Sokoldalú fűszernövény, ami nemcsak az ételeinket ízesíti, de az egészségünknek is jót tesz. Gondozása egyszerű és szinte bárhol nevelhető: a lakásban, erkélyen, ablakpárkányon is vígan elél. Hogyan történik a petrezselyem ültetése cserépbe, balkonládába? Mutatjuk, mit kell tudni a petrezselyem gondozásáról.
Petrezselyem, de milyen?
Két típusa van, a gyökérpetrezselyem és a levél-vagy metélőpetrezselyem. Előbbit az erős, fehér színű karógyökere és intenzív ízű levelei miatt termesztik, utóbbit a mérsékeltebb ízű, de dús levélzete miatt. Mindkettőnek ismertek különböző fajtái, ezekről itt lehet olvasni. Cikkünkben a levélpetrezselyemmel foglalkozunk, amit az egyszerűség kedvéért petrezselyemnek fogunk hívni.
Miután hazaviszed…
Azt tudni kell, hogy a bolti fűszernövények hátránnyal indulnak, nem mindegyik húzza sokáig. Ennek több oka is van:
- általában kisebb cserépben vannak, mint kellene;
- mesterséges körülmények között nevelték őket, ahol tökéletes volt a hőmérséklet és a páratartalom – ehhez képest kellene magukat feltalálni egy konyhában, erkélyen;
- a földből 4-6 hét alatt kifogy a tápanyag, ha pedig kifogy a tápanyag, rövid úton a növénynek is vége.
Hogyan tartsuk életben a boltban vásárolt petrezselymet?
A bolti fűszernövények is megmenthetők, de azért igyekezzünk a szebb, erősebbnek látszó példányok közül választani. A kókadt, kicsit sárgás növényeket hagyjuk az üzletben.
- Ha hazavittük, szabadítsuk meg a fóliától, és ellenőrizzük, milyen a földje: nyomjuk bele az ujjbegyünket, ha száraznak találjuk, locsoljuk meg.
- Ha vannak sérült levelek, töredezett részek a növényen, óvatosan vágjuk le őket.
- Pár napot hagyjuk békén.
- Mindenképpen át kell ültetni nagyobb cserébe, ne várjunk ezzel sokáig. Az általános virágföld alkalmas fűszernövények termesztésére, a petrezselyem alapból nem túl igényes. A későbbiekben érdemes kéthetente tápoldatot adni az öntözővízhez.
Ezek után már minden esélye megvan a túléléshez, csak a gondozásra kell ügyelni.
Hogyan gondozzuk?
A petrezselyem jól tűri az árnyékot, de félárnyékban is fejlődik. A rendszeres öntözésre nem szabad megfeledkezni, akár cserépben, akár balkonládában neveljük. A föld mindig legyen nedves, de ne áztassuk el. A leveleket a levélnyéllel együtt tépjük ki, de egy tőről csak a lomb harmadát szedjük le, hogy a növény szépen nőhessen.
Friss petrezselyem egész évben
A petrezselyem kétéves növény: az első évben a lombja és a gyökere fejlődik, a másodikban magszárat fejleszt ernyős virágzattal. Egész évben elláthat minket alapanyaggal, ha nem kopaszítjuk le. Figyeljünk rá, hogy az egy tőről növő külső szálakat szedjük, a belsőket ne vágjuk le – így mindig újratermeli majd magát.
5 fűszernövény, ami vidáman megél egy balkonládában: most kell elültetni őket