A hatósági áras tűzifa vonzó lehetőség ugyan, de van néhány buktatója. Az egyik ilyen, hogy a most kitermelt fával legkorábban a jövő télen lehet jól fűteni. Addig csak a dolog van vele. Mondunk most néhány lehetőséget, amivel ezen a télen lehet meleget csinálni, és valószínűleg kapható is.
Fapellet
A pellet magas nyomáson préselt tüzelő, fűrészipari melléktermékből, fűrészporból, faaprólékból, forgácsból állítják elő és növényi olajjal ragasztják össze. A darabok szinte egyformák, olyan 6 mm szélesek és 20-50 mm hosszúak, így alkalmas a pellet automatikus adagolásra is.
A pellet fűtőértéke magas, kilogrammonként nagyjából 5 kWh energia szabadul fel belőle, ami fél köbméter földgáz kiváltására elég. Zsákos vagy ömlesztett formában elérhető. Fapellet tüzelésére bármilyen berendezés alkalmas. Hátulütője, hogy viszonylag drága.
Fabrikett
A pellethez hasonló, de annál nagyobb méretű és környezetbarátabb tüzelőanyag. Forgácsból, faaprítékból, erdőgazdasági melléktermékekből, fűrészporból készül, préselik. A pellettől eltérően, kötőanyagot nem tartalmaz. Mérete legalább 5 cm.
Fontos tudni, hogy a brikett nem úgy ég, mint a fa, hanem izzik. Nedvességtartalma nagyon alacsony, ezért fűtőértéke lényegesen magasabb, mint a fának, a pellethez hasonló. Kandallóban és cserépkályhában is jól használható, nem kormol. Alkalmazható faelgázosító vagy vegyestüzelésű berendezésben egyaránt.
Faapríték
Kivágott fatörzsekből, ágakból, a fafeldolgozás során keletkező hulladékokból készül, speciális aprítógéppel. Nagyobb teljesítményű, ipari méretű tüzelőberendezésekben használják, legfontosabb előnye, hogy alkalmazásával automatizálható a tüzelés. Minősége elsősorban nedvességtartalomtól, és az aprított fa fajtájától függ, használhatósága pedig a méretbeli egyezéstől.
A kisebb kazánok homogén aprítékot igényelnek, a nagyobb, összetettebb berendezések viszont alkalmasak a kevésbé egyenletes méretű apríték eltüzelésére is.