Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt, és pontosan mi a menete?

A nyugdíjba vonulásnak alapvetően két feltétele van: el kell érnünk a nyugdíjkorhatárt és rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel. Bizonyos esetekben ez nem teljesen így működik, létezik korkedvezmény, illetve kérhető felmentés. Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt és mik a feltételei? Mutatjuk.

Így mehetünk nyugdíjba

A nyugdíjba vonulás egyik feltétele, hogy betöltsük a nyugdíjkorhatárt, ami jelenleg 65 év. Ez persze nem elegendő, rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel is. A szolgálati idő a munkával töltött évek számát jelenti, azaz amikor biztosítottak voltunk és az előírt mértékű nyugdíjjárulékot megfizettük.

Ha rendelkezünk 20 év szolgálati idővel és betöltöttük a nyugdíjkorhatárt, akkor jogosultak leszünk öregségi nyugdíjra. Abban az esetben, ha nincs meg a 20 év szolgálati idő, de legalább 15 igen, akkor öregségi résznyugdíjat kaphatunk. Korkedvezménnyel kizárólag nők mehetnek nyugdíjba Magyarországon, ezt ismerik Nők 40-ként. Előnyeiről és hátrányairól itt írtunk.

Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt?

A közalkalmazottakra más szabályok vonatkoznak, mint a versenyszférában dolgozókra. A közalkalmazotti jogviszony több módon is megszüntethető, egy közülük a felmentés – a legtöbben így szeretnének nyugdíjba vonulni, mert ez a legelőnyösebb.

Amit a felmentési időről tudni kell

Felmentési idő alatt a közalkalmazott a bérét megkapja, de dolgoznia nem kell. Ez az időszak legalább 60 nap, de 8 hónapnál több nem lehet. A munkáltató köteles az alkalmazottat legalább a fele időre mentesíteni a munka alól, egyes esetekben pedig a teljes időszak alól. Felmentéssel akkor szüntethető meg a jogviszony, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.

A NyugdíjMásképpen példája: ha egy egyetemi tanár 6 hónappal a 65 éves kora előtt bead egy kérvényt, hogy felmentési időt kér a hátralévő időre, akkor ezt a kérvényt egy bizottság elbírálja. Ennek fényében pedig vagy érvényesítheti a megigényelt felmentési időt, vagy rövidebb felmentési időt kap, négy hónapnál kevesebbet azonban nem állapíthatnak meg.

A felmentést kötelező megadni, ha nőként a nyugellátásához szükséges 40 év jogosultsági idővel rendelkezünk. Mindkét esetben igazolást kell benyújtani, amit a nyugdíjbiztosítási szerv állít ki.

Felmentési idő nyugdíj előtt tehát a közalkalmazottaknak jár, a közszolgálati tisztviselőkre más szabályok vonatkoznak.

Nyugdíjasként is dolgozhatunk? Hogyan?

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A legolcsóbb szárítógép-illatosító házilag: így sokáig illatos marad a ruha

Te is azok közé tartozol, akik imádják, ha a ruhák nemcsak tiszták, de illatosak is?

Panírozás mesterfokon: aranybarna és igazán ropogós lesz, ez a sztárséf titka

A panírozás egyszerű és nagyszerű menete.

Igaz vagy hamis? Rendőrt lehet hívni társasházi munkálatok csendháborítása miatt?

A társasházi szabályok betartása mindenkire vonatkozik, még akkor is, ha épp felújítás zajlik. De vajon mi számít szabályszegésnek?

Honnan tudom, hogy lopják az áramot? Mutatjuk, mi lehet gyanús és mit tegyél

Óriási villanyszámla és akadozó áramellátás? Így derítheted ki, hogy lopják-e az áramot!