Átrendezed az otthonod? Ne feledd a nulladik lépést!

Akár nagy átalakítást tervezel, akár egy kis változtatás, addig nem érdemes belefognod, amíg rendetlenség van a házban. Rendetlenség alatt nem csak a kallódó holmikat értjük, hanem a szépen elrendezett, de valójában felesleges cuccokat. Szelektálj – ez legyen az átrendezés előtti lépés, a nulladik. Utána jöhet a tárolás és rendszerezés.
Rendet tenni és rendszerezni – két nagyon más tevékenység. A rendet tenni azt jelenti, hogy eltávolítjuk a térből az oda nem illő dolgokat, rendszerezni pedig a megmaradtakat szoktuk. Hogy valóban hatékony legyen otthonunk átrendezése, ahhoz mindkettőt el kell végeznünk, csak éppen a sorrend nem mindegy. Nézzük lépésről lépésre!
Tárolás és rendszerezés: szabadulj meg a felesleges holmiktól!
Ha megpróbálunk rendszerezni azelőtt, hogy kiválogatnánk a szükségtelen dolgokat, az olyan, mintha a kocsit fognánk a lovak elé. Nemcsak az időnket és energiánkat pocsékoljuk, hanem a pénzt is: vesszük az extra tárolókat újra és újra, pedig elképzelhető, hogy ezekre nincs is szükségünk. Érdemes előbb elengedni azt, amihez egy ideje nem nyúltunk, nem használtuk, nem szeretjük.
Mondunk egy példát. Képzeljünk el egy garázst, ami tele van cuccokkal – annyi cuccal, hogy belépni sem lehet, pláne parkolni. Rendszerezéssel pofásabban nézne ki és talán jobban beférnénk, viszont ha mindent dobozokba pakolunk, akkor is a tetőig érne a sok tároló. A garázsban pedig továbbra sem tudnánk parkolni.
Először tehát a lomoktól kell megszabadulnunk, és csak utána jöhet a rendszerezés.
Ez is rendetlenség
Kicsit tágabban értelmezve a fogalmat, ez minden olyan dolog, aminek nem vesszük hasznát vagy nem kedvünkre való. Idetartozik az is, ami nem fér bele a jelenlegi életünkbe – ez flitteres csőtoptól a hasizom erősítő gépig bármi lehet.
Mennyi dologtól kell megszabadulni? Ez csak tőlünk függ. Van, aki szereti körbevenni magát tárgyakkal, bútorokkal, mást a minimalizmus élet, és erre is törekszik otthona berendezésénél. Akármelyik tábort is erősítjük, a lényeg, hogy nekünk kényelmes legyen, hiszen nekünk kell élnünk az általunk kialakított térben. (Normál keretek között maradva, a kényszeres gyűjtögetés más lapra tartozik.)
Hol érdemes kezdeni?
Nagyjából mindegy, bár előtte érdemes átgondolni, hogy minek az átalakítása lenne a leginkább pozitív hatással a mindennapokra. Sokáig tart a reggeli készülődés? Lehet, hogy a fürdőszoba és a ruhásszekrény lomtalanítása, majd átrendezése a megoldás. Nehezen készül el a vacsora? Akkor konyhában, kamrában, hűtőszekrényben kell keresni a problémát.
A rendszerzés alapjai
Miután a felesleges dolgokat (a rendetlenséget) eltávolítottuk, sokkal könnyebb a rendszerezés. A helyes módszer attól is függ, hogy mennyi hely áll rendelkezésünk. A következőket tartsuk észben:
- Hasonló a hasonlóval: lehetőleg minden hasonló funkcióval, tulajdonsággal rendelkező dolgot tartsunk egy helyen. (Evőeszközök, papírok, kencék, tisztítószerek stb.)
- Szereljük fel a fiókokat olyan fiókrendezőkkel, amelyek mérete megfelel az ott tárolni kívánt tárgyak típusának.
- A polcokat egymásra rakható tárolódobozokkal, rekeszekkel, vagy polcelválasztókkal rendezzük el.
- Rendszerezzünk tálcákkal.
- Ha lehetséges, használjunk átlátszó tarolókat, így könnyebb lesz megtalálni az éppen szükséges holmit.
- Ha a tároló nem átlátszó, feltétlenül címkézzük fel.
Tippek a ruhatárhoz és a szekrényhez
- Ha pusztán az emlékek miatt tartottunk meg ruhát, akkor azt tároljuk a mindennapok során viselt ruhadarabjainktól külön.
- Szabaduljunk meg azoktól a ruháktól és kiegészítőktől, amelyeket nem hordtunk már jó ideje.
- Külön tároljuk azt, amit nem hordunk a szezonban. Nem szükséges kirakni a szekrényből, csak arra figyeljünk, hogy ne keveredjenek össze.
- Nem igazán lehet látni, hogy mi van hol a szekrényben? Helyezzünk el egy lámpát.
Így rendezd a gyerekjátékat
- Törött játékokat ne őrizzünk. Elveszett valamilyen alkatrész? Csináljunk egy „elveszett” és egy „megtalált” tárolót, így könnyebben megkerülhetnek a hiányzó elemek.
- Ha valamit már kinőtt a gyerek, azt adjuk vagy adományozzuk el.
- Az emlékek miatt megtartott, esetleg a kistesónak szánt játékok kerüljenek külön dobozba, ne legyenek az éppen használtak mellett.
- Gyerekek számára is könnyen nyitható tarolókat használjunk.
- Ne legyen minden elől. Csomagoljuk be a játékok egy részét, és tegyük fel a polcra, szekrény tetejére. Cserélgessük pár hetente, a gyerekek nagy örömmel fogják ismét birtokba venni őket.
Tárolás és rendszerezés a konyhában
- Szabaduljunk meg a műanyag ételhordóktól, aminek nincs teteje (vagy éppen alja).
- Minimalista konyhával boldogabb az élet. A nem használt berendezéseket adjuk tovább.
- A gyakran használt eszközöket tartsuk a párjuk közelében: kést a vágódeszkával, fakanalat a tűzhelynél.
- A nehéz tárgyakat az alsó szekrényekben, a könnyebbeket pedig magasabban tároljuk.