„Magyar özvegy nem víg özvegy, bezzeg a svéd” – milyen az özvegyi nyugdíj külföldön?

Egy hozzátartozó elvesztése nagy fájdalom, amivel megbirkózni nem könnyű. Különösen nehéz lehet, ha olyan házas- vagy élettárstól vagyunk kénytelenek búcsúzni, aki évtizedeken keresztül mellettünk volt. Az özvegynek némi könnyebbséget jelenthet – de semmi esetre sem vigaszt (!) – a túlélő hozzátartozói nyugdíj.
A túlélő hozzátartozói nyugdíjak és haláleseti juttatások az elhunyt legközelebbi rokonainak járhatnak. Előbbit általában havi rendszerességgel folyósítják, utóbbit csak egyszer. Magyarországon a túlélő hozzátartozó özvegyi nyugdíjat kaphat: alapesetben 1 évig ideglenes özvegyi nyugdíj jár, ami a későbbi években „feléledhet” bizonyos feltételek teljesülése esetén. Az ellátással már több cikkünkben is foglalkoztunk, arra azonban nem tértünk ki, Európa más országaiban milyen juttatások járhatnak a túlélő félnek – legalábbis eddig.
Túlélő hozzátartozói nyugdíj Európában
Németország, Ausztria, Svédország, Egyesült Királyság – Farkas András nyugdíjszakértő legutóbbi hírlevelében vázolta fel, milyen halálesti ellátások vannak és hogyan folyósítják ezeket a felsorolt országokban. Összegeket nem említett, ezért mi néztünk utána.

Özvegyi nyugdíj Németországban
A feltételek hasonlóak a magyar szabályokhoz: nemcsak az elhunyt, hanem az özvegy részéről is teljesülniük kell a jogosultsági feltételeknek.
Az elhunyt után akkor jár özvegyi nyugdíj, ha az illető
- már nyugdíjas volt,
- vagy legalább 5 évig fizetett járulékot a kötelező állami nyugdíjrendszerbe.
- Különleges esetekben (pl. munkahelyi baleset, vagy tanulmányok utáni rövid időn belül bekövetkezett halál) a minimális biztosítási idő rövidebb is lehet.
Ha az özvegy újraházasodik vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesít, akkor az ellátás megszűnik. Ekkor azonban egyszeri, nagyobb összegű térítés igényelhető, ami az előző 12 hónap özvegyi nyugdíjának átlagos összegéből számított 24 havi kifizetés.
További feltétel, hogy a házasságnak legalább egy évig fenn kellett állnia a haláleset előtt. Kivétel, ha a házasságot 2002 előtt kötötték, vagy ha egyértelmű, hogy nem az özvegyi nyugdíj megszerzése volt a cél.
Az özvegyi nyugdíjnak két típusa van:
- „Nagy” özvegyi nyugdíj, amely az elhunyt nyugdíjának 55%-a. Ez akkor jár, ha az özvegy p.l 45 évesnél idősebb (2029-től fokozatosan 47 évre emelkedik ez a korhatár), munkaképtelen, kiskorú gyermeket nevel, vagy fogyatékkal élő gyermeket gondoz.
- „Kis” özvegyi nyugdíj, amely az elhunyt nyugdíjának 25%-a, és csak két évig jár.
Ausztria
Ausztriában az özvegyi nyugdíjat az elhunyt házastárs vagy élettárs nyugdíja alapján állapítják meg. Összege 0–60% között mozog, attól függően, hogy az özvegy és a család jövedelme hogyan alakul. Az elhunyt halála előtti 2 évet (vagy ha szükséges, 4 évet, ha kérvényezik) vizsgálják, és figyelembe veszik az egyéb jövedelmeket is, pl. a külföldről érkező nyugdíjat.
Ha az özvegyi nyugdíj és az özvegy saját jövedelme (beleértve a saját nyugdíját is) meghalad egy meghatározott összeghatárt, akkor az özvegyi nyugdíjat csökkentik, akár nullára is.
Svédország
Svédországban az állami rendszer háromféle „túlélői nyugdíjat” ismer:
- Árvaellátás
- Özvegyi kiegészítő nyugdíj, amely ideiglenes segítség a házastárs halála után.
- Özvegyi nyugdíj, amely csak azoknak a nőknek jár, akik 1990 előtt kötöttek házasságot, így ez ma már ritka.
A legtöbb esetben a jogosultságot automatikusan megállapítják, külön igénylésre csak ritkán van szükség. Munkahelyi baleset miatti halál esetén az özvegy baleseti járadékot és temetési segélyt is kaphat. Ilyenkor az ellátás mértéke az elhunyt keresetétől függ. Pl:
- Az árvaellátás az utolsó kereset 20–40%-a,
- az özvegyi kiegészítő nyugdíj 20–45% lehet,
- az özvegyi nyugdíj (a még jogosult nők esetében) 40–45% körül alakul.
Egyesült Királyság
Az Egyesült Királyságban nincs klasszikus értelemben vett özvegyi nyugdíj. Helyette haláleseti kiegészítő támogatást (Bereavement Support Payment) lehet igényelni.
Ennek feltételei:
- Az özvegy még nem érte el a nyugdíjkorhatárt (jelenleg 66 év),
- az Egyesült Királyságban él,
- az elhunyt legalább 25 héten át fizetett társadalombiztosítási járulékot, vagy munkabalesetben, foglalkozási megbetegedésben hunyt el.
A támogatás egy nagyobb egyszeri összegből és 18 hónapon keresztül folyósított havi kiegészítésből áll. Ez lehet
- magasabb összegű, ha az özvegy gyermeket nevel vagy terhes a haláleset idején vagy
- alacsonyabb összegű, ha nem nevel gyermeket.
Maradt még kérdése a külföldi nyugdíjakról? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 óórán belül válaszolnak!
Túlélő hozzátartozói nyugdíj: hol és mennyit lehet kapni?
Magyarországon az özvegyi nyugdíj alapvetően az elhunyt nyugdíjának 60%-a, ha az özvegy bizonyos feltételeket teljesít. Pontos összege nagyban függ az elhunyt nyugdíjának mértékétől, amely 2025-ben átlagosan 231.000 Ft/hó (kb. 590 euró) körül alakul, így a legtöbb özvegyi nyugdíj összege jellemzően 120 000–150 000 Ft/hó (kb. 300–380 euró) között mozog.
Németországban az átlagos özvegyi nyugdíj (csak nők esetében) 761,74 euró (az úgynevezett nulla nyugdíjakat nem számítva). Minél fiatalabb az özvegy, annál kisebb a kifizetés: a 29 éves korig terjedő korcsoportban az átlagos kifizetés 429,87 euró (nők és férfiak együttvéve), illetve 485,53 euró (csak nők esetében). Ausztriában az ellátás az elhunyt nyugdíjának legfeljebb 60%-a lehet, az özvegy és a család jövedelmi viszonyai alapján. Az özvegyi nyugdíjak összege 2023-ban átlagosan 1 075 euró volt. Svédországban a túlélői nyugdíj (survivor’s pension) átlagosan kb. 800 euró, de a teljes állami nyugdíjjal kombinálva (pl. garantált nyugdíj és gyermekellátás) az összeg jóval magasabb is lehet, akár 1 700 euró/hó körüli támogatással.
Az Egyesült Királyságban nincs klasszikus havi özvegyi nyugdíj, hanem haláleseti támogatás jár. Ennek része egy egyszeri 2 900–4 100 eurós összeg és havi 117–410 euró kiegészítés 18 hónapig, attól függően, hogy az özvegy nevel-e gyermeket vagy sem.
Ez lenne a sorrend:
Ország | Átlagos havi összeg (EUR) | Megjegyzés |
---|---|---|
Svédország | 800 – 1 700 | Túlélői + állami nyugdíjjal együtt |
Ausztria | ~800 | Az elhunyt nyugdíjának max. 60%-a |
Németország | 529 – 762 | Jövedelmi viszonyoktól függ |
Magyarország | 300 – 380 | Az elhunyt nyugdíjának 60%-a |
Egyesült Királyság | 117 – 410 (18 hónapig) | Egyszeri és időszakos támogatás |