Rukkola termesztése otthon: igénytelen, olcsó és egész nyáron terem

A mediterrán salátaféle egészséges és finom, markáns íze miatt rengetegen kedvelik. A hazai éghajlaton vidáman megél, még csak kiskert sem kell hozzá, elegendő egy balkonláda. Különösebb igényei nincsenek, ezért a rukkola termesztése otthon pofonegyszerű, ráadásul egész nyáron – sőt, akár még ősszel is – szüretelhetjük a friss leveleket.

Miért szeretjük az rukkolát?

Az olasz konyha elmaradhatatlan alapanyaga, akárcsak a bazsalikom. Mustáros aromájától (nevezik egyébként borsmustárnak is) erős, domináns ízétől lesz igazán extra a vegyes saláta, de feldobhatjuk vele a köreteinket is. Az ízén kívül az egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt is érdemes fogyasztani: magas a vitamintartalma (A, B2, B5, C és K), ásványi anyagokban gazdag (kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium, mangán, szilícium). Úgy tartják, gyógyír a savas gyomorra, és étvágygerjesztő, vértisztító hatása is lehet.

Nem sok gondoskodást igény, emellett tetszetős és dekoratív növény – ha bővítenénk a kiskertet, akkor a rukkola igazi jolly joker, nem hibázhatunk vele.

A rukkola termesztése otthon gyerekjáték

Kevés dologra lesz szükségünk. Rukkolamagot a nagyobb bevásárlóközpontokban, gazdaboltokban vehetünk, de ha ez nem opció, még mindig megrendelhetjük a netről. Egyáltalán nem drága, egy csomag csupán néhány száz forint. Mivel a talajra nem érzékeny, a magokat különösebb előkészület nélkül vethetjük a kiskertben, csupán egy gazolásra lehet szükség. Ha erkélyen nevelnék, válasszunk nagyobb cserepet, termetesebb virágládát. Az általános virágföld teljesen megfelel a termesztéséhez, de fűszernövényeknek valót is használhatunk.

Ha kertben neveljük…

A rukkolából nem kell sokat vetni, kis helyen is nagy mennyiséget terem. Szórjuk el a magjait, és miután betakartuk földdel, öntözzük be a talajt. Eleinte folyamatosan biztosítsuk a nedvességet, később már csak arra kell ügyelni, hogy ne száradjon ki. Nem kell sokat várnunk, a rukkola már 2-3 hét eltelte után szedhető. Friss leveleit folyamatosan csipegethetjük, nyár végéig, ősz elejéig hozza az új hajtásokat.

Fűszeres rukkola (Eruca sativa) virágzik a kertben

Ha lakásban, erkélyen…

Ahogy írtuk, a rukkola termesztése otthon cserépben, balkonládában is történhet. Ne használjunk fel mindent magot, egy cserépbe elegendő kb. egy csomag negyede, hiszen gazdagon terem. Szórjuk a magokat a balkonládába, majd simítsuk rá a földet, figyelve arra, hogy 1 cm-nél ne kerüljenek mélyebbre. Öntözzük meg és várjunk. A növények kikelése után már szórhatjuk is ugyanabba a balkonládába az eltett mag második negyedét. Ha így teszünk, és a hőmérséklettel is szerencsék lesz, ez a második vetés akkor fog leveleket hozni, amikor az első már elöregedett.

Nem árt tudni, hogy a leszedett levelek nagyon hamar fonnyadásnak indulnak. Éppen ezért mindig csak annyit csipegessünk a növényről, amennyit azonnal fel is használunk.

Rukkola termesztése otthon – mire figyeljünk, hogyan használjuk fel?

Bár különösebb igényei nincsenek, az öntözéséről azért ne feledkezzünk meg (de ne is locsoljuk túl). Szereti a napos helyeket, az árnyékot jól tűri, igazából bármihez alkalmazkodik. Ha túlságosan melege van, hajlamos hirtelen magszárat hozni, vagyis csak nagyon rövid ideig szüretelhető. A magot mindig érdemes begyűjteni, vagy legalább megzörgetni a kiszáradt hüvelyt, hogy magától szétszóródjon.

A rukkola kisebb leveleinek enyhébb, míg a nagyobbaknak csípősebb íze van. Más salátákkal keverve fogyasztjuk a leggyakrabban, de szendvicsbe is kiváló. Jól megy a csirkéhez, halhoz, burgonyás, tojásos, paradicsomos fogásokhoz, isteni pesztó készíthető belőle.

Gyümölcssaláta körtével, rukkolával, dióval és Roquefort sajttal. Finom előétel.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...