Nyitólap Nyugdíj Megváltozott munkaképességűek szolgálati ideje: ezek számolhatók el a nyugdíjnál
HIRDETÉS

Megváltozott munkaképességűek szolgálati ideje: ezek számolhatók el a nyugdíjnál

megváltozott munkaképességű szolgálati idő

A szolgálati idő befolyásolja a későbbi nyugdíj összegét és a jogosultságot. Adódik a kérdés: szerezhet-e megváltozott munkaképességű szolgálati időt? 2012 előtt más szabályok voltak érvényben és az érintettek más jellegű ellátásban részesültek, mint jelenleg. Cikkünkben részletezzük, milyen változások történtek, illetve bemutatjuk, hogyan működik a rendszer és milyen hatással van ez a nyugdíjakra.

HIRDETÉS

Mit értünk szolgálati idő alatt? Röviden azoknak az időszakoknak az összessége, amelyeket munkával, járulékfizetéssel vagy bizonyos állami ellátások mellett töltöttünk. Rendkívül fontos, hiszen a szolgálati idő határozza meg a majdani nyugdíjat: minél hosszabb ideig fizet valaki járulékot, annál magasabb lehet a járandóság összege.

Megváltozott munkaképességű szolgálati idő 2012 előtt és után

Rokkantnyugdíj, rokkantsági nyugdíj, rokkantsági ellátás, rokkantsági járadék, rehabilitációs ellátás, leszázalékolás – gyakran kerülnek elő ezek a kifejezések a megváltozott munkaképességgel kapcsolatban. Elsőként célszerű a jelentésüket tisztázni:

  • A leszázalékolás egy korábbról velünk maradt kifejezés, napjainkban a megváltozott munkaképesség a használatos.
  • A rokkantsági nyugdíj (vagy rokkantnyugdíj) 2011. december 31-éig létezett. 2012. január 1-jétől a megváltozott munkaképességű személyeknek nem nyugdíj,
  • hanem rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás  állapítható meg.
  • A rokkantsági járadékra az jogosult, aki a 18. életévét betöltötte, egészségkárosodása legalább 70%-os mértékű és a 25. életéve előtt keletkezett.
Fogyatékkal élő siket jelnyelv tanulása videokonferencián laptopon

2012 előtt a rokkantsági nyugdíj saját jogú nyugellátásnak minősült, ezért nem lehetett a folyósítási ideje alatt szolgálati időt szerezni. Ez azt jelentette, hogy hiába dolgoztak az érintettek a rokkantsági nyugdíj mellett, az nem növelte a nyugdíjjogosultságukat. Ebből következik, hogy ez az időszak nem számítható be nők 40-re jogosító időbe sem.

Amit még érdemes tudni: ha egy rokkantnyugdíjas a nyugdíja mellett dolgozott, akkor a 2007. április 1. és 2011. december 31. közötti időszakban a keresete alapján nyugdíjnövelésre szerezhetett jogosultságot. Ez a rokkantsági ellátásnál, illetve az öregségi nyugdíjnál is érvényesíthető.

HIRDETÉS

2012. január 1-jétől az új rendszerben rokkantsági és rehabilitációs ellátás folyósítható. A rokkantsági ellátás összegéből nem vonnak nyugdíjjárulékot, ezért nem számítható szolgálati időnek. A rehabilitációs ellátás folyósítási ideje viszont igen – az ellátásból 10% nyugdíjjárulékot vonnak -, de a nők 40-nél nem számolható el.

Fogyatékkal élő siket jelnyelv tanulása videokonferencián laptopon

Rokkantsági és rehabilitációs ellátás melletti munka

Ha valaki a rokkantsági vagy a rehabilitációs ellátása mellett dolgozik, akkor a munkavégzés tartama szolgálati időnek minősül, a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe is beszámítható.

A nyugdíjjogosultság szempontjából a részmunkaidővel is teljes értékű szolgálati idő szerezhető, a nyugdíjszámítás során azonban arányosítani kell az így szerzett szolgálati időt, ha a kereset nem érné el a minimálbér összegét.

Maradt még kérdése? Több információra lenne szüksége? Forduljon az ügyfélszolgálathoz, segítünk!
HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version