Ezzel az egyszerű trükkel elkerülheted a nyár legfertőzőbb betegségeit

A nyári időszakban mindenki a napsütés, strandolás és jéghideg limonádék bűvöletében él. De miközben önfeledten tapicskolunk a medencében vagy áztatjuk magunkat a naptejben, van valami, amire kevesen figyelnek: a törölköző. Igen, az a textildarab, amivel naponta többször végigtöröljük magunkat, majd ledobjuk a földre, a fűbe vagy a napágyra, este pedig ‘jó lesz ez még holnap is’ felkiáltással újra strandtáskába kerül. Pedig a fertőzések egyik legkedveltebb játszótere pont ez a puha kis anyag lehet, főleg ha nem mossuk rendszeresen.

A kéztörlő sem jobb: amit mindenki elfelejt

Sokan elfeledkeznek arról is, hogy a fürdőszobai kéztörlő pontosan ugyanilyen veszélyforrás. Csak vízzel megmosott kéz, gyors törölgetés, aztán irány a következő program. A gond ott kezdődik, hogy ha nem megfelelően szárad a törölköző és hetekig ugyanazt használja a család, a baktériumok szinte szabadon sütkéreznek rajta. Ezen keresztül akár gyomor-bélrendszeri fertőzések, bőrkiütések vagy egyéb kellemetlenségek is bekerülhetnek a szervezetbe, és ez nem városi legenda, hanem bizonyított tény.

Nem a fürdőszobai kéztörlő a legnagyobb veszélyforrás az életedben? Tudunk segíteni? Írj Ügyfélszolgálatunknak és 48 órán belül válaszolunk kérdésedre!

Milyen gyakran mossuk a törölközőket?

A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a kéztörlőket három-négy használat után, azaz kb. kétnaponta illik kimosni. Ha betegek vagyunk a háztartásban, akkor pedig naponta! A testtörölközőket heti egyszer mindenképp mossuk, de strandolás után azonnal. Igen, még akkor is, ha „csak” a medencéből vagy a tengerből jöttél ki, mert a víz tele lehet mikroorganizmusokkal: a törölköző pedig szépen begyűjti őket. A mosáshoz válassz legalább 60 fokos programot és ha lehet, a napfényen szárítsd, az UV-sugarak ugyanis kiváló természetes fertőtlenítők.

Strandtörölköző? Ne csak csavargasd, mosd is ki!

A strandolás csodás dolog. Napsütés, pancsolás, hekk. De ne felejtsük el, hogy a víz, főleg ha nem kristálytiszta hegyi forrás, hanem zsúfolt élményfürdő vagy tenger- és tópart, tele lehet baktériumokkal. A törölköző, amit a fűbe dobtál, amiben a lángosra vártál a büféknél, vagy amivel fél testeddel rátapadtál a naptejre, nemcsak vizet szívott magába, hanem a strandon összeszedett szennyeződéseket is. És nem, nem elég, ha megszárad a napon, a bacik nem kérnek hőgutát. A strandtörölközőt minden használat után ki kell mosni, lehetőleg 60 fokon, külön a többi ruhától. Ha pedig kézmosásra nincs lehetőség, legalább egy kis flakon kézfertőtlenítőt vigyél magaddal. Nem csak evés előtt jön jól, de egy toitoi látogatás után is életmentő.

További tippek: mikor cserélj, hogyan használj

A törölközők ideális esetben gyorsan száradnak, jól szellőző helyen. Ne hagyd őket a fürdőkádban, összegyűrve a padlón, mert ott napokig is nedvesek maradhatnak. Használat után terítsd ki őket szépen, nem, nem a szék támlájára, hanem egy rúdra vagy akasztóra, hogy mihamarabb kiszáradjanak. És ne spórolj a mennyiséggel: legyen mindenkinek saját törölközője, különösen, ha valaki beteg vagy érzékeny bőrű a családban. Nem luxus, hanem megelőzés.

A kevesebb néha több – főleg baciból

Ne gondold túl: a törölköző nem ékszer, amit örökölni akarunk. Használjuk, mossuk, szárítsuk, és ha már úgy néz ki, mintha egy rockfesztivál után jött volna haza, ideje nyugdíjazni. Egy kis odafigyeléssel nemcsak illatosabb lesz a fürdőszoba és ezzel együtt a törölköző is, de te és a családod is elkerülhetitek a nyári fertőzések egy jó részét. És talán még a strandtáska is frissebb illatú lesz.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Lecserélné az ablakot, ajtót? Ingyenpénzt kaphat rá az államtól és az önkormányzattól

Ablakcsere pályázat állami és önkormányzati támogatással vagy akár önerő nélkül. Ezek a lehetőségek.

A nyugdíjrögzítés szabályai: mikor érdemes kérni és hogyan kell?

Aki nem követi folyamatosan, hogy éppen mit módosítanak a nyugdíjtörvényen, könnyen lemaradhatott egy fontos hírről: megváltoztak a nyugdíjrögzítés szabályai.

Honnan tudod, hogy blokkoltak a Viberen? 5 árulkodó jel, ami megmutatja

Hogy ne kelljen tovább agyalnod, cikkünkben mutatunk 5 árulkodó jelet, amiből kiderül az igazság.

Szlovénia autópályáin utazol? Komoly bírság lehet a vége, ha erre nem figyelsz

Ha idén nyáron Szlovénián keresztül vezet az utad, van egy dolog, amit semmiképp sem hagyhatsz figyelmen kívül: a szlovén autópálya-matrica. Enélkül ugyanis elég kellemetlen meglepetés érhet: akár jelentős bírsággal is számolhatsz, ha az ellenőrzéskor kiderül, hogy matrica nélkül használod az autópályát.

Így vihetsz sokkal több cuccot a fapados gépre – a trükk, amit minden utazó imádni fog!

A fapados csomagolás nem rakétatudomány, csak egy kis kreativitás. Pár forintos megoldásokkal elkerülheted a bőrönddíjat, és nyugodtan indulhatsz nyaralni. Kipróbálod?