Januártól nem lehet majd kibújni az alábbi szűrővizsgálatok alól?

2025. január 1-től három életmentő szűrővizsgálat válhat kötelezővé Magyarországon. A kormány által tervezett törvénymódosítás részeként minden érintett személynek rendszeresen részt kell vennie a méhnyakszűrésen, az emlőszűrésen és a vastag- és végbélszűrésen. Ez a döntés része lenne egy átfogó népegészségügyi programnak, melynek célja, hogy javítsa a korai diagnózis lehetőségét és ezáltal csökkentse a daganatos megbetegedések miatti halálozási arányt, valamint a kései stádium megterhelő kezelési költségeit. Cikkünkben bemutatjuk, hogy a kötelező szűrővizsgálatok 2025-ben hogyan fognak működni- ha majd meglesznek a vonatkozó végrehajtási rendeletek. Jelenleg ugyanis nincs ilyen típusú betegségekre előírt kötelező részvétel szűrővizsgálatokra – összegezte a témával kapcsolatban jogászunk, Dr. Kajó Cecília.

Milyen szűrővizsgálatok lehetnek kötelezőek 2025-től?

Mammográfia.

A törvénymódosítás értelmében három szűrővizsgálat válhat kötelezővé:

  • Méhnyakszűrés: 25 és 65 év közötti nők számára, akiknek háromévente kell elvégezniük a vizsgálatot, ha az előző szűrésük eredménye negatív.
  • Emlőszűrés: 45 és 65 év közötti nők számára kétévente szükséges lesz részt venni mammográfián. Ez az emlőrák korai felismerését célozza.
  • Vastag- és végbélszűrés: 50 és 70 év közötti személyeknek kétévente kötelezően részt kell majd venniük ezen a vizsgálaton. Ez a vastagbél és végbél daganatos elváltozásainak időben történő felismerését szolgálja.

Miért pont ezek a vizsgálatok?

Méhnyakrák szűrés során épp citológiát vesznek.

Az említett daganatos betegségek – emlőrák, méhnyakrák, vastagbél– és végbélrák – Magyarországon vezető halálokok. A korai diagnózis azonban jelentősen javítja a túlélési esélyeket, hiszen minél előbb derül fény egy betegségre, annál hatékonyabb lehet a kezelés. Az a cél az lenne, hogy a kötelező szűrővizsgálatok 2025-től segítsenek abban, hogy ezek a súlyos betegségek időben felismerhetők legyenek, így csökkentve a halálozási arányt és az egészségügyi ellátórendszer terheit. Az ellátórendszert ugyanis jelentősen megterhelik a kései stádiumban felismert esetek. Így nem csak a halálozási ráta csökkentése a cél, hanem a rendszer tehermentesítése is, annak érdekében, hogy a többi beteg is magasabb szintű ellátáshoz juthasson.

Hogyan tervezik működtetni a rendszert?

A kötelező szűrővizsgálatok 2025-től minden jogosult számára ingyenesek lennének, a költségeket az egészségbiztosítás fedezi. A vizsgálatokat vármegyei és városi egészségügyi intézményekben lehetne majd elvégezni, de elképzelhető, hogy egyes vizsgálatok esetében más városokba kell majd utazni, mivel az intézmények között átcsoportosíthatják a kapacitásokat.

Ha valaki nem jelenik meg a kötelező szűrővizsgálaton, akkor az állami egészségügyi hatóság határozatban rendelheti el annak elvégzését, amely azonnal végrehajthatóvá nyilvánítható.

Kapacitások átcsoportosítása

A kötelező szűrővizsgálatok 2025-től várhatóan megnövelik az egészségügyi intézmények terhelését, ezért a törvénymódosítás lehetőséget biztosít a kapacitások átcsoportosítására. Ez azt jelenti, hogy a vármegyei intézmények vezetői dönthetnek arról, hogy melyik intézmény mennyi erőforrást fordít a szűrések elvégzésére. Arra is van esély, hogy a magánellátást is becsatornázzák majd valahogyan a vizsgálatok elvégzésére. Arról egyelőre nincs hír, hogy mikortól lehet jelentkezni a kötelező vizsgálatokra.

Egyelőre azonban akkor lehet majd biztosat tudni, ha megjelennek a vonatkozó végrehajtási rendeletek. A jelenleg hatályos jogszabály alapján a népegészségügyi célú szűrővizsgálatokra nincs előírt kötelező részvétel.

Az egészségügyi ellátással kapcsolatban lennének még kérdéseid? Vagy nem találsz választ az életedben felmerülő problémára? Keresd Ügyfélszolgálatunkat és 48 órán belül válaszolunk!
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.

600 euróra büntethetnek Horvátországban, ha így sétálsz: 5 dolog, amire figyelj oda

Nem árt tudni, mire figyeljünk Horvátországban, ha nem szeretnénk 600 eurós bírságot fizetni.