Hatalmasat csalódtak a nyugdíjasok: ennyi pénzt vesz ki a zsebükből a kormány

Jövőre ismét választunk. Ha csak az elmúlt 10 évet nézzük, a kormánypárt mindig tartogatott valami extrát: fegyverpénz, adókedvezmény, prémium, 13. havi nyugdíj – mindez nagyon sokba fájt az államnak. A mostani extra ehhez képest igencsak karcsú, nem is mindenki kapja meg, de legalább sokba fog kerülni. Íme, itt vannak a részletek, listába szedtük, hogy a nyugdíjas-élelmiszer utalvány kinek jár, illetve kinek nem.
Amikor világossá vált, hogy az infláció a vártnál magasabb, a kormány igyekezett megnyugtatni az időseket: nemcsak nyugdíjkorrekció lesz ősszel, hanem a vásárlásaik után áfa-visszatérítést is kapnak majd. Hamar kiderült, hogy ezt nagyon nehéz lenne a gyakorlatban megvalósítani, így az ötletet elvetették. Nem sokkal később jelentették be, hogy élelmiszer-utalványokkal kompenzálják a nyugdíjasokat, ami a beharangozott havi 10.000-15.000 forintos áfa-visszatérítés helyett mindössze 30.000 forintot tesz ki. A nyugdíjasok nem véletlenül érzik úgy, hogy becsapták őket, különösen, ha ez elmúlt 10-15 évet nézzük.
2021 novemberében mindenkit meglepett, hogy a kormány nyugdíjprémiumot oszt. Bár a gazdaság akkori teljesítménye nem indokolta, mégis minden jogosult megkapta a maximálisan adható 80.000 forintot. Még nagyobb volt a meglepetés, amikor kiderült, hogy 2022 februárjában – az országgyűlési választások előtt alig 2 hónappal – teljes egészében kifizetik a 13. havi nyugdíjat.
A mostani utalványosztás egészen más képet fest. Két feltételnek kell teljesülnie, hogy az érintett személy utalványt kaphasson:
- Magyarországon kell élnie és tartózkodnia (vagyis a külöldön élő vagy tartózkodó nyugdíjas nem jogosult az utalványra),
- júliusában már nyugdíjasnak (vagy az egyéb jogosító ellátások valamelyikében részesülőnek) kellett lennie.

Nyugdíjas élelmiszer-utalvány: kinek jár, kinek nem?
A tervezet szerint az utalványok azoknak jár, akik az alábbi ellátásban részesülnek:
- saját jogú öregségi nyugdíj (ide tartozik a Nők40 is),
- hozzátartozói nyugdíjak (özvegyi nyugdíj, árvaellátás, szülői nyugdíj, baleseti hozzátartozói nyugellátás),
- mezőgazdasági szövetkezeti és szakszövetkezeti tagok különféle járadékai,
- korhatár előtt igénybe vehető különböző juttatások (korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, átmeneti bányászjáradék, táncművészeti életjáradék),
- egészségi állapotra tekintettel megállapított különböző juttatások (rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, baleseti járadék, rokkantsági járadék, bányászok egészségkárosodási járadéka, fogyatékossági támogatás, vakok személyi járadéka),
- Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátások,
- polgármesterek közszolgálati járadéka,
- a hadigondozásról szóló törvény alapján a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 62. §-ában foglaltak szerint megemelendő rendszeres pénzbeli ellátások, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, a nemzeti gondozási díj, valamint
- házastársi pótlék vagy házastársi jövedelempótlék.
Farkas András nyugdíjszakértő hívta fel a figyelmet, hogy néhány ellátás kimaradt a felsorolásból. Ilyen például a kiegészítő rokkantsági támogatás, a kiegészítő hozzátartozói támogatás és az árvák kiegészítő támogatása. Ezeket a támogatásokat a jogszabályok ugyan nyugdíjszerű ellátásként kezelik, de most nem vették be az utalványra jogosító körbe. Ennek oka feltehetően az, hogy a fegyveres és rendvédelmi szervek rokkant tagjai, illetve az elhunyt tagok hozzátartozói az alapellátásuk mellett már kapnak kiegészítő támogatást, és a kormány nem akarta, hogy emiatt ők is plusz utalványhoz jussanak. A szakértő szerint ez nem túl elegáns megoldás.
Kérdései vannak a nyugdíjakkal kapcsolatban? Forduljon a Hóvége ügyfélszolgálatához, kollégáinktól ingyen és gyorsan kaphat választ.

Sokakban ez azért is keltett felháborodást, mert a korábbi évek osztogatásához képest most szigorúbb feltételek vonatkoznak az egyszeri támogatásra. Ráadásul az sem mindegy, hogy az utalványokat hogyan lehet felhasználni: az eddigi információk szerint csak hideg élelmiszerre, és főként hazai kiskereskedelmi láncoknál válthatók be. Azt se felejtsük, hogy a nyugdíjak reálértéke folyamatosan csökken. Az élelmiszerárak emelkedése különösen érzékenyen érinti az időseket, akiknek a mindennapi kiadásai nagyobb arányban kötődnek alapvető fogyasztási cikkekhez. Bár a kormány őszre tervez nyugdíjkorrekciót, az aligha ellensúlyozza a pénzromlást – és ezen a 30.000 forintos utalvány sem segít érdemben.
Farkas András szerint ahhoz, hogy az idei élelmiszer-utalvány reálértéke elérje a 2021-es 80 ezer forintos nyugdíjprémium szintjét, legalább 120 ezer forintot kellett volna adni, figyelembe véve az elmúlt évek nyugdíjemeléseit.