Magyarország jelenlegi kormánya egészen döbbenetes elveket vall az adóztatás kapcsán. Elég például, ha csak a szegények adójának hívott inflációra gondolunk. De vannak itt még érdekességek: a szegényekkel fizettetnek magasabb adóterhelést.
Kevesen tudják, de az EU-n belül Magyarországon sújtja a legnagyobb adó az alacsony jövedelmű gyermekteleneket. Nekik a legmagasabb az adóékük, azaz a munkát terhelő összes adó és járulékuk a teljes munkaköltség arányában.
A Polgár Alapítvány az Esélyekért megbízásából, a Budapest Intézet A magyar adórendszer újra elosztási hatásai című tanulmányából kiderült, hogy Magyarországon egy átlagbér felét kereső munkavállalót 44 százalékos adóék terheli. A kormány tehát majdnem a felét elveszi egy nagyjából bruttó 209 ezer forintos keresetnek.
Eközben ez az adóék Csehországban már csak 39, Ausztriában pedig mindössze 37 százalék. De több nyugat-európai országban ennél is jóval alacsonyabb. Franciaországban például mindössze 17 százalék ez az arány.
A Qubit cikke ennek kapcsán rávilágít: a 2011-es adóreform rontott a helyzeten. Az egykulcsos adó bevezetésével a gyermektelen minimálbért kereső dolgozók esetében 20 százalék környékéről 35 százalékra nőtt a munkavállalói adóteher, az szja és a munkavállalói járulékok összege.
Kijelenthető tehát, hogy hazánk jelenlegi adórendszere nem segít a legnehezebb anyagi helyzetben lévő magyar embereknek. Sőt, egyértelműen többlet terhet ró rájuk. Pedig egy igazságosabb adórendszer elősegítené a foglalkoztatás növelését az alacsonyan képzett munkavállalók körében.
Erre azonban politikai akarat kell. Az pedig jelenleg sajnos nincs a kormányzatban.
A bérek alacsonyak, az azokat terhelő adó Európai Unión belül rekordmagas, ráadásul az áremelkedés mértéke is történelmi csúcsokat dönt. Hogy hogy lehet így kijönni hó végén? Tudd meg cikkeinkből: