Az árhullám ugyan tetőzött, de ezzel nem ért véget az árvízi védekezés, sőt. A fertőzések többsége az árvíz levonulása után, a takarítás során következik be, ha az ingatlanokat, a megművelt területeket és a kutakat stb. nem megfelelően fertőtlenítik. Sokan hajlamosak elfeledkezni arról, hogy az árvíz szennyezett víz, hiszen válogatás nélkül magával sodor hulladékot, ürüléket, állattetemeket. Egyértelmű, hogy ilyen helyzetben csak úgy kitakarítani nem elég, követnünk kell az illetékes szervek útmutatását. Az ásott vagy fúrt kutaknál sem maradhat el az árvíz utáni fertőtlenítés. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan lehet mindezt szakszerűen végezni.

Hol kezdjük, hogy garantáltan biztonságban tudjuk a családot és magunkat? A legeslegelején, ami ebben az esetben a védőruházat. Az árvíz által lerakott iszap fertőzésveszélyes, nagyon körültekintőnek kell tehát lennünk, amikor a fertőtlenítésre kerül a sor. A fertőtlenítő takarítást védőruházatban (kesztyű, védőszemüveg, védőruházat, csizma, maszk) kell végezni, illetve csak olyan készítmények használhatók, amelyeket az NNGYK engedélyezett.

A kezünkre se feledkezzünk meg! Kézfertőtlenítéshez bármilyen forgalomban lévő kézfertőtlenítő szer használható́. Kezet mosni fertőtlenítő hatású folyékony szappannal javasolt.

Árvíz Budapesten 2024 szeptemberében, magas a Duna vízszintje, az előtérben homokzsákok
Árvíz Budapesten 2024 szeptemberében.

Árvíz utáni fertőtlenítés házon belül

Minden, a vízzel érintkező tárgyat fertőtlenítőszeres, a mentett állatokat pedig tiszta langyos vízzel kell lemosni. A padlózatról a szennyeződést az arra kijelölt helyre kell kihordani. Ami a fertőtlenítést illeti:

  • A padozatot és a mosható felületeket (pl. csempeburkolatot) 2%-os háztartási hypo oldattal (1 dl hypo 5 l vízhez) kell lemosni.
  • Nem mosható, festett falfelületet 10%-os klórmész oldattal kell bemeszelni (1 kg klórmész 8 l vízben feloldva). Csak frissen készített oldatot használjunk, és mivel klórmészport használunk, legyen elővigyázatosak. Kerülni kell a por belégzését, szembe, nyálkahártyákra való jutását. Használjunk védőkesztyűt, és ügyeljünk rá, hogy a ruha jól takarja a bőrünket.
  • Szennyezett főzőedényeket, tányérokat, poharakat, evőeszközöket stb. mosogatás és öblítés utáni 1%-os hypós oldatban (0,5 dl hypo 5 liter vízhez) kell 10 percig áztatni, majd folyó, meleg vízzel alaposan le kell öblíteni.
  • A bútorokat, a mosható lakberendezési és használati tárgyakat háztartási, engedélyezett
    fertőtlenítőszerrel (pl. hypo 2%-os oldata: 1 dl hypo 5 l vízhez) kell lemosni, és 5-10 perc száradási idő után bő folyó vízzel leöblíteni.
  • A szennyezett ruhaneműk és textíliák fertőtlenítőszeres mosás, vasalás után használhatók.
  • A nem mosható textíliákat, kárpitos bútorokat, szőnyegeket háztartási engedélyezett fertőtlenítőszerrel kell kezelni. A textil keféljük át, majd hagyjuk megszáradni.
Árad a Duna, egy városi padot körülvesz a víz
A dunai árhullám hamarosan elhagyja Magyarországot

Kültér: kiskerttől a homokozóig

  • A közegészségügyi hatóság a „mezőgazdaságilag művelt területek” fertőtlenítésére is kitér: a tájékoztató szerint napoztatással fertőtlenítő az adott terület, amit átforgatással tudunk elősegíteni.
  • A növényeket árvíz után bő tiszta vízzel kell lemosni, leslagozni, majd hagyni, hogy napsugár baktérium- és vírusölő hatása fertőtlenítse a leveleket.
  • A kertek fertőtlenítése nem szükséges, a talaj fertőtlenítése csak néhány speciális helyszínen (pl. óvodaudvar, játszótér) indokolt. A fertőtlenítendő felületet klórmésszel kell egyenletesen beszórni, majd vízzel belocsolni.
    alaposan hőkezeljék, ezek nyers állapotban történő fogyasztása fertőzés forrása lehet.
  • A vízóraaknák kitisztítása (víz kiszivattyúzása, iszapeltávolítás) után javasolt a falak, a csővezetékek és a szerelvény meszelése 10%-os klórmészoldattal.

Fontos tudni, hogy a belvízzel, árvízzel elöntött konyhakertekből származó
zöldségeket, gyümölcsöket felhasználás előtti alaposan meg kell mosni. Megtisztítás után ajánlott ezeket alaposan hőkezelni, nyersen fogyasztva ugyanis fertőzés forrása lehet.

Ásott és fúrt kút árvíz utáni fertőtlenítése

Ásott kutak fertőtlenítése

A kútban lévő vízmennyiség minden köbméterére 100 ml nátrium-hipoklorit 90, vagy 200 ml hypo oldatot kell alkalmazni. A hypo oldatot a kút belső falán végigfolyatjuk, majd a fertőtlenítőszerrel kezelt kútvizet 24 óráig állni hagyjuk. A 24 óra letelte után a kút vizét ki kell szivattyúzni. Ha közben klórszagot érzünk, a fertőtlenítés megfelelő volt. Ha nem érzünk ilyet, akkor a kút fertőtlenítését kétszeres mennyiségű fertőtlenítőszer oldattal meg kell ismételni.

Az ásott vagy fúrt kutaknál sem maradhat el az árvíz utáni fertőtlenítés./Kút Szendehely közelében.

Fúrt kút fertőtlenítése

300 ml nátrium-hipoklorit 90-et, vagy 600 ml hypo oldatot kell az anyacsőbe önteni, ami után néhány percig járatjuk a szivattyút. Ezt követően az előzőekben alkalmazott fertőtlenítőszerből a megadott mennyiséget ismét az anyacsőbe öntjük, majd 24 órára állni hagyjuk. Letelte után a kutat addig kell szivattyúzni, míg a klórszag már nem érezhető.

Valami nem világos? Más témáról szeretnél kérdezni? Segítségre van szükséged? Keresd ügyfélszolgálatunkat, minden levélre 48 órán belül válaszolunk.
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Ügyfélszolgálat: „Ez nem holmi csengeri örökösnő, hanem Nigéria, asszonyom!

Videónkból kiderül, hogy telefonos csalók áldozata kereste fel ügyfélszolgálatunkat. Persze eleinte még nem is tudta a rászedett hölgy, hogy átverték. Vigasztalhatja a tudat: Ma...

Idősek otthona: soron kívüli elhelyezés, átmeneti megoldások, várólisták – mutatjuk a tudnivalókat

Az idősek otthonába való bekerülés, különösen szociális alapon, számos tényezőtől függ, amelyek közé tartozik az intézménytípus, a költségek, a gondozási szükséglet és a várólisták...

Brutálisan csökkenthető a víz- és áramszámla: 1290 forintért kínálja az MVM a csomagot

Remek ajánlattal állt elő az MVM: egy energiatakarékos eszközcsomagot kínálnak, amihez most 1290 forintért juthatunk hozzá 6990 forint helyett. Az MVM Energia Start csomagot...