200 kg krumpli a garázsban – így nyerhetsz az áfa-visszatérítéssel!

Nagyjából két hete megy a találgatás, hogyan fog működni az áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak. Bár kormány már megosztott néhány részletet, információink szerint az illetékeseknek is csak elképzeléseik vannak, konkrétum alig. A nagy bejelentés részletei egyelőre a levegőben lógnak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a miniszterelnök értékelője után közölt némi információt a nyugdíjasok számára megnyíló áfa-visszatérítésről. E szerint az idősek egyszerűen, a bolti fizetésnél vehetik igénybe a kedvezményt egy külön, kifejezetten a „visszatérítéshez” kialakított kedvezmény kártyával, ami azonosításra is szolgál. A kártya vonalkódos lesz, ezt fogják majd a pénztáraknál lehúzni. A NAV így pontosan tudni fogja, mekkora az az összeg, amit a nyugdíjas olyan termékre költött, ami után visszatérítés jár. Az azonosítás és a fizetés után a vásárlónak nincs más teendője, a visszatérítést a nyugdíjával együtt kapja meg. Aki az ellátást bankszámlára kérte, a visszatérítés utalás formájában, készpénzt esetén pedig a rendszeres nyugdíjjal érkezik meg.

A közlemény szerint a nyugdíjasok így egy bizonyos összeghatárig az érintett alapvető élelmiszerek esetében áfamentesen, vagyis közel negyedével olcsóbban vásárolhatnak zöldséget, gyümölcsöt és tejterméket. Várhatóan a kedvezményre feljogosító, azonosításra alkalmas kód a fizikai kártya mellett majd elektronikusan is elérhető lesz.

Áfa-visszatérítés

Habár a miniszterelnök így jelentette be – és így is terjed a köznyelvben -, ez valójában nem áfa-visszatérítés, hanem a kifizetett áfa összegével megegyező, utólagos támogatás. Később kiderült az is, mennyi ez a bizonyos összeghatár: 10.000-15.000 forint. A KSH volt elnöke és a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa tanácsadója, Katona Tamás erről a következőket mondta a Népszavának:

Lehet, hogy ez a szám stimmel, de csak akkor, ha a miniszter szerint egy évben összesen, nem pedig havonta kaphatnak vissza ennyi pénzt a nyugdíjasok.

Katona egy számítást is megosztott: a KSH háztartásokra vonatkozó statisztikája alapján a családok az összes fogyasztásuk 1,2 százalékát fordítják tejre, és 2,4 százalékát zöldségre, gyümölcsre. Ez azt jelenti, hogy aki összesen 200 ezer forintot költ el egy hónapban, ő tejre 2400-, zöldségre 4800 forintot ad ki. Aki így tesz, a tej után 100, a zöldség után 1000 forintot kaphat vissza havonta a kormány új terve szerint. Ám az a csaknem 400 ezer nyugdíjas, akinek a teljes havi ellátása nem éri el a 200 ezer forintot sem, olyan keveset költhet tejre, zöldségre, gyümölcsre, hogy körülbelül 600 forintos visszatérítésre számít.

A lap saját számítást is végzett: az 5 százalékos áfakulcs alá tartozó tejből havi 200-300 ezres, a 27 százalékos forgalmi adóval terhelt zöldségből, gyümölcsből pedig 40-60 ezres havi bevásárlás szükséges ahhoz, hogy a kormány által ígért maximális visszatérítést megkapja egy nyugdíjas.

Áfa-visszatérítés nyugdíjasoknak: Nagy Márton ma bejelent

Korábban felvetődött, hogyha a nyugdíjas kisboltokban vásárol, akkor a visszatérítés nem működhet. Hasonló a helyzet a piacoknál, őstermelők esetében, mert az alanyi áfa-mentesség miatt eleve nem is számítanak föl áfát. Lapunk azt az információt kapta, hogy ahol nem számítanak fel áfát, ott valóban nincs visszatérítés, ellenben a kisebb boltokban, ahol online pénztárgép van, ott megoldható a dolog. Ennek részleteit nem közölte forrásunk, de elvileg nincs akadálya. Azt is megtudtuk, hogy ma Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentést tesz, amelynek feltételezhetően köze lesz a nyugdíjasok áfa-visszatérítéséhez.

Kérdéseid vannak a nyugdíjakkal kapcsolatban? Fordulj a Hóvége ügyfélszolgálatához, ahol ingyen és gyorsan kaphatsz választ munkatársainktól.

200 kiló krumpli: az áfa-visszatérítés nyugdíjasoknak így maxolható ki

Egyelőre az sem biztos, hogy az áfát teljesen vagy csak részben adják vissza utólagos támogatásként. Ehhez kapcsolódóan mi is végeztünk egy számítást. A KSH adatai szerint 1 kg krumpli fogyasztói átlagára januárban 402 forint volt. A gyümölcsök és zöldségek áfája 27 százalék.

Ha mind a 27 százalék visszajár 10 000 forint összeghatárig, akkor kb. 117 kg krumplit kellene vásárolnia a nyugdíjasnak, hogy kimaxolja a visszatérítést. 15 000 forintnál nagyjából 175 kg-ot kellene vennie. Ha csak 22 százalék az áfa-visszatérítés, akkor kb. 138 kg, illetve 207 kg krumplit kellene elvileg megvennie a nyugdíjasnak. 

Számolhatunk persze más gyümölccsel vagy zöldséggel, sőt akár vegyesen is, annyi biztos, hogy a teljes visszatérítést nem a kisnyugdíjasok fogják megkapni. Vagy úgy egyáltalán bármelyik nyugdíjas.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...