Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt, és pontosan mi a menete?

A nyugdíjba vonulásnak alapvetően két feltétele van: el kell érnünk a nyugdíjkorhatárt és rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel. Bizonyos esetekben ez nem teljesen így működik, létezik korkedvezmény, illetve kérhető felmentés. Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt és mik a feltételei? Mutatjuk.

Így mehetünk nyugdíjba

A nyugdíjba vonulás egyik feltétele, hogy betöltsük a nyugdíjkorhatárt, ami jelenleg 65 év. Ez persze nem elegendő, rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel is. A szolgálati idő a munkával töltött évek számát jelenti, azaz amikor biztosítottak voltunk és az előírt mértékű nyugdíjjárulékot megfizettük.

Ha rendelkezünk 20 év szolgálati idővel és betöltöttük a nyugdíjkorhatárt, akkor jogosultak leszünk öregségi nyugdíjra. Abban az esetben, ha nincs meg a 20 év szolgálati idő, de legalább 15 igen, akkor öregségi résznyugdíjat kaphatunk. Korkedvezménnyel kizárólag nők mehetnek nyugdíjba Magyarországon, ezt ismerik Nők 40-ként. Előnyeiről és hátrányairól itt írtunk.

Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt?

A közalkalmazottakra más szabályok vonatkoznak, mint a versenyszférában dolgozókra. A közalkalmazotti jogviszony több módon is megszüntethető, egy közülük a felmentés – a legtöbben így szeretnének nyugdíjba vonulni, mert ez a legelőnyösebb.

Amit a felmentési időről tudni kell

Felmentési idő alatt a közalkalmazott a bérét megkapja, de dolgoznia nem kell. Ez az időszak legalább 60 nap, de 8 hónapnál több nem lehet. A munkáltató köteles az alkalmazottat legalább a fele időre mentesíteni a munka alól, egyes esetekben pedig a teljes időszak alól. Felmentéssel akkor szüntethető meg a jogviszony, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.

A NyugdíjMásképpen példája: ha egy egyetemi tanár 6 hónappal a 65 éves kora előtt bead egy kérvényt, hogy felmentési időt kér a hátralévő időre, akkor ezt a kérvényt egy bizottság elbírálja. Ennek fényében pedig vagy érvényesítheti a megigényelt felmentési időt, vagy rövidebb felmentési időt kap, négy hónapnál kevesebbet azonban nem állapíthatnak meg.

A felmentést kötelező megadni, ha nőként a nyugellátásához szükséges 40 év jogosultsági idővel rendelkezünk. Mindkét esetben igazolást kell benyújtani, amit a nyugdíjbiztosítási szerv állít ki.

Felmentési idő nyugdíj előtt tehát a közalkalmazottaknak jár, a közszolgálati tisztviselőkre más szabályok vonatkoznak.

Nyugdíjasként is dolgozhatunk? Hogyan?

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ezt a rejtett szabályt sokan nem tudják a nők 40 nyugdíj kapcsán – Ezért nem vásárolhatsz szolgálati időt

Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a nők 40 nyugdíj esetén nem lehet szolgálati időt vásárolni. Mutatjuk, miért és mire kell figyelni.

Ha így viselkedsz a játszótéren, százezrekre büntethetnek

Játszótéri szabályok: ismerd őket meg cikkünkből, ne kockáztass bírságot!

Hol a legolcsóbb és a legfinomabb a párizsi? Leteszteltük, ez a nyertes!

Nagyon szeretem a párizsit. Ha te is, akkor ezt a cikket neked írtam!

Ezért ne használd a vízforralót a szállodában – pokol, ami abban benne van

A szállodai vízforraló veszély nem csak a legionella szaporodásában, hanem a műanyagból oldódó BPA- és ftalát-maradványokban, valamint az elhanyagolt tisztítás miatt felhalmozódó szerves szennyeződésekben rejlik.

A tökéletes pásztortarhonya titkai: ez a legolcsóbb bográcsos fogás, ha unod a paprikás krumplit

Régi nagy kedvenc, ami jó minőségű alapanyagokból és egy kis hozzáértéssel igazi nyári lakoma lesz.