Életet ment és még fizetnünk sem kell érte: hívjuk ki a kéményseprőt!

Hivatalosan minden évben október 15-tel indul a fűtési szezon, de a fázósabbak már hetekkel ezelőtt is befűthetnek. Ne feledjük, hogy a kéményeink karbantartása és rendszeres ellenőrzése alapvető fontosságú a saját és szeretteink biztonságának megőrzése érdekében. A megfelelően működő kémény nemcsak hatékonyabb fűtést biztosít (kevesebb energiaveszteséggel), hanem megelőzi a súlyos baleseteket, például a tűzeseteket vagy a szén-monoxid-mérgezéseket is. Van egy jó hírünk: Magyarországon a kémények ellenőrzése többnyire ingyenes, csak bizonyos esetekben merülhetnek fel fizetős szolgáltatások. Így hát ne habozzunk, foglaljunk időpontot! Az ingyenes lakossági kéményseprés megrendelése csak néhány perc, cikkünkben mutatjuk, hogyan kérhető.

Miért fontos a kéményseprés?

A kémények tisztítása – azok rendeltetésszerű működése érdekében – elengedhetetlen, különösen azokban az ingatlanokban, ahol szilárd tüzelőanyaggal (fa, szén) fűtenek. Ezek az anyagok használat közben korom- és kátrányréteget hagynak a kémény belső falán, amely könnyen kigyulladhat, ha nincs időben eltávolítva. Egy égő kémény pedig a tetőszerkezet tűzbe borulásához is vezethet. Minden évben jelentős számú kéménytűz következik be a nem megfelelő karbantartás miatt, ezért a rendszeres ellenőrzés és tisztítás kulcsfontosságú.

A gázfűtéses rendszerek esetén a kémény ellenőrzése szintén elengedhetetlen, hogy elkerüljük a szén-monoxid-mérgezést, amely gyakran a hibás kéményrendszerek miatt alakul ki.

Mikor ingyenes és mikor fizetős?

A lakossági kéményellenőrzés bizonyos feltételek mellett ingyenes. Azok a családi házak, amelyek nem működtetnek bejegyzett gazdálkodó szervezetet (pl. egyéni vállalkozást vagy céget), és amelyekben magánszemélyek élnek, jogosultak az ingyenes kéményellenőrzésre. Az ellenőrzés időpontját a háztulajdonosoknak kell egyeztetniük, amit akár online, akár telefonon is megtehetnek.

Ha a háztartásban gázzal fűtenek, a kémény kétévente történő ellenőrzése ajánlott. Szilárd tüzelés esetén évente kell ellenőriztetni a rendszert. Ezek a lakossági ellenőrzések az előírt időközön belül tehát ingyenesek. Ez azt is jelenti, hogy például gáztüzelésű kéményt nem tudunk minden egyes évben ingyen vizsgáltatni, hiszen csak kétévente ingyenes a szolgáltatás. Amennyiben viszont új kémény engedélyezésére vagy átalakításra van szükség, az ehhez kapcsolódó műszaki vizsgálatok és konzultációk már fizetősek.

Azonban a gazdálkodó szervezetek számára a kéményellenőrzés nem ingyenes. Ha egy családi házban bejegyzett vállalkozás működik, vagy a tulajdonos egyéni vállalkozó, akkor a kéményellenőrzésért fizetni kell. Ilyen esetekben a kéményseprés rendszeressége is eltérhet: szilárd tüzelő esetén évente, gáztüzelés esetén kétévente kötelező(!) megrendelni a szolgáltatást.

Ingyenes lakossági kéményseprés megrendelése

Az időpontfoglalás több módon is lehetséges. A katasztrófavédelem hivatalos weboldalán keresztül egyszerűen lehet időpontot egyeztetni. Erre a linkre kattintva már a főoldalon találkozhatunk az időpontfoglalás menüponttal. Itt tudjuk az ingyenes kéményseprést igényelni egy egyszerű űrlap kitöltésével. Személyes adatokon és az ingatlan címén, valamint a kapcsolattartási adatokon (email, telefonszám) kívül nem kell mást megadni. Valamelyik megadott elérhetőségen a szolgáltató valószínűleg majd felveszi velünk a kapcsolatot a megfelelő időpont kiválasztásával kapcsolatosan. Alternatívaként telefonon is lehetőség van időpontot foglalni a 1818-as ügyfélszolgálati telefonszámon.

Fekete ruhában, kormos arccal tisztítja egy ház kéményét a kéményseprő

Társasházak esetében az ellenőrzést automatikusan végzik a kéményseprők a meghatározott éves munkaterv szerint. Az aktuális munkaterv szintén elérhető a hivatalos weboldalon, ahol megyénként és településenként ellenőrizhető, hogy mikor érkezik a kéményseprő az adott társasházhoz.

Védekezzünk a csalókkal szemben

Fontos megjegyezni, hogy sajnos előfordulhatnak csalók itt is. Olyanok, akik kéményseprőnek adják ki magukat, és hamis bírságokkal fenyegetőzve próbálnak pénzt kicsikarni a lakóktól, különösen a gazdálkodó szervezetek tulajdonosaitól. Az ilyen csalókat ne engedjük be a házunkba, és kizárólag az előre egyeztetett időpontokban érkező kéményseprőkkel dolgozzunk együtt.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

SZÉP-kártyára lakásfelújítás: itt a részletes lista, mennyi mindenre költheted

2025-től új lehetőség nyílik azok előtt, akik a SZÉP-kártyájukon lévő összeget nemcsak pihenésre,...

Így csökkenthető az időskori esések és izomvesztés kockázata: a leucin hatása

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az izomzat állapotára, hiszen a...

Nyugdíjasként dolgozik? Sok pénzt veszíthet, ha ezt nem teszi meg – A betegszabadságtól a táppénzig 5 fontos tudnivaló

Jó tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállalóra.

Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cehet? A jogász válaszol

Kit terhel a felelősség, ha beázás történik egy társasházban? Jogászunk válaszol.

Így gazdagodj meg használt étolajból – Videó

A használt sütőolaj újrahasznosítható – de csak akkor, ha összegyűjtjük. Minden literje, tehát minden cseppje pénzt ér. A használt étolaj leadása egyre több helyen lehetséges.

Mennyibe kerül az állami horgászjegy 2025-ben: mutatjuk az árakat és hogy kinek ingyenes

Magyaroszágon több mint egymillió horgász van, ez igen nagy szám: minden tizedik magyar...