Cukorbeteg vagy? Neked is járhat adókedvezmény

2023-ban emelkedett a minimálbér, és ezzel együtt nő az adóalapkedvezmény mértéke is, amelyet a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekkel élők igényelhetnek. Ez a kedvezmény az I. típusú diabetes és a szövődményekkel járó II. típusú cukorbetegség esetében is jár.

Mutatjuk, hogyan kell igényelni.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, 2023-ban a minimálbér összege bruttó 232 ezer forintra nőtt. Számos juttatást a minimálbér alapján számítanak ki, ilyen pl. az adóalapkedvezmény, amelyet bizonyos betegségekkel (pl. cukorbetegség) élők igényelhetnek.

Kinek jár és mennyi az annyi?

Az adóalapkedvezményt a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekkel (pl. cukorbetegség) élők jogosultak. Ez 2023-ban havi 11 600 forint, éves szinten pedig 139 200 forint. A vonatkozó kormányrendeletet sokan nem ismerik, ezért nem is tudják, hogy a kedvezmény nekik is jár.

139 200 forint is megspórolható az adóból

A törvény szerint a súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját személyi kedvezménnyel csökkenti. Az számít súlyosan fogyatékos magánszemélynek, aki vonatkozó kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

A teljesség igénye nélkül: a kedvezmény a laktózintolerancia, a cukorbetegség egyes esetei, vagy a cöliákia esetén is jár. (A rendeletben az I. típusú diabetes, valamint a súlyos szövődményekkel járó II. típusú diabetes szerepel, részletek itt.)

Fontos: nem segély, hanem engedmény!

Az adókedvezmény nem segély, hanem egy engedmény, melyet az állam a dolgozók egy csoportjának biztosít rászorultság alapján. Azok lehetnek jogosultak, hogy kevesebb adót fizessenek a többi adózónál, akik olyan betegségekben szenvednek, melyeket a törvény súlyos fogyatékosságként határoz meg (pl. cukorbetegség).

A kedvezmény nem vész el

Az érintettek a kedvezményt az 5 éves elévülési időn belül utólag is érvényesíthetik. Vagyis azok, akik már régebb óta élnek a betegségükkel, de még sosem igényelték ezt a kedvezményt, az első alkalommal az eredeti összeg többszörösét is „kaphatják”.

Hogyan kell igényelni a cukorbetegség miatti kedvezményt?

Szükség van egy igazolásra, amelyen egy szakorvos, vagy az adózó háziorvosa igazolja, hogy valóban szenved a kedvezményre jogosító betegségben. Az igénylőnek a NAV-tól kell kérnie a kedvezmény megállapítását:

  • vagy az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal év közben,
  • vagy a személyi jövedelemadó bevalláskor májusban.

Az igazolásnak tartalmaznia kell

  • az igénylő személyazonosító adatait,
  • lakóhelyét,
  • adóazonosító jelét,
  • az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát,
  • a betegség véglegességének vagy ideiglenességének megállapítását, valamint
  • az igazolást kiállító szakorvos vagy háziorvos aláírását.

Abban ez esetben, ha visszamenőlegesen szeretnénk igényelni a kedvezményt, az orvosi papíron annak is szerepelnie kell, hogy az adott betegség már a vonatkozó adóévben is fennállt.

Forrás: Pénzcentrum

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?