Olcsó madárriasztó házilag, ami távol tartja a nem kívánt látogatókat

A madarak sok kellemetlenséget okozhatnak nekünk lakókörnyezetünkben. A szarkák és seregélyek a tavasztól őszig tartó időszakban a gyümölcsfákban, illetve veteményesekben jelentős kárt tehetnek, a galambok közvetlen bepiszkíthatják az erkélyeket, ablakpárkányokat sok esetben egészségünkre is veszélyes, baktériumokat is tartalmazó ürülékükkel. Távol akarjuk tartani a madarakat? Fontos, hogy csak olyan házilag készült madárriasztó módszert válasszunk, mely nem okoz sérülést, és nem veszti el miatta az életét.
Ezek az élőlények a természet részei, nekik is ugyanannyi joguk van élni, mint nekünk, embereknek. Éppen ezért olyan házi praktikákat mutatunk be, amelyekkel el tudjuk riasztani a madarakat környezetünkből anélkül, hogy életüket és egészségüket veszélyeztetnénk.
Fészekrakás idején NE üssük le a fecskék fészkét, vagy ha az erkélyünkön már tojások/fiókák vannak a galamb fészkében, hagyjuk, hogy kikeljenek és kirepülhessenek.
Hogyan készítsünk házilag madárriasztót olcsón?
A madarak félnek a különböző villogó fényektől, ezért sikeresen tarthatók távol a zsinórra ragasztott fényes szalagokból, illetve tükördarabokból fabrikált házi riasztóval. Nagyon jó megoldás a damilra akasztott CD lemez is, vagy akár az alufólia is.
A fények mellett a zörgő hangokat sem kedvelik, ezért kétszeres hatást érhetünk el, ha felfüggesztett, fényes eszközök kihelyezése mellett alumíniumdobozókba apró kavicsokat teszünk, melyeknek zöreje távolmaradásra készteti őket.
Kirakhatunk még akár 50-60 cm hosszú, 5 cm széles, fényes, színes szalagokat, vagy rudacskákra rögzített füzéreket is, melyek szél hatására surrogó hangot adnak ki, erős fényhatásuk mellett. Ilyen típusú eszközök akármelyik gazdaboltban megtalálhatóak, de ezek esetében figyeljünk arra, hogy helyüket gyakran változtassuk, nehogy a madarak megszokják jelenlétüket.
A fényes, hangos riasztóeszközök mellett célt érhetünk a különböző ragadozó madarakat (baglyot, sólymot, vércsét) ábrázoló figurákkal. Ezek az élethű madárutánzatok a kerti madarak mellett a városi galambok ellen is hatásosak az erkély korlátjára vagy a faágakra rögzítve 1,5-2 méteres magasságban. A figurák üreges változatai szél hatására lebegő, vadászó állatra hasonlítanak, így még hatékonyabban riasztják el a váratlan vendégeket.
Ahol nincs erkély, ott az ablakra ragasztott ragadozó madarakat ábrázoló matricák is hatásosak lehetnek. Arra kell törekednünk elsősorban, hogy elriasszuk őket, de legalább ennyire fontos az is, hogy letelepedésüket megakadályozzuk. Erre a célra pedig az acéltüskés riasztócsíkok lerakása, vagy a háló felhelyezése az erkélyre a legalkalmasabb módszerek. A tüskés riasztócsík esetében vigyázzunk, mert azok könnyen sérülést idézhetnek elő, ha nem figyelünk.
Nagyon fontos a galambok letelepedésének megakadályozása során, hogyha találunk az erkélyre épített galambfészket, akkor azt minél gyorsabban távolítsuk el. Ha tartunk kint kisebb madarak (cinegék, verebek) számára kirakott madáretetőt, annak bejáratát egy zsineggel, dróttal osszuk két részre, így megakadályozhatjuk a nagyobb testű galambok bejutását oda.
Sokan esküsznek az óriási szemeket mintázó riasztó léggömbökre is. Ezek vadászboltokban beszerezhetőek, egy csomagban 3 db ilyen lufi van, amely zsinórra, rúdra erősítve az erkélyen vagy a kertben is hasznos szolgálatot tesz a szárnyasok elriasztásában.
Drágább, de beválthat: ultrahangos madárriasztó
Léteznek kimondottan ultrahanggal működő madárriasztó készülékek. Ezek közül megkülönböztettünk elektromos impulzusokat kibocsájtókat, szakaszos hangkibocsájtókat és változó frekvenciájú hangokat kibocsájtókat. Ezen készülékek nagyjából 20-40 négyzetméteres területen riasztják el madarainkat, hangerejük és hanghatásuk hosszúsága többnyire szabályozható. Fontos megjegyeznünk, hogy lakott területen nem használhatók, ugyanis éles hangjuk a madarak mellett az embereket is zavarja.
A korábban megismert eszközökhöz hasonlóan itt is figyeljünk arra, hogy helyüket folyamatosan változtassuk a kertben.