Energiaital-stop: Miért vált elengedhetetlenné a 18 év alattiak védelme?

Itt a vége! A kormány rendelettel tiltaná meg, hogy 18 év alatt energiaitalt vásárolhasson bárki.

„A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendeletnek a gyermek- és fiatalkorúak egészségének védelmével összefüggő módosításáról” címmel jelent meg egy rendelettervezet a kormány honlapján – írta meg az Index korábban.

Tilos lesz 18 év alatt energiaital fogyasztása

A rendelet értelmében tizennyolc év aluliaknak nem szabad majd eladni energiaitalt. Egészen pontosan az olyan, 2009 vagy 2202 VTSZ-szám alá tartozó alkoholmentes ital, amely

  • legalább 15 milligram per 100 milliliter mennyiségben tartalmaz bármely, a metil-xantinok csoportjába tartozó vegyületet, vagy tartalmaz metil-xantint és a következő anyagok bármelyikét:
  • ginszeng,
  • L-arginin,
  • inozitol,
  • glükuronolakton,
  • taurin.

Ez alapján tehát az energiaitaloktól életkori korlát alapján elzárt fiatalok ugyanúgy nem vásárolhatnának ilyen italokat, mint ahogy dohánytermékeket sem.

A kormányrendelet-tervezet szerint a vásárlási tilalom 1,681millió 18 év alatti fiatalt – köztük csecsemőket és óvodásokat is – érint, továbbá 17 energiaital-gyártó és -forgalmazó vállalkozást. 

Italos dobozok egymás mellett

A tervezet az energiaital-fogyasztás káros hatásainak megelőzését célozza. 

A tervezet hatásvizsgálati lapján kifejtették: 2011. november 1. és 2023. október 13. között 565 esetben érkezett jelentés az energiaital-fogyasztással összefüggő eseményekről, rosszullétekről, kellemetlen tünetekről. Az elfogyasztott energiaital mennyisége személyenként 1 deciliter és 2,5 liter között változott. Az energiaitalt 21,5 százalékban (97 esetben) alkohollal együtt fogyasztották.

Az adatok alapján megállapításra került, hogy a tünetekkel, rosszullétekkel érintett 450 fő 74 százaléka (333 fő) 18 év alatti fiatal.

Az energiaital-fogyasztással járó tünetekre is felhívták a figyelmet: szédülés, ájulás, hányás, hányinger, erős szívdobogás, remegés, balkéz zsibbadása, magas vérnyomás, fejfájás, mellkasi fájdalom, nyugtalanság. A káros hatások közé sorolták: koffein-túladagolás, várandósok körében késői vetélés, alacsony születési súly, halvaszületés, gyermekek és serdülők esetében negatív hatások az idegrendszer, a szív- és érrendszer tekintetében, függőség kialakulása. A tervezettel ezeknek a kockázati tényezőknek, egészségre való káros hatásoknak a megelőzését segítenék elő.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.

Jótállás, szavatosság, garancia: Mi a különbség?

Sokan nem tudják, mi a garancia és szavatosság különbsége, pedig ez eldönti, visszaviheted-e a hibás terméket.