Nyitólap Nyugdíj Az özvegyi nyugdíj igénylése lépésről lépésre: mutatjuk, mire lesz szükség
HIRDETÉS

Az özvegyi nyugdíj igénylése lépésről lépésre: mutatjuk, mire lesz szükség

Egy házastárs elvesztése nagy megrázkódtatás, a tetejébe pedig ott van az a rengeteg tenni- és elintéznivaló, amelyekkel ilyenkor az özvegynek, családnak foglalkozniuk kell. Egy közülük az özvegyi nyugdíj, amit a bejegyzett élettárs, az elvált házastárs és az élettárs kaphat meg. A nyugellátást hivatalból nem állapítják meg, azt minden esetben az özvegynek kell kérelmeznie. Cikkünkben röviden ismertetjük, mikortól meddig, és kinek jár, illetve részletezzük, hogyan történik az özvegyi nyugdíj igénylése.

HIRDETÉS

Az özvegyi nyugdíj az elhunyt házastársának, meghatározott feltételek mellett élettársának, valamint elvált házastársának járó hozzátartozói nyugellátás. Sajátossága, hogy a jogosultsági feltételeknek az elhunyt és az özvegyi nyugdíjat igénylő részéről egyaránt teljesülniük kell.

Az ellátást kérelmezőre vonatkozó feltételek

A megözvegyült házastárs vagy élettárs részére akkor folyósítható az özvegyi nyugdíj, ha

  • legalább 1 éve megszakítás nélküli a kapcsolat és van egy közös gyerekük
  • megszakítás nélkül legalább 10 éve együtt élnek.
  • Az nem jogosult özvegyi nyugdíjra, aki az élettársi kapcsolat alatt özvegyi vagy baleseti özvegyi nyugdíjban részesült.
  • Amennyiben a házasság megkötésekor az özvegy már elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt, csak akkor jogosult az özvegyi nyugdíjra, ha a párnak már van gyermeke korábbi együttéléséből, vagy ha a pár a házasságkötéstől számítva legalább 5 éven keresztül megszakítás nélkül együtt élt.
  • Elvált házastárs esetén (1 évnél hosszabb ideje tartó különélésre vonatkozóan) az jogosult az ellátásra, aki házastársa haláláig tartásdíjban részesült, azonban az özvegyi nyugdíj összege nem lehet magasabb a tartásdíj értékénél.

Az elhunytra vonatkozó feltételek

Az özvegyi nyugdíj akkor folyósítható, ha az elhunyt

  • öregségi nyugdíjasként halt meg (saját jogú nyugellátásban részesült),
  • 22 éves kora előtt és az iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül/összesen minimum 2 év szolgálati időt letöltve hunyt el;
  • 22-25 éves kora közt hunyt el minimum 4 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 25-30 éves kora közt hunyt el minimum 6 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 30-35 éves kora közt hunyt el minimum 8 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 35-45 éves kora közt hunyt el minimum 10 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 45 évet betöltve hunyt el minimum 15 év biztosítási jogviszonnyal;
  • illetve, ha az elhunyt nem teljesítette a meghatározott szolgálati időt, viszont egy alacsonyabb életkorhoz tartozó szolgálati időt megszerzett, ezt követően pedig szolgálati idejében nem volt 30 napnál hosszabb, nem keresőképtelenségből fakadó megszakítás.

Az özvegyi nyugdíjnak három szakasza van. Némileg bonyolítja az ügyintézést, hogy mindhármat ugyanígy hívják, pedig a feltételek jelentősen különböznek. Az első szakasz az ideiglenes, a második akkor kezdődik, amikor az ideglenes megszűnik, de bizonyos okokból folytatódik az ellátás folyósítása. Ez a továbbfolyósított ellátás megszűnhet, de még egyszer feléledhet, ekkortól már végelegesen. Utóbbi az özvegyi nyugdíj harmadik szakasza.

HIRDETÉS

Az ellátással már több cikkben is foglalkoztunk, a feltételekről itt, a méltányossági özvegyi nyugdíjról itt, a rokkantsági ellátás melletti folyósításáról itt írtunk részletesen.

Magányos nő ül a tó partján, mellette egy férfi szellemével, aki a távolba bámul

Az özvegyi nyugdíj igénylése

Az igénylés a magyarorszag.hu-ról indítható vagy kormányablakban kezdeményezhető. Fontos, hogy nincs egyetlen, minden esetre érvényes, rendszeresített dokumentum. Az ok roppant egyszerű: máshogy kell eljárni, ha az elhunyt nyugdíjas volt, mint abban az estben, ha halálig elegendő szolgálati időt szerzett, de nem állapítottak meg részére nyugdíjat.

Özvegyi nyugdíj igénylése, ha az elhunyt öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban részesült

Az özvegyi nyugdíj megállapítását ebben az eljárásban az a személy kérheti, akinek elhunyt házastársa, elvált házastársa vagy élettársa öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban vagy szolgálati járandóságban részesült.

Benyújtandó dokumentumok:

  • Az igényelbíráláshoz javasolt mellékelni az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát (vagy az elhunyt személyt halottnak vagy eltűntnek nyilvánító bírói végzést), illetve a házassági anyakönyvi kivonatot (vagy a bejegyzett élettársi anyakönyvi kivonatot).
  • Megváltozott munkaképességű igénylő esetén mellékelni kell az egészségi állapotát minősítő, rehabilitációs szakértői szerv által kiadott szakvéleményt vagy szakhatósági állásfoglalást. Amennyiben ezzel nem rendelkezik, a tartós betegséget, fogyatékosságot igazoló szakorvosi dokumentációt (leletek, zárójelentések, kezelésre vonatkozó orvosi iratok) kell mellékelni, melyek alapján kezdeményezhető az igénylő orvosszakértői vizsgálata.
  • Árvaellátásra jogosult gyermek eltartása címén igényelt özvegyi nyugdíj esetén kérjük mellékelni a gyermek születési anyakönyvi kivonatát. Amennyiben a gyermek fogyatékos, vagy tartósan beteg, az ezt igazoló okiratot is csatolni kell.
  • Ha az elvált, vagy házastársától legalább egy éve külön élő igénylő az elhunyttól annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg, az erről szóló okiratot (közjegyző által hitelesített kötelezettségvállaló nyilatkozat, bírósági határozat) a kérelemhez csatolni kell.
  • Nem kötelező mellékelni, ha az elhunyt személy, a részére megállapított ellátás folyósítása mellett keresőtevékenységet végzett, az erre vonatkozó dokumentumot, vagy hitelesített másolatát.

A kérelem előterjeszthető elektronikusan, személyesen, illetve postai úton is.

  • Elektronikus úton: elektronikus azonosítással rendelkező személyek az e célra rendszeresített űrlap segítségével nyújthatják be az özvegyi nyugdíj iránti igényüket.
  • Személyesen: a kérelem előterjeszthető személyesen a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság ügyfélszolgálatán (Budapest, XIII. ker. Váci út 73.), illetve bármely kormányablakban.
  • Postai úton: a kérelem postai úton a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak címezve nyújtható be. Postacím: 1820 Budapest.

Online innen indítható: Özvegyi nyugdíj igénylése, ha az elhunyt öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban részesült

Özvegyi nyugdíj igénylése, ha az elhunyt nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban nem részesült

Az özvegyi nyugdíj megállapítását ebben az eljárásban az a személy kérheti, akinek házastársa, elvált házastársa vagy élettársa a haláláig a szükséges szolgálati időt megszerezte, de öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban vagy szolgálati járandóságban nem részesült.

Online innen indítható: Özvegyi nyugdíj igénylése, ha az elhunyt nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban nem részesült

Özvegyi nyugdíj feléledése iránti igény, ha az igénylő korábban már részesült özvegyi nyugdíjban

Az özvegyi nyugdíj feléledését az a személy igényelheti, aki korábban már részesült özvegyi nyugdíjban, és az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek valamelyikével (öregségi nyugdíjkorhatár betöltése, megrokkanás, az elhunyt jogán árvaellátásra jogosult gyermek eltartása) rendelkezik.

A kivételes özvegyi nyugdíj iránti igény

Az a legfeljebb 50%-os egészségi állapotú özvegy, akinek az elhunyt házastársa nem szerezte meg az ellátás megállapításához szükséges szolgálati időt, de annak legalább a fele mégis igazolható, kivételes özvegyi nyugdíjat igényelhet, ha egyébként megfelel az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételeknek.

Ebben az estben az itt található űrlapot kell kitölteni: Méltányossági ellátások iránti kérelem nyugdíjbiztosítási ügyekben 

Maradt még kérdése? Más ellátásról szeretne információt kérni? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink megbízható választ adnak 48 órán belül.
HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version