Mikor kell súlyadót fizetni? Ki fizeti, a tulajdonos vagy az üzembentartó?

A gépjárműadó – korábbi nevén súlyadó – fizetése minden magyar rendszámmal rendelkező és belföldi forgalomban lévő járműre vonatkozik. Ez egy éves költség, amit a gépjármű üzembentartójának vagy tulajdonosának kell rendeznie. Mi ennek a határideje, hol és hogyan történik a befizetés? Mutatjuk a tudnivalókat.

Milyen járművek adókötelesek?

Adót fizetni a belföldi forgalomban lévő, magyar rendszámú gépjármű és pótkocsi után kell. Ez az ország területén közlekedő, de külföldön nyilvántartott tehergépjárműre is vonatkozik.

Mi után nem kell fizetni? Pl. mezőgazdasági vontató, lassú jármű és pótkocsija, négykerekű segédmotoros kerékpár, illetve olyan külföldi nyilvántartású tehergépjárműnél sem, ami valamelyik EU tagállamban nyilván van tartva.

Ki fizeti?

Az adót az év első napján nyilvántartott üzembentartó vagy tulajdonos fizeti. Több üzembentartó vagy tulajdonos esetén az, akinek a neve a forgalmi engedélyen szerepel. Ha év közben eladjuk az autónkat, akkor az adott évben még a mi kötelességünk a gépjárműadó megfizetése, csak a következő évtől lesz az új tulajdonos vagy üzembentartó feladata.

Előfordulhat, az új tulajdonos rögtön az adásvétel évében kivonatja a járművet a forgalomból. Ilyen esetben gépjárműadót időarányosan visszakapjuk. Új autó vásárlása vagy használt autó ismételt forgalomba helyezése esetén a vásárlást vagy forgalomba helyezést követő hónap első napjától él az adófizetési kötelezettségünk. Ilyenkor a határozat kiállításától számított 15 napban kell rendeznünk a befizetést, időarányosan.

Mikor kell súlyadót fizetni?

A gépjárműadó befizetése évente két részletben történik: az első részletnek március 15-ig, a másodiknak szeptember 15-ig kell megérkeznie a NAV belföldi gépjárműadó-bevételi számlájára. Egyben is fizethetjük, ekkor a március 15-ei határidő a mérvadó.

A gépjárműadó befizetését intézhetjük átutalással, befizethetjük csekkel, EFER-en, vagy a NAV ügyfélszolgálatán. Az átutaláskor az adószámot vagy az adóazonosító jelet fel kell tüntetni a közlemény rovat elején, mert ha ez elmarad, a NAV nem, vagy csak késedelmesen tudja a befizetett összeget a befizetőhöz kapcsolni.

Mennyi a gépjárműadó 2023-ban?

A súlyadó számítása a gépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett teljesítménye alapján történik. Az adó mértéke emellett függ a jármű típusától (személygépjármű, autóbusz, tehergépjármű stb.), illetve a jármű korától is – minél idősebb a jármű, annál alacsonyabb a gépjárműadó mértéke.

Autópálya-matrica: ennyibe kerül 2023-ban

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...