Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben a munkanélkülivé válást megelőző átlagbér 60%-a, de nem haladhatja meg a minimálbér napi összegét. Mennyit kap ebből kézhez az álláskereső? Létezik nettó álláskeresési járadék kalkulátor? Ha azt nem is tudunk mutatni, a kiszámításában segíthetünk.
Az álláskeresési járadék célja, hogy anyagi segítséget nyújtson az álláskeresés időszakában. Sok esetben ez a 90 nap nem elegendő ahhoz, hogy valaki megfelelő, képzettségéhez, szakmai tapasztalatához méltó állást találjon. A döntéshozók sajnos másként látják a helyzetet, ezért olyan alacsony a járadék összege és rövid a folyósítási ideje. Persze, lehet mondani, hogy aki akar dolgozni, az talál munkát – csak hát nem mindegy, milyet.
Így igényelhető az álláskeresési járadék
Az álláskeresési járadékot a lakóhely szerint illetékes járási (kerületi) kormányhivatal foglalkoztatási osztályán lehet igényelni. Az igényléshez szükségesek a következő dokumentumok:
- személyazonosító okmányok (személyi igazolvány, lakcímkártya)
- tajkártya
- bankszámlaszám
- az utolsó munkaviszony megszűnéséről szóló igazolás (kilépő papírok)
Az eljárás során az igénylőnek álláskeresőként kell regisztráltatnia magát a hivatalban, és a meglévő dokumentumokkal bizonyítania kell, hogy az elmúlt 3 évben legalább 360 nap munkaviszonya volt. A járadék napi összege nem haladhatja meg a minimálbér napi összegét. Január 1-jétől a minimálbér bruttó összege 290.800 forintra emelkedett, aminek a nettója (kedvezmények nélkül) 193.382 forint. Ezek alapján az álláskeresőknek 2025-ben naponta 9694 forint jár, amiből még levonják a 15% személyi jövedelemadót. A maximális napi nettó összeg tehát 8240 forint.
Nettó álláskeresési járadék kalkulátor – így számolhatod ki, hogy mennyit kapsz
Tegyük fel, hogy az álláskeresőnk 2022. szeptember 1-jén kezdett dolgozni és 2025. március 21-én végleg elhagyta a munkahelyét. Ha a hivatalos munkaszüneti napokat és a hétvégéket leszámítjuk, akkor összesen 644 munkanapot dolgozott le. (Egyéni szabadság, betegszabadság vagy egyéb távollét nincs benne a számításban. Természetesen ezek is fontosak, de a példa kedvéért egyszerűsítettünk.) Ez 2 év, 6 hónap és 20 nap.
A KSH legfrissebb, 2024. decemberi adatai szerint a bruttó mediánkereset 560.900 forint volt. Számoljunk ezzel az adattal, mert közelebb van a valósághoz, mint az átlagkereset. A 560.900 forintból lejön a személyi jövedelemadó (15%) és a társadalombiztosítási járulék (18,5%), így a nettó bér 372.988. Mennyi álláskeresési járadék kapható ebben az esetben?
Ha az álláskereső bruttó fizetése 560.900 forint volt, akkor az álláskeresési járadék alapja ennek 60%-a, vagyis 336 540 forint. Azonban a jogszabály szerint a járadék összege nem haladhatja meg a minimálbér napi összegének megfelelő havi plafont, amely 2025-ben 290.820 forint. Mivel a számított összeg ennél magasabb, az álláskereső a járadék legmagasabb összegét kapja. A bruttó álláskeresési járadékból 15% személyi jövedelemadót (szja) vonnak le, így a nettó összeg kedvezmények nélkül 247.200 forint lesz havonta.
Hogyan számoljunk?
Az álláskeresési járadék bruttó összege a korábbi bruttó bér 60%-a, de nem haladhatja meg a 290.820 forintot. A bruttó járadékból 15% személyi jövedelemadót vonnak le, így a nettó összeg ennek 85%-a. A folyósítás időtartama a munkanélküliséget megelőző 3 évben ledolgozott napok számától függ: minden 10 ledolgozott nap után 1 nap járadék jár, de maximum 90 napig folyósítható.