Pénteken írták jóvá a bankszámlákon a szeptemberi családi pótlékot, ami a Magyar Államkincstár az iskolakezdés miatt folyósított hamarabb. A támogatás összege nem túl nagy, a családokat egész biztosan nem húzza ki a vízből. Van azonban más lehetőség is: az önkormányzatoktól és sok helyen a munkáltatótól is igényelhető néhány ezer forint értékű iskolakezdési támogatás készpénz vagy elektronikus/papíralapú utalvány formájában, ami tanszerekre, ruházatra vásárolható le – írja az Eduline. Munkáltatói iskolakezdési támogatás adható, de sehol sem kötelező, erről a munkaadó dönt – mutatjuk, milyen további részletekkel jó tisztában lenni.
A magyar kormány a szeptemberi családtámogatások korábbi kifizetésével, illetve az ingyenes tankönyvekkel járul hozzá az iskolakezdéshez határon belül. Határon túl már sokkal bőkezűbb: a magyar állam fejenként 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást oszt szét a határon túli általános iskolásoknak. Ami az önkormányzatokat illeti, ott jellemzően szociális alapon igényelhető támogatás utalvány vagy készpénz formájában. Az összeg nagysága az önkormányzat kereteitől függ, jellemzően 10-20 ezer forintnál nem magasabb a hozzájárulás.
Munkáltatói iskolakezdési támogatás: kinek jár és milyen feltételekkel?
A munkáltató ilyen utalványokat a tanév első napját megelőző 60. naptól a kibocsátás évének utolsó napjáig adhat, tehát az iskolakezdés után is igényelhetik a szülők. A jogszabály szerint támogatást a közoktatásban tanuló gyerek – beleértve az óvodát is – mindkét szülője kaphat, amennyiben a gyereket egy háztartásban nevelik.
Ami még lényeges: a igénylés benyújtásának határideje eltérő lehet, így érdemes minél előbb tájékozódni és beadni a szükséges dokumentumokat. Általában a szülőknek igazolniuk kell gyermekük iskolalátogatását és saját jövedelmi helyzetüket. Az igénylési folyamat során figyelni kell az esetleges határidőkre, mert ha lecsúszunk róla, bukhatjuk a segítséget.
Az utalvány ajándéknak minősül, így a dolgozónak nem kell utána adózni. A munkáltató utalványt évente egyszer után a támogatott félnek nem kell adóznia. Ilyen a munkáltató évente egyszer adhat, az értéke pedig nem haladhatja meg a minimálbér 10 százalékát.
A szabályok szerint ha a támogatás készpénz, úgy a juttatás kifizetéséből le kell vonni a 15% személyi jövedelemadót és a 18,5% társadalombiztosítási járulékot, míg a munkáltatónak a támogatás után 15,5% szociális hozzájárulási adóval és 1,5% szakképzési hozzájárulással kell számolnia.