözést szereti. A fagyokat nem bírja, át kell teleltetni. Érzékeny és izgalmas növény, ami a nyár elejétől szeptember végéig megörvendeztet bennünket a virágaival és csodás illatával.
Kerti szegfű (dianthus caryophyllus)
A kerti szegfűt érdemes minél naposabb helyre ültetni, hogy sokáig örvendeztessen bennünket a csodás, intenzív illatával. A szegfű egész nyáron át virágzik, öntözzük rendszeresen.
Holdvirág (ipomoea alba)
Az édeskés illatú növény megjelenésében is nagyon különleges, virágait ráadásul csak éjszaka bontja ki. Meleg, napfényes helyre ültessük, hogy indáival fel tudjon kapaszkodni és ezáltal gyorsan fejlődni. Érdemes a kert vagy terasz olyan részére ültetni, ahol este is tudjuk élvezni az illatát.
Jázmin (jasminum officinale)
A jázmin nem véletlenül az egyik legnépszerűbb növény, mivel termesztése igen könnyű és emellett nagyon szép, bőséges és illatos virágokat hoz. Igazából egy strapabíró kúszónövény, ami nem igényel sok törődést. Illóolaját nagyon sokféleképpen lehet felhasználni.
Levendula (lavandula angustifolia)
A levendula gyönyörű és hasznos is, sokoldalúan felhasználható ételekbe, kozmetikumokba. Aromás illata nyugtatóként is használható. Egész nyáron virágzik, ősszel várható a másodvirágzása. A napos, meleg helyet kedveli és gyakorlatilag elég számára a természetes csapadék, nem igényel külön öntözést.
Gardénia (gardenia augusta)
A gardénia illata a jázminra hasonlít, hófehér virágait tavasztól őszig csodálhatjuk. A világos helyeket kedveli, de ne tegyük ki közvetlen napfénynek. Virágából illóolaj készíthető, melyet többféle egészségügyi hatása miatt alkalmaznak. Igen érzékeny növény, nem szereti a hőmérséklet változást és nem bírja a fagyokat. De, ha megfelelő körülmények között tartjuk, meghálálja.
Jácint (hyacinthus)
A jácint számtalan színben pompázik, illata rendkívül intenzív, lakásban tartva egy szoba illatosítására alkalmas. A teljes árnyékot leszámítva bárhova ültethetjük. Vigyázzunk, mert hagymája mérgező, csak kesztyűvel fogjuk meg.