Nem kapsz táppénzt, hiába vagy beteg, ha ezt az 5 dolgot nem teszed meg

Ha valaki beteg, és nem tud dolgozni, táppénzre jogosult lehet. Azonban ahhoz, hogy ezt valóban megkapja, több dolgot is be kell tartania. A táppénz igénylésekor sokan nem tudják, hogy néhány egyszerű, de fontos lépés elmulasztása miatt könnyen eleshetnek ettől a támogatástól. Cikkünkben bemutatjuk, hogy hogyan alakulnak a táppénz szabályok 2024-ben, és mit kell tenned, ha betegség miatt nem tudsz dolgozni.

Táppénz szabályok 2024-ben

Nem jár táppénz, ha nem vagy elég figyelmes ezekben az esetekben:

1. Azonnal értesítsd a háziorvosodat

Az első és legfontosabb lépés, hogy a betegség kezdetén mielőbb értesítsd a háziorvosodat. Erre az első napon van szükség, és ez kiemelten fontos, mert ha ezt elmulasztod, akkor később már nehezen lehet visszamenőleg táppénzt kérni. A szabályok szerint, ha hétköznap betegszel meg, még aznap kell bejelentened a háziorvosodnál, ha pedig hétvégén vagy ünnepnapon, akkor a következő munkanap az érvényes. Ha nem jelentkezel időben, akkor csak különleges esetekben – például súlyos egészségügyi probléma miatt – lehet maximum 5 nappal visszamenőleg igazolást kérni.

2. Mi a teendő, ha nem tudsz személyesen megjelenni a rendelőben?

Eltört kézzel ír alá egy papírt egy nő.

Előfordulhat, hogy a betegség olyan súlyos, hogy nem tudsz elmenni a rendelőbe. Ilyenkor szerencsére lehetőség van arra, hogy telefonon értesítsd a háziorvosodat. Ezt például magas láz, hányás vagy mozgásképtelenség esetén megteheted. A háziorvos ezután eldönti, hogy mikor és milyen formában szükséges majd a személyes találkozás.

A háziorvos telefonos bejelentkezés után kiállítja az igazolást, amivel a táppénz igényelhető. Fontos, hogy ha jobban leszel, akkor a gyógyulás után is azonnal jelezned kell a háziorvosnak, hogy megszüntesse a betegállományodat. Ha ezt elmulasztod, problémák adódhatnak a munkába való visszatéréssel.

3. Meddig tart a táppénz, és mikor szűnik meg automatikusan?

A táppénzes állomány általában a háziorvos által meghatározott időpontig tart, amit az orvosi igazoláson rögzítenek. Ha a beteg állapota a vártnál korábban javul, akkor ezt előre be kell jelenteni a háziorvosnak, aki a táppénzt ettől az időponttól megszünteti. Ha azonban a beteg lassabban gyógyul, mint várható volt, akkor a háziorvos dönt a további lépésekről, például szakorvosi vizsgálatra utalásról.

A 2024-es táppénz szabályok értelmében, abban az esetben, ha a beteg nem jelenik meg az előírt kontrollvizsgálatokon, vagy nem értesíti az orvost, akkor a táppénzes időszak automatikusan megszűnik. Ilyenkor a beteg munkaképesnek minősül, és ennek megfelelően köteles visszatérni a munkába.

4. Táppénz szabályok 2024: mikor nem jár táppénz?

A betegséget időben kell bejelenteni.

Előfordulhat, hogy valaki nem jogosult táppénzre, még akkor sem, ha beteg. Ez leggyakrabban akkor történik, ha a beteg nem áll biztosítási jogviszonyban, vagy nem fizetett egészségbiztosítási járulékot. A táppénzhez három alapfeltételnek kell teljesülnie. Ha ezek nem teljesülnek, akkor nem jár táppénz:

  • Biztosítási jogviszony fennállása: A táppénz csak azoknak jár, akik éppen biztosítottak.
  • Járulékfizetési kötelezettség: A keresőképtelen személynek kötelező fizetnie az egészségbiztosítási járulékot.
  • Keresőképtelenség igazolása: Csak akkor jár táppénz, ha az orvos megállapítja és igazolja a keresőképtelenséget.

5. Mit tegyél, ha nem tudod, ki a háziorvosod?

Néha előfordulhat, hogy valaki nem tudja, hogy ki a háziorvosa, például költözést követően. Ebben az esetben a legegyszerűbb megoldás az, hogy az Ügyfélkapu segítségével kikeresed a háziorvosod és az adatait. Ehhez be kell lépned az Ügyfélkapu oldalára, és a „Betegéletút lekérdezése” menüpont alatt találhatod meg az aktuális háziorvosod nevét, címét és elérhetőségét.

És a betegszabadság micsoda?

A betegség miatti keresőképtelenség első 15 munkanapjára nem táppénzt, hanem ún. betegszabadságot vehet igénybe a munkavállaló. (Kizárólag saját betegség esetén, ha gyerek szedett össze valamit, akkor nem jár.) Erre azok az alkalmazottak jogosultak, akik munkaviszonya a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozik (pl. bt., kft., rt. alkalmazottai, stb.), továbbá a kormánytisztviselői, állami szolgálati, közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyban álló személyek is.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.

Használt autót vennél részletre? Ráfizethetsz, ha ezt az 5 dolgot nem ellenőrzöd a szerződésben

Sokan gondolkodnak használt autó vásárlásán, de a magas árak miatt egyre többen keresik a részletfizetéses megoldásokat. Ez ugyan lehet számodra a legkivitelezhetőbb megoldás, de ha nem figyelsz néhány fontos részletre a szerződésben, könnyen kerülhetsz kellemetlen helyzetbe.

Nem kapsz gyógyszert, sorsjegyet vagy csavart – így alakul az ünnepi nyitvatartás 2025 húsvétján

Barkácsáruház, lottózó, patika, plázák és boltok - minden egy helyen!

Ingyenes szolgáltatás telekomosoknak – neked is jár a kedvezmény? Így szerezheted meg

A két cég között létrejött együttműködés keretében most 12 hónapra teljesen ingyen jár a Wolt+ előfizetés Telekomosoknak.

17 gyönyörű húsvéti áldás: küldd el a szeretteidnek, vagy tedd az ajándék mellé

Mutatunk jó példákat arra, milyen is egy meleg, üdvözlő húsvéti áldás, amellyel köszönthetjük a hozzánk közel állókat az ünnep alkalmával.