Nyugdíjas állami horgászjegy: mennyibe kerül 2023-ban?

A horgászat népszerű hobbi, de nem olcsó. Felszerelésre vagyonokat költhetünk, ha tényleg szenvedélyből csináljuk (és ha futja rá), de számolnunk kell még sok egyéb mással is. Ha nem csak a pecabotot akarjuk fogni, akkor szereznünk kell horgászengedélyt, ki kell váltanunk a horgászokmányt, meg kell fizetnünk az egységes szövetségi hozzájárulást és így tovább. Mik ezek és mi kell ahhoz, hogy ma valaki horgászhasson? Mennyibe kerül a nyugdíjas állami horgászjegy, mennyibe a gyerek? Mutatjuk.

Így lehetsz horgász

A világjárvány óta egyre népszerűbb sport Magyarországon a horgászat, mára az egyik legkedveltebb szabadidős tevékenység lett. Évről-évre jelentős mértékben növekszik a regisztrált horgászok létszáma, 2023-ban mintegy 870 000 főt tartanak nyilván a Horinfo szakrendszerben. Itt kezdődik minden: annak, aki Magyarországon horgászni szeretne, először regisztrálnia kell ebben a rendszerben. A horgásszá válás lépései a következők:

Regisztráció

Bárki, aki horgászni szeretne – legyen magyar vagy külföldi állampolgára – regisztrálnia kell a Horingo szakrendszerben. Ezt online itt, személyes a forgalmazói pontok egyikén tehetjük meg.

A sikeres regisztráció után csak annak nem kell horgászkártyát is igényelnie, aki az adott naptári év december 31-ig nem tölti be a 15. életévét, külföldi állampolgár vagy a 90 napig érvényes turista állami horgászjeggyel szeretne horgászni. A horgászkártya igénylésének díja 2200 Ft.

Horgászvizsga

A következő lépés a sikeres állami horgászvizsga megszerzése. A horgászvizsgákat a MOHOSZ tagszövetségei által kijelölt vizsgabizottságok szervezik, amelyekre szintén a Horinfo rendszerben lehet jelentkezni. Az állami horgászvizsga ingyenes. A horgászvizsgára már 10 éves kortól lehet jelentkezni, de minden horgásznak vizsgáznia kell legkésőbb abban az évben, amelyikben a 15. életévét betölti.

Egyesületi tagság

A horgásznak horgászegyesületi tagságot kell létesítenie. Az éves egyesületi tagsági díj felnőtt horgászok részére minimum 2000 Ft, a kedvezményes tagsági díj (ifjúsági és 70 éven felüli horgászok részére) minimum 1000 Ft.

Állami horgászjegy és fogási napló: A korábban felsorolt lépések jelentik az állami horgászjegy és fogási napló, más néven egységes állami horgászokmány (EAH) kiváltásának alapfeltételeit.

Az összevont okmány ára több részből tevődik össze:

  • állami horgászjegy (ára 5000 Ft),
  • fogási napló (500 Ft),
  • ún. egységes szövetségi hozzájárulás, az ESZH (5500 Ft)

Az állami horgászjegy a gyermekhorgászok, a 70 évnél idősebbek és a fogyatékkal élők részére ingyenes, nekik az egységes szövetségi hozzájárulás díját sem kell megfizetniük.

Területi engedély

A fentiek után már csak egy dologra van szükség: a kiválasztott vízterületre szóló területi engedélyre. Országos szinten közel 2200 halgazdálkodási vízterületre lehet különböző területi engedélyeket váltani. A területi engedélyek kiváltása a horgaszjegy.hu-n történik vagy személyesen a forgalmazói pontok egyikén.

Ez jelenti a legnagyobb költséget:

  • Éves általános országos területi jegy, teljes árú: 98.000 Ft
  • Éves általános országos területi jegy, kedvezményezett: 72.000 Ft
  • Éves általános országos területi jegy, gyermekeknek: 3.000 Ft
  • Éves sportcélú országos területi jegy (versenyzőknek), teljes árú: 38.000 Ft
  • Éves sportcélú országos területi jegy (versenyzőknek), kedvezményezett: 22.000 Ft
  • Éves általános dunai jegy, teljes árú: 64.000 Ft
  • Éves általános dunai jegy, kedvezményezett: 48.000 Ft
  • Éves általános tiszai jegy, teljes árú: 69.000 Ft
  • Éves általános tiszai jegy, kedvezményezett: 53.000 Ft

Mennyi a nyugdíjas állami horgászjegy?

A legtöbb nyugdíjas kedvezmény 65 éves kortól jár, de a horgászatnál ez kicsit másként működik. A horgászengedélyeknél több kategóriát különböztetünk meg: a felnőtt horgászengedély (18-70 év) mellett létezik gyerek horgászengedély (3-15 év), illetve kedvezményes ifjúsági horgászengedély (15-18 év) és időskorú horgászengedély (70+ év) is.

Nyugdíjas állami horgászjegy igazából nincsen, mert a 70 évesnél idősebb horgászoknak sem az állami horgászjegyet, sem az egységes szövetségi hozzájárulás díját nem kell megfizetniük. 70 éves korig az állami horgászjegy ára 5000 Ft, a fogási napló ára 500 Ft, plusz az ESZH, ami 5500 Ft.

Forrás: MOHOSZ, Pénzcentrum

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.