Határozott idejű munkaszerződés megszüntetése: ezekre figyelj, ha váltanál

Nem minden munka tart örökké. A határozott idejű munkaviszonyok esetében sokszor még a szerződés lejárta előtt jön egy új lehetőség, egy költözés, vagy épp csak egy kiégés, ami miatt úgy döntesz, hogy itt az idő váltani. Ehhez segítségül cikkünkben mutatjuk, hogy hogyan működik a határozott idejű munkaszerződés felmondása. Összeszedtük, mit kell tudnod, ha kilépnél, vagy ha épp a másik fél kezdeményezné a búcsút.
A legegyszerűbb: közös megegyezés
Ha te is és a munkáltatód is úgy látjátok, jobb lenne elengedni egymást, akkor közös megegyezéssel bármikor, akár azonnal is megszüntethetitek a munkaviszonyt. Ehhez mindössze egy írásos megállapodás kell. Ebben a megállapodásban azt is lehet rögzíteni, hogy a munkaviszony pontosan melyik napon szűnik meg.

Felmondás
A határozott idejű munkaszerződés felmondása nem olyan egyszerű, mint a határozatlan idejűé. Itt mindkét félnek szigorúbb szabályokat kell betartania.
Ha a munkáltató mondana fel
A munkáltató csak akkor élhet felmondással, ha:
- csődeljárás vagy felszámolás alatt áll,
- a munkavállaló képességei nem teszik lehetővé a munkavégzést (pl. egészségügyi ok),
- olyan külső, elháríthatatlan ok áll fenn, ami lehetetlenné teszi a munkaviszony folytatását (pl. jogszabályváltozás miatt megszűnik a cég működési engedélye).
És igen: ezeket indokolni is kell, kivéve, ha a munkavállaló vezető beosztású.
Ha te mondanál fel
Munkavállalóként szintén indokolnod kell a felmondást. Csak akkor léphetsz ki, ha az állás megtartása számodra aránytalan nehézséget okozna. Például messzire költöztél, ahonnan már lehetetlen időben beérni dolgozni. Fontos, hogy például a kiégés nem elegendő indok.

Azonnali hatályú felmondás
Előfordulhat, hogy valamelyik fél úgy érzi, a másik olyan súlyosat hibázott, hogy nem lehet tovább együtt dolgozni. Ekkor lehet élni az indokolt azonnali hatályú felmondás lehetőségével. Tipikusan ilyen lehet, ha valaki súlyos szerződésszegést követ el.
A munkáltató akkor is felmondhat azonnal, ha nem akar indokolni, de ennek ára van: akár 12 havi távolléti díjat is ki kell fizetnie a dolgozónak. Ha kevesebb van hátra a szerződésből, akkor annyit.
Ha maradt még kérdésed a határozott idejű munkaszerződés felmondását illetően, akkor keresd bátram kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Mi jár neked a határozott idejű munkaszerződés felmondása után?
A szerződés lezárásakor az alábbi dokumentumokat kell kézhez kapnod:
- írásos megállapodás vagy felmondás,
- kilépő papírok (pl. igazolás a munkaviszony megszűnéséről, bérpapírok),
- az időarányosan járó szabadság megváltása, ha nem tudtad kivenni.
Ha a határozott idejű munkaszerződésed a lejárat miatt szűnt meg, vagy a munkáltató mondott fel neked jogszerűen, jogosult lehetsz álláskeresési járadékra, amelyet a munkaügyi központban tudsz igényelni. Közös megegyezés esetén akkor kaphatsz járadékot, ha nem te kezdeményezted a megszüntetést, és az önkéntes döntésed nem zárható ki. A jogosultsághoz legalább 360 napnyi munkaviszony szükséges az elmúlt 3 évből.
Határozott idejű munkaszerződés felmondása próbaidő alatt
Ha még próbaidő alatt vagy, akkor nincs sok bonyodalom: akár te, akár a munkáltató indoklás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt, akár másnapra is.