Bérelt lakás konyhája: ettől a 7 dologtól kiborul a főbérlő

A lakás egyik legkritikusabb pontja a konyha, aminek rendben tartása – vagy éppen nem tartása – sokat elárul az emberről. Tegyél magadnak egy szívességet, ha kiköltözés előtt állsz, vagy ha a főbérlőd látogatóba megy: a bérelt lakás konyhájából feltétlenül pucold ki a következő 7 dolgot.

Régi ismerősünk, a jó öreg kupi

Napokig mosatlanul kallódó edények, kint hagyott, lassan életre kelő ételmaradékok, dugig tömött szemetes – olyan ez egy főbérlőnek, mint bikának a vörös posztó. Az efféle káosz nyomán hamar megjelennek a kellemetlen szagok, ha pedig tartósan ilyen állapotok uralkodnak, akkor jönnek a legyek, kártevők is. (Utóbbi pedig nemcsak az albérlő, hanem az egész épület problémája lesz.)

Két használt bögre miatt senki sem fogja riasztani a tisztifőorvost, de ha általában felfordulás van a konyhádban, akkor legalább a tulajdonos látogatása előtt igyekezz azt felszámolni. Vidd le a szemetet, szabadulj meg az üvegektől, ételes dobozoktól, használt sütőolajtól stb. Minden olyasminek mennie kell, ami az elhanyagoltság látszatát kelti.

Zsúfolt konyhapult

A legtöbb főbérlőt azért rázza ki ettől a hideg, mert feltételezik, hogy a pultot nem takarítják rendszeresen. Valljuk be, igazuk lehet: a felhalmozódott szennyeződések, a vastagon álló zsírfoltok, az elszíneződött munkalap a törődés hiányára utalnak.

Ha a pultot cserélni, a falat pedig festeni kell utólag, azt a kauciód fogja bánni. Jobban jársz, ha megszünteted a zsúfoltságot, és nem csak a pénzed miatt. Egy minimalista konyhában sokkal egyszerűbb és gyorsabb lesz a takarítás hosszú távon, kényelmesebben főzhetsz, kevesebb limlommal kell együtt élned.

Hangyák a konyhában

Nem a megjelenésükkel van a baj, hiszen ez bármelyik háztartásban előfordulhat. A probléma ott kezdődik, amikor nem foglalkozik vele a bérlő, és egyre több hangyafészek keletkezik, amelyekből egyre több szorgos kis hangya mászik elő. Egy megbízható hangyacsapdával rövidre zárhatod az ügyet, ritkán van szükség professzionális irtásra.

Az alapszabály az, hogy hangyát nem tűrünk meg, akár költözés előtt állunk, akár még hosszú ideig tervezünk a lakásban élni. Ugyanez vonatkozik az összes nem kívánt lakótársra, legyen az csótány, egér, penészgomba, szú. Ha nagyobb fertőzöttséggel állsz szemben, akkor azt mindenképpen jelezd a főbérlőnek.

Eldugult lefolyó a bérelt lakás konyhájában

Amíg ott laksz, addig biztos nem, költözéskor viszont simán megfeledkezhetsz a problémáról. Ne tedd! Ha eldugult lefolyót hagysz hátra, a főbérlő arra fog következtetni, hogy egyébként sem tartottad rendben a mosogató környékét. Komoly dugulás esetén vízvezetékszerelőt kell hívni, ami manapság nem olcsó – valószínűleg ezt is a kauciód fogja bánni.

Mi a teendő? Használj szűrőt, ne önts olajat, ételmaradékot stb. a lefolyóba. Ha ennek ellenére gyakran tömődik el, akkor ezt mondd el a főbérlőnek is, onnantól már az ő feladata kezelni a helyzetet.

Kellemetlen szagok és foltok

Nemcsak a szemétre, hulladékra kell gondolni, hanem a cigarettafüstre, állatszagra.  A dohányzás miatt a füst beivódhat a falakba, bútorokba, sőt el is színheti azokat. Ha ilyesmi érezhető, látható a lakásban, akkor feltételezhető, hogy a bérlő nem gondoskodik megfelelően otthonáról. Villámtakarítással nemigen terelheted el a főbérlő figyelmét a sárgálló falakról, jobb a megelőzésre koncentrálni.

És igen, az állatkák olyan helyeken is nyomot hagyhatnak, amit mi nem szúrunk ki, viszont egy éles szemű vendég igen. Ha azt szeretnéd, hogy ebből utólag ne legyen gond, még beköltözéskor érdemes átkenni a falakat mosható festékkel. A szagokon csak a rendszeres takarítás segít, ezt kiváltani szagsemlegesítő spray-vel sajnos nem lehet.

Törött dolgok a bérelt lakás konyhájában

A dolgok eltörhetnek, elhasználódhatnak, ezzel a tulajdonosok is tisztában vannak. A szekrényajtók leválhatnak a zsanérokról, kiéghetnek a sütő izzói, leeshetnek a polcok, megrepedhet a csempe – soroljuk még?  A lényeg, hogy a konyhai elemek is tönkremehetnek idővel, erre a bérbeadó is számít. Számít, de nem szabad, hogy meglepetésként érje. Célszerű már akkor jelezni a dolgot, amikor az a valami kiégett, eltört, megrepedt, behorpadt és így tovább. Ha ezt nem tetted meg akkor, legalább költözés előtt szólj róla.

Légy és légyfogók

Bogarak bármikor kerülhetnek a lakásba, ez nem a bérlő hibája. Az egerek ősszel igyekeznek meleg helyet keresni, és bizony ugyanígy tesznek a legyek is. Amikor viszont tömegével bukkannak fel, azt már nem lehet az évszakra fogni. A mennyezetről logó ragacsos légyfogók arra engednek következtetni, hogy a lakó nem törődik otthon állapotával. A pofátlan rovarok ritkán maradnak lakáson belül – még 10 légyfogó sem állítja meg őket –, megszállhatják a szomszédot, szétszéledhetnek az épületben. Ha te mindent tisztán tartasz, akkor beszélj a tulajdonossal. Elképzelhető, hogy a probléma egy szomszédtól repül be hozzád.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hallókészülék tb-támogatással: tízezreket spórolhatsz, csak egy papírt kell kitölteni, mutatjuk

Ezek a segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja. Így azonban jóval drágább.

Kvíz: hogy kell vezetni ónos esőben?

Aki teheti, az inkább ne vezessen. Akinek muszáj, az előbb töltse ki ezt a kvízt!

Ezt az egy dolgot ne tedd semmiképp, ha megbüntet a NAV!

Sokan félnek attól, hogy mi történik, ha a NAV büntetést szab ki rájuk. Egy dolgot semmiképp nem szabad csinálni, amikor megbüntet a NAV!

Olcsóbban vásárolhatsz autópálya-matricát, csak kérelmezni kell: itt a kedvezményezettek listája

A nagycsaládosok és mozgáskorlátozottak kedvezményesen vásárolhatnak autópálya-matricát, mutatjuk hogyan lehet igénybe venni a kedvezményt.

Talált pénz: 120.000 forinttal nő a cafetéria 2025-től –  mutatjuk, mire költheted

Új zsebet kapott a SZÉP-kártya, mutatjuk mit érdemes tudni az Aktív Magyarok alszámla használatáról.

Kipróbáltam a 30/30-as szabályt, és valami váratlant tapasztaltam meg

Te is kipróbálod? Semmit sem veszíthetsz.