A demencia korai felismerése manapság egyre fontosabb, ugyanis a kutatók szerint Magyarországon, a becslések szerint 2050-re megtriplázódik majd a demenciával diagnosztizált emberek száma. Megelőzéssel és életmódváltással az esetek majdnem fele megelőzhető. Ehhez viszont észre kell vennünk a korai jeleket.  

Mi a demencia?

A demencia röviden egy olyan tünetegyüttes, ami kihat a kommunikációra, a memóriára és a szociális képességekre is. Hátterében sok minden állhat és nem feltétlenül csak időskorban következik be. Gyógyíthatatlan betegségek előfutára is lehet, emiatt pedig még fontosabb a felismerés.

Nézzük meg, mire figyeljünk a demencia korai felismerése érdekében. Az első szimptómái változatosak lehetnek, külön is megjelenhetnek és csoportosan is.

Demencia felismerése, korai jelei

  • Zárkózottság

Korai jellemző lehet, amikkor a beteget nem érdeklik azok a dolgok, amelyek korábban örömet okoztak számára. Az is megeshet, hogy a szociális érintkezést kezdi kerülni a személy, a kezdeményezés is egyre ritkább irányából, szívesebben van egyedül. A gyakori kedvetlenség is jellemző már a demencia első szakaszaiban is. A hangulatingadozás és az ingerlékenység, mind jellemző tulajdonságok a betegek körében, így nem meglepő az ezzel járó rossz hangulat sem.

  • Memóriazavar

A következő dolog, ami segíthet a demencia felismerésében, az a memóriazavar különféle megmutatkozása. Ilyen lehet például az, ha nehezen talál meg valaki olyan helyeket, amik számára gyakran látogatottak, ismertek. Ugyanígy jelzi az is a problémát, ha szűkebb környezetében sem igazodik el a személy. Éppen ezek miatt gyakran eltévedhet, elfelejtheti hova indult. Nem találja iratait, kulcsait vagy esetleg ugyanazokat a tárgyakat keresi újra meg újra. Mindennapi teendőit, a találkozóit, napirendjét és még a fontos ügyeit is elfelejti.

  • Beszédzavar, gondolkodási problémák

A betegség további tünetei lehetnek a nyelvi kifejezés zavarai, nehézségei. Például ilyenkor nem jutnak eszükbe a szavak, neveket felejtenek el, illetve helyszíneket. Az, hogy megérttesse magát környezetével, vagy megértsen dolgokat, egyre nehezebb. A beteggel való kommunikáció egyre körülményesebb. Nem tud elvonatkoztatni vagy összefüggéseket átlátni, egymáshoz viszonyítani a dolgokat.

  • Problémamegoldási nehézségek

Legyen szó akár napi rutinban megjelenő változásról, feladatok ellátásáról, főzésről, a beteg számára gondot okoz egy olyan hétköznapi tevékenység elvégzése, amelyet korábban könnyedén megoldott.

Amint látható, sok apró jele lehet a demenciának. Ezért is érdemes rendszeresen ellenőriznünk és odafigyelnünk családtagjaink, barátaink és önmagunk viselkedésére a demencia felismerésének érdekében. Ha hosszabb távon felmerülnek a jelek, forduljunk szakemberhez.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Babaruha olcsón az Aldiban: egy ezres a pihe-puha, bőrbarát anyagból készült body

Átfutottuk az Aldi akciós újságját és kincsekre leltünk. Babaruha olcsón, pizsamák és hálózsákok kifejezetten jó darabáron kaphatók. A zuhanykészletek árát tovább csökkentette az Aldi...

Ügyfélszolgálat: „Ez nem holmi csengeri örökösnő, hanem Nigéria, asszonyom!

Videónkból kiderül, hogy telefonos csalók áldozata kereste fel ügyfélszolgálatunkat. Persze eleinte még nem is tudta a rászedett hölgy, hogy átverték. Vigasztalhatja a tudat: Ma...

Idősek otthona: soron kívüli elhelyezés, átmeneti megoldások, várólisták – mutatjuk a tudnivalókat

Az idősek otthonába való bekerülés, különösen szociális alapon, számos tényezőtől függ, amelyek közé tartozik az intézménytípus, a költségek, a gondozási szükséglet és a várólisták...