Magyarországon 300 ezer nyugdíjast tényleg az éhezés fenyeget

És ez egy csöppet sem túlzás. Ha a kormány nem változtat a nyugdíjemelés jelenlegi rendszerén, a legszegényebbek utolsó utáni forintjait is felzabálja az infláció.
Néhány árulkodó szám arról, hogyan becsüli a magyar kormány az időskorúakat: a minimálnyugdíj 2008 óta változatlanul 28 500 ezer forint, 2022-ben még mindig 60 ezer nyugdíjas kap 40 ezer forintnál alacsonyabb havi ellátást, egymillióé pedig nem éri el a 140 ezer forintot. Jelenleg 300 ezer olyan nyugdíjas van, akit a rezsiemelés és az infláció annyira súlyosan érint, hogy hamarosan nem lesz mit tenni az asztalra – hacsak nem lép a kormány. Idén már csak egyszer, novemberben korrigálhat a nyugdíjak összegén.
Semmire se elég az idei emelés
Ilyen elképesztő drágulás mellett az inflációkövető nyugdíjemelési szisztéma nem biztosítja, hogy egy ledolgozott élet után méltó körülmények között élhessenek az idősek. A KSH adatai szerint az augusztusi infláció 15,6%-os volt, míg a nyugdíjas infláció 15,7%. Nem ehhez igazítják azonban a novemberi emelést, hanem az év első nyolc hónapjának átlagához, ami 10,7%.
Az idei évben eddig kapott 8,9%-os nyugdíjemelés vajmi kevés segítséget jelent az áremelkedések mellett, de a novemberben elvileg járó 1,8%-os emelés is vicc. Amennyiben a kormányzat nem változtat a jelenlegi rendszeren, akkor az időskorúak vásárlóerejüknek legalább 10%-át elvesztik – mondta Farkas András, a Nyugdíjguru alapítója a Magyar Hangnak.
A drágulásvonaton nincsen fék
Elemzők az év végére már 20% fölötti pénzromlást jósolnak, de van olyan is, aki szerint az év utolsó harmadában akár 24%-os is lehet. A rezsicsökkentés részleges kivezetése, illetve a magas infláció – amely az élelmiszerek esetében 30% fölötti, egyes tételek esetében pedig eléri a 60-70%-ot – a legszegényebb 300 ezer nyugdíjas esetében már az éhezés veszélyét is felveti – közölte a szakértő.
Farkas azt is elmondta a lapnak, ha a kormány nem iktat be újabb emelést, akkor az év utolsó harmadában semmi nem védi a magyar nyugdíjasokat. Ezt egy decemberi, az infláció tényleges mértékét megközelítő nyugdíjemelés ellensúlyozhatná részben. Továbbá, a kormánynak a jövő évre szóló, törvény szerinti 5,2%-os emelésen is változtatnia kellene.
Rendkívüli idők rendkívüli intézkedései
Farkas javaslata szerint azzal lehetne a legszorultabb helyzetben lévőkön segíteni, ha a nyugdíjprémium egy részét vagy akár egészét is nekik juttatnák. A fedezet erre mindenképpen megvan, hiszen a mind gyorsabban emelkedő inflációnak köszönhetően az államháztartás központi alrendszere júliusban 255,7 milliárd forint többlettel zárt.
Már csak a kormányzati hajlandóságra várunk.