A nyugdíjba vonulásnak alapvetően két feltétele van: el kell érnünk a nyugdíjkorhatárt és rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel. Bizonyos esetekben ez nem teljesen így működik, létezik korkedvezmény, illetve kérhető felmentés. Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt és mik a feltételei? Mutatjuk.

Így mehetünk nyugdíjba

A nyugdíjba vonulás egyik feltétele, hogy betöltsük a nyugdíjkorhatárt, ami jelenleg 65 év. Ez persze nem elegendő, rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel is. A szolgálati idő a munkával töltött évek számát jelenti, azaz amikor biztosítottak voltunk és az előírt mértékű nyugdíjjárulékot megfizettük.

Ha rendelkezünk 20 év szolgálati idővel és betöltöttük a nyugdíjkorhatárt, akkor jogosultak leszünk öregségi nyugdíjra. Abban az esetben, ha nincs meg a 20 év szolgálati idő, de legalább 15 igen, akkor öregségi résznyugdíjat kaphatunk. Korkedvezménnyel kizárólag nők mehetnek nyugdíjba Magyarországon, ezt ismerik Nők 40-ként. Előnyeiről és hátrányairól itt írtunk.

Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt?

A közalkalmazottakra más szabályok vonatkoznak, mint a versenyszférában dolgozókra. A közalkalmazotti jogviszony több módon is megszüntethető, egy közülük a felmentés – a legtöbben így szeretnének nyugdíjba vonulni, mert ez a legelőnyösebb.

Amit a felmentési időről tudni kell

Felmentési idő alatt a közalkalmazott a bérét megkapja, de dolgoznia nem kell. Ez az időszak legalább 60 nap, de 8 hónapnál több nem lehet. A munkáltató köteles az alkalmazottat legalább a fele időre mentesíteni a munka alól, egyes esetekben pedig a teljes időszak alól. Felmentéssel akkor szüntethető meg a jogviszony, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.

A NyugdíjMásképpen példája: ha egy egyetemi tanár 6 hónappal a 65 éves kora előtt bead egy kérvényt, hogy felmentési időt kér a hátralévő időre, akkor ezt a kérvényt egy bizottság elbírálja. Ennek fényében pedig vagy érvényesítheti a megigényelt felmentési időt, vagy rövidebb felmentési időt kap, négy hónapnál kevesebbet azonban nem állapíthatnak meg.

A felmentést kötelező megadni, ha nőként a nyugellátásához szükséges 40 év jogosultsági idővel rendelkezünk. Mindkét esetben igazolást kell benyújtani, amit a nyugdíjbiztosítási szerv állít ki.

Felmentési idő nyugdíj előtt tehát a közalkalmazottaknak jár, a közszolgálati tisztviselőkre más szabályok vonatkoznak.

Nyugdíjasként is dolgozhatunk? Hogyan?

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...