Korábban már írtunk arról, mi az a 14. havi nyugdíj és mikor lesz Magyarországon. Ha már ott tartunk, hogy 14 havi nyugdíjról kell beszélnünk, felmerül a kérdés: Van 15. havi is? Nézzük!
Előtakarékosság
Nyugdíj-előtakarékossági számlával nyugdíjas éveire előre takarékoskodhat. Számtalan pénzintézet kínál ilyen lehetőséget. Egy hivatalosan elismert nyugdíj-előtakarékosság valamilyen módon szerződésben rögzített formában is a nyugdíjkorhatárhoz és a nyugdíjhoz van kötve. Legfontosabb előnye, hogy az ide befizetett pénzünk után jár évente +20% nyugdíjcélú adó-visszatérítés közvetlenül a megtakarítási számlánkra! Ezt a visszatérítést tekinthetjük egyfajta 15. havi nyugdíjnak is, amit majd nyugdíjasként felhasználhatunk.
Nem puszta jófejségből jár ez a visszatérítés. Ahogyan arra a Nyugdíjmásképpen.hu is felhívta a figyelmet, Az Európa-szerte egyre markánsabbá váló állami nyugdíjkérdés nehézségeivel a magyar állam is tisztában van. Mivel kérdéses, miből lesz kifizetve 15-25 év múlva az állami nyugdíj, ezért adó-visszatérítés jellegű támogatással ösztönzi a nyugdíjcélú öngondoskodást.
Fontos kiemelni, hogy ez a +20% mindig csak az éves befizetéseinkre vonatkozik. A bent lévő pénzünkre viszont nem. Tehát az első évben valóban a teljes pénzünk kap +20%-ot, utána viszont ez évről évre csökken. Persze egy 10-20 éven át tartó megtakarítás vezetés esetében ez még mindig szép összeg.
Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy az aktuális állami szabályozás szerint két típus minősül hivatalosan is nyugdíjcélúnak: az Önkéntes Nyugdíjpénztár (röviden: ÖNYP) és a Nyugdíjbiztosítás és a Nyugdíj-Előtakarékossági Számla (röviden: NYESZ). Kizárólag ezekre jár az éves +20% nyugdíjcélú adó-visszatérítés, amely több millió forint extrát jelenthet nyugdíjas korunkra!