Neked is járhat ingyenes influenza elleni védőoltás: siess, most kell kérni

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ alapján az influenzavírusok terjedése november végétől figyelhető meg, januárban jellemzően már járványról beszélhetünk. Az influenza elleni oltást még a kialakulása előtt, vagyis novemberben, decemberben érdemes felvenni. Október végétől az oltóanyag már az egész országban elérhető, csupán a háziorvosunkkal kell egyeztetnünk. Idén 949 ezer adag ingyenes influenza elleni oltás érhető el, ennek beadatása különösen ajánlott a veszélyeztetett csoportba tartozóknak. Cikkünkben bemutatjuk, kik tartoznak a kockázati csoportba, milyen esetben ingyenes a vakcina, illetve milyen mellékhatásokra számíthatunk, ha az oltás felvétele mellett döntünk.

Az influenzavírus által okozott fertőző légúti betegségek télen és kora tavasszal okoznak szezonális járványokat. A legjobb védekezés a védőoltás: több influenza-altípustól is véd, így a fertőződés és a járvány terjedése jó eséllyel megelőzhető – hívja fel a figyelmet az NNGYK. Mint írják, a betegség a legtöbb esetben nem különösebben veszélyes, egy-két hét alatt leküzdhető. Ugyanakkor sokaknál elhúzódó betegséggel és szövődményekkel járhat, pl. vírusos tüdőgyulladással vagy agyvelőgyulladás. Ilyenkor a betegek kórházba kerülhetnek, ami akár halállal is végződhet.

Fontos tisztázni, az oltás felvétele után is elkaphatjuk az influenzát, azonban a betegség lefolyása gyorsabb és enyhébb. Leküzdésével kialakul egyfajta védettség, de az nem egy életre szól. Ráadásul az influenzavírus nagyon változékony, évről évre találkozhatunk más variánssal.

fiatal, influenzás nő sállal a nyakában, betakarózva fekszik a kanapén, közben a lázmérőt nézi és fogja a fejét

Ingyenes influenza elleni oltás – kinek jár?

Általánosságban elmondható, hogy féléves kor felett mindenkinek javasolt az influenza elleni oltás. Különösen ajánlott a kockázati csoportba tartozók számára:

  • várandósok vagy gyermekvállalást tervező nők, szoptatós anyák;
  • 60 év felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül;
  • krónikus betegségben szenvedők:
    • krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, asztmás betegek;
    • elhízás miatt vagy egyéb okból korlátozott légzési funkciójú betegek;
    • szív-, érrendszeri betegségben szenvedők (kivéve a kezelt magasvérnyomás-betegséget);
    • veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotban szenvedő betegek (ideértve a HIV-pozitív személyeket, daganatos betegségben szenvedőket is);
    • krónikus máj- és vesebetegek;
    • anyagcsere-betegségben szenvedők (pl. cukorbetegek);
  • tartós szalicilát-kezelésben részesülő gyermekek és serdülők (a Reye-szindróma veszélye miatt);
  • egészségügyben, valamint ápolást, gondozást nyújtó egészségügyi/szociális intézményekben dolgozók;
  • akik a munkájuk miatt sok emberrel lépnek kapcsolatba, illetve akik sok emberrel tartózkodnak zárt térben;
  • sertés, baromfi és ló tartásával foglalkozó telepeken, ezen állatok szállításával foglalkozók, baromfi-feldolgozókban, valamint vágóhidakon dolgozók;
  • hosszú repülőút előtt állók.

Az idei szezonban 949 ezer adag terítésmentesen felhasználható vakcina áll rendelkezésre a 3 évesnél idősebb, kockázati csoportba tartozók számára. Aki az oltás mellett dönt, az elsőként háziorvosával beszéljen, hogy elérhető-e a vakcina, illetve jogosult-e rá ingyen.

középkorú férfi takaróba bugyolálva, lázmérővel a szájában meleg vizes palackot szorít magához, a másik kezében egy citromot tart

Az oltás lehetséges mellékhatásai

Az influenza elleni oltásnak is lehetnek mellékhatásai, de ezek általában enyhék, az immunreakció természetes részét képezik. A legtöbb mellékhatás enyhe, és nagyjából egy napig érzékelhető.

Lehetséges mellékhatások:

  • hőemelkedés, láz,
  • enyhe végtagfájdalom, izomfájdalom,
  • az oltás helyén érzett fájdalom, bőrpír,
  • enyhe fejfájás jelentkezhet.

A vakcina nagyon ritkán súlyos allergiás reakciót (anafilaxia) válthat ki, ami azonban néhány percen belül, még a beadó orvos jelenlétében jelentkezik – a rendelőben az ilyen ritka esetek kezelésére is felkészülten fogadják a pácienseket. Összességében még mindig jobb kérni az oltást, mint nem kérni: a védőoltásokkal járó kockázat jóval alulmarad a betegség kockázataihoz képest.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha ez a 2 tartozék nincs nálad: a kötelező felszerelések listája

Nem túlzás azt állítani, hogy az autó kötelező tartozékai nélkül ma már ki sem szabadna gurulni a garázsból. Ráadásul van két olyan cucc, ami nélkül nemcsak hogy bírságra számíthatsz, de szélsőséges esetben akár a forgalomból is kivonhatják az autódat.

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.