Nem jövünk ki a pénzünkből: havi 40 ezres mínusszal zár az átlag hónap végén

Megtakarításunk nincs vagy kevés, saját otthonra nemigen telik, az árak még mindig magasak, és már azt is tudjuk, hogy mennyi hiányzik nagy általánosságban ahhoz, hogy nullára jöjjünk ki hónap végén.

Egyre több magyar bankszámlás nem jön ki a hónap végéig a fizetéséből – írja a bank360. A portál szerint az elmúlt egy évben ismét nőni kezdett a lakossági folyószámlahitel-állomány: ez jelenleg 250 milliárd forint, vagyis ekkora mínuszban vannak a bankszámlák a hónap végén. Magyarországon az MNB adatai szerint nagyjából 6,7 millió elsődleges fizetési célú bankszámla van, ezekre érkezik jövedelem, és ezekhez igényelhetnek az ügyfelek folyószámlahitelt. Arról nincs adat, hogy összesen hány bankszámlához tartozik folyószámlahitel-keretet, de a számok így is beszédesek.

40 ezres mínuszban zárja a hónapot egy átlagos magyar

Egy átlagos bankszámlára vetítve csaknem 40 ezer forintos mínusz a hónap végén, de a szórás nyilván hatalmas. Sokaknak nincs hitelkeretük, vagy nem is használják, mások pedig ennél jóval nagyobb tartozást görgetnek maguk előtt. Igazán azoknak súlyos a pénzügyi helyzetük, akiknek folyamatosan mínuszban van a számlájuk. A hitelkeretük több havi jövedelmük, és hiába érkezik meg minden hónapban az újabb fizetés, az sem hozza pluszba az egyenlegüket.

Folyószámlahitel: kényelmes, de borzasztó drága

A folyószámlahitel kényelmes megoldás, ha pénzszűkében vagyunk, viszont elég drága. 25 százalékos átlagos kamattal adják a bankok, de gyakoriak az ennél jóval magasabb, 35-40 százalékos kamatok, 40-50 százalék közötti THM-ek is. Márpedig ha valaki folyamatosan csak átlagosan 100 ezer forint mínuszban van, egy év alatt az is 40-50 ezer forintnyi kiadást jelent, ami egy nehéz anyagi helyzetben lévő család költségvetését durván megterhelheti.

Egyéb költségek, avagy ennyi mindenért fizethetünk

A hitelkeret beállításánál egyszeri kezelési költséget számíthat fel a bank, ami a hitelkeret meghatározott része, például 2 százalék lehet. Ez azt jelenti, hogy egy 500 ezer forintos hitelkeretnél 10 ezer forintba kerül csak a beállítás. A bankok a szerződésmódosításokért is kérhetnek díjat, így az is pénzbe kerülhet, ha valaki csökkenteni vagy növelni szeretné a hitelkeretet. Sőt, a megszüntetés is.

A hitelkeret túllépéséért szintén fizetni kell, és ha erről felszólító levelet is küldenek, akkor a bank azt is kiszámlázza. Az is előfordulhat, hogy valaki kéri a hitelkeretet, de nem használja. Ilyenkor a bank állási díj címén von le költségeket a számlájáról – már csak ezért is érdemes meggondolni, hogy szeretnénk-e élni a folyószámlahitel lehetőségével.

Van jobb megoldás?

Akik nem jönnek ki a pénzükből és rendszeresen mínuszban van a számlájuk, azoknak a portál azt ajánlja, hogy váltsák ki olcsóbb hitellel az adósságot, pl. személyi kölcsönnel. Jó tudni, hogy ezek is jelentősen megdrágultak: 2 milliós hitelért több mint 3 milliót kell visszafizetni.

További tudnivalók a bank360 cikkében.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!