Amikor jogellenes a felmondás: 3 tipikus eset, amit sokan nem tudnak

Sok munkavállaló nincs tisztában azzal, hogy a felmondás nem mindig történik jogszerűen a munkáltató oldaláról. A munka világában bárkivel előfordulhat ugyanis, hogy hirtelen megszüntetik munkaviszonyát, de nem mindenki tudja, hogy ezek a felmondások sok esetben törvénybe ütközhetnek. Cikkünkben három tipikus példát mutatunk be, amikor a felmondás jogellenes lehet, és amelyekről jobb, ha tudsz te is, hiszen hirtelen elveszteni az állásunkat nem a legkellemesebb dolog a világon. Védjük meg jogainkat!

1. Írásbeli felmondás hiánya

Az egyik leggyakoribb hiba, amit a munkáltatók elkövetnek, hogy a felmondást nem közlik írásban. Talán azt gondolják, hogy egy szóban közölt felmondás elegendő, különösen a próbaidő alatt, amikor a felmondást nem szükséges indokolni, azonban ez téves feltételezés. A képlet egyszerű: a munkaszerződést, amely írásban jött létre, csak írásban lehet megszüntetni. Ez a szabály még a próbaidő alatt is érvényes. Hiába nem kell indokolni a felmondást próbaidő alatt, az írásbeli közlés kötelező.

Képzeljük el, hogy a munkáltató egyszerűen csak közli a munkavállalóval, hogy „holnaptól nem kell bejönnie”, vagy, hogy „holnaptól kijelentette”. Ez egy tipikus példa a jogellenes felmondásra. Ha a munkavállaló később perre viszi az ügyet, akkor a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy az írásbeli felmondás megtörtént. Ha erre nincs bizonyíték, a felmondás jogellenesnek minősül.

2-3. Jogellenes felmondás: indoklás nélküli vagy nem megfelelő indokkal

A próbaidő után a munkáltatónak kötelessége indokolni a felmondást. Így egy súlyos hiba, ha írásban közli ugyan a felmondást, de nem indokolja. Emellett az indoklásnak világosnak, valósnak és okszerűnek kell lennie. Ha ezek közül bármelyik hiányzik, akkor a felmondás jogellenes lehet. Az indoklásnak tartalmaznia kell, hogy a felmondás milyen konkrét okból történt, például a munkavállaló teljesítménye nem volt megfelelő, vagy a cég gazdasági okokból csökkenteni kényszerül a létszámot.

Tegyük fel, hogy a munkáltató azt állítja, hogy a munkavállaló nem végzett megfelelő munkát, de ezt semmilyen konkrétumokkal nem tudja alátámasztani. Ha a munkavállaló pert indít, akkor a bíróságon a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmondás oka valós és okszerű volt. Ha erre nem képes, a felmondás jogellenes lesz. Perhelyzetben a munkáltató akkor kerülhet nehéz helyzetbe, ha „mondvacsinált”, nem elég súlyos ok(ok)ból mondott fel a munkavállalónak. Pl. pár perces késések miatt. Nyilván egy mozdonyvezető esetében ez elég nyomós ok lehet, de egy irodai alkalmazottnál bizonyára nem.

Trükkös felmondási kísérletek

Sajnos előfordulhat, hogy a munkáltatók próbálnak „kijátszani” bizonyos szabályokat. Van, hogy a munkáltató késve közli a felmondást a munkavállalóval, és ezt követően hamis tanúkkal próbálja igazolni, hogy azt korábban – még jogszerűen, időben – megtette. A munkáltató hamis jegyzőkönyvet készíthet arról, hogy a felmondást át akarta adni a munkavállalónak, de az nem vette át, és ehhez két tanút (alkalmazottat) is állít. Ha azonban ezek a tanúk nem tudják hitelt érdemlően igazolni az eseményeket, és a munkavállaló vitatja a történteket, akkor a felmondás jogellenes lehet. Márpedig egy tapasztalt bíró keresztkérdéseivel könnyedén leleplezheti a hamis tanúkat egy per során.

Ennek megfelelően, ha a bíróság úgy találja, hogy a munkáltató hamis bizonyítékot nyújtott be, akkor nem csak a felmondás lehet jogellenes, hanem a munkáltató bűncselekményt is elkövetett, amely ellen a bíró, mint hivatalos személy, azonnal köteles feljelentést tenni. A bűncselekménnyel történő vádlottság elkerülése érdekében a munkáltató ebben az esetben sokszor megegyezik inkább peren kívül a munkavállalóval.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A legolcsóbb szárítógép-illatosító házilag: így sokáig illatos marad a ruha

Te is azok közé tartozol, akik imádják, ha a ruhák nemcsak tiszták, de illatosak is?

Panírozás mesterfokon: aranybarna és igazán ropogós lesz, ez a sztárséf titka

A panírozás egyszerű és nagyszerű menete.

Igaz vagy hamis? Rendőrt lehet hívni társasházi munkálatok csendháborítása miatt?

A társasházi szabályok betartása mindenkire vonatkozik, még akkor is, ha épp felújítás zajlik. De vajon mi számít szabályszegésnek?

Honnan tudom, hogy lopják az áramot? Mutatjuk, mi lehet gyanús és mit tegyél

Óriási villanyszámla és akadozó áramellátás? Így derítheted ki, hogy lopják-e az áramot!