Milyen gyakran mossunk ágyneműt?

Nem csak illatosabb, komfortosabb, emiatt pedig kényelmesebb frissen mosott ágyneműben aludni, de higiéniai szempontból is fontos. Fertőzések melegágya lehet, ha spórolás miatt ritkán cseréljük.

A család minden tagjának kényelme, pihenése és egészsége múlik az ágynemű állapotán. Az ágyakban atkák, haj, halott bőrsejtek vagy korpa halmozódhat fel. A rendszeres csere és a megfelelő mosás megakadályozza ezek elterjedését, az ágynemű szennyeződését. Ráadásul az ágyneműk rendszeres cseréje és megfelelő gondozása akár az éjszakai alvási, vagy légzési problémákat is megoldhatja.

Nem csoda tehát, ha elgondolkozunk azon, milyen gyakran kell kimosni az ágyneműt. Ha túl gyakran, az pénzpazarlás, ha viszont túl ritkán, az akár az egészségünket is veszélyeztetheti.

A megfelelő gyakoriság:

A HáziPatika erről szóló cikke szerint minél rendszeresebben kell, nagyjából hetente, de maximum kéthetente kimosni az ágyneműket. Így lehet a baktériumtelepeket felszámolni. A matracot rendszeresen szellőztetni kell. A paplanokat és párnákat a napra is kitehetjük, ahol az UV-sugárzás komoly fertőtlenítő hatást gyakorol. Ha beteg fekszik az ágyban, az ő esetében három naponta javasolt kimosni az ágyneműt.

Szakértő szerint azért szükséges az ilyen gyakori csere, mert alvás közben nemcsak hámlik a bőrünk, hanem izzadunk is, a nedvesség pedig kedvez a baktériumoknak és a gombáknak is.

Az ágyneműket és lepedőket mindig a megengedett legmagasabb hőmérsékleten mossuk ki. Ha az anyag engedi, kiforrázhatjuk. A magas hőmérséklet ugyanis segít elpusztítani a kártevőket. Ezért fontos, hogy ha tudjuk, napon és szabad levegőn szárítsuk a ruhákat, ugyanis a napsugarak mikrobaellenes tulajdonsággal bírnak.

Ha nincs lehetőségünk szárítógépet használni, vagy napon szárítani a lepedőket, akkor érdemes száradás után gőzőlős vasalóval átvasalni az ágyneműt.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Messziről elkerülik a csigák a kertet, ha beveted ezt a 3 módszert

Csigák ellen az a legbiztosabb, ha be sem jutnak a kertbe. Erre mutatunk 3 biztos módszert.

Ne hagyd az állam zsebében! Már csak pár napig lehet az adó 1%-át felajánlani

A civil szervezeteknek minden egyes adóforint számít, éljünk a lehetőséggel!

Szakítás a „még nem” rutinjával: tudod is, meg nem is

A szégyen az, ami közöttünk és a segítségkérés között áll, pedig nem vagyunk...

Nem büntethetik meg az orvost, ha ilyen ajándékot kap: mit adhatunk és mit nem hálánk jeléül?

Fontos megértenünk, hogy a borítékcsúsztatással nemcsak az egészségügyi dolgozókat, hanem magunkat is bajba keverhetjük.

Ezzel a trükkel a legolcsóbb a kötelező: tízezreket spórolhatsz, teljesen legális

Mik az autónál az üzembentartó jogai tulajdonossal szemben? Mik a kötelezettségei?

Lejárt az EU-s tb-kártyád? Így újítható meg egyszerűen és gyorsan

Ha így csinálod ingyen van a lejárt európai egészségbiztosítási kártya megújítása. Mutatjuk a legegyszerűbb módját.