Mennyi energiaitalt lehet inni egy nap?

Múlt héten járta meg a sajtót a 18 éves kétgyermekes apa esete, akinek hirtelen megállt a szíve, majd kómába került. Egyelőre nem erősítették meg, hogy mi okozhatta a szívleállást, de a család elmondása alapján a férfi „rengeteg” energiaitalt ivott és dohányzott is. A literszámra fogyasztott energiaital koffeinmérgezési tüneteket és rosszullétet okozhat, ez közismert, viszont azt már kevesen tudják, hogy pontosan mennyi energiaitalt lehet inni egy nap. Szakértő válaszolt.

Okoz-e egészségügyi problémát, ha naponta iszunk energiaitalt?

A legtöbb energiaitalt 250 ml-es kiszerelésben lehet kapni. Rengetegféle márka rengetegféle ízű terméket kínál, de a koffeintartalomban nincsenek lényeges különbségek, egy doboz általában nem haladja meg a 80 mg-ot. (Félliteres dobozoknál nyilván már más a helyzet, alapvetően 100 ml/32 mg-mal számolhatunk.) Ez egy erős eszpresszó kávé koffeinszintjének (40-80 mg) felel meg. A koffein élettani hatása a kávéban, energiaitalban és kólában is ugyanaz, vagyis nem magával a fogyasztással, hanem a mértéktelenséggel van a baj.

Mit mond a szakértő?

A fenti eset kapcsán megkérdezték Dr. Zacher Gábor toxikológust, aki elmondta: a koffeinnek van toxikus adagja, ugyanakkor a megfelelő mérték betartásával az energiaitalok egyáltalán nem veszélyesek.  Zacher szerint az eset extrémnek számít, tehát szó nincs róla, hogy mindennapos lenne. Aki betartja a szabályokat, vagyis a megfelelő mennyiséget veszi magához, annak nem kell ilyen problémától tartania. Nem szabad tehát olyan következtetést levonni, hogy az energiaitalba bele lehet halni – tette hozzá.

Mennyi energiaitalt lehet inni egy nap?

A koffeinfogyasztással kapcsolatban a világ legnagyobb, 66 531 emberen elvégzett Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tudományos kutatása tekinthető hitelesnek, amely igazolta, hogy egy egészséges felnőtt, naponta összesen 400 mg koffeint aggálymentesen elfogyaszthat, azaz megihat például 5 doboz (250 ml) valódi energiaitalt – áll a Magyar Energiaital Szövetség közleményében. A hivatkozott kutatásról korábban a HVG írt részletes cikket, ez itt olvasható.

Mire figyeljünk?

Az energiaital nem pótolja a napi folyadékbevitelt, ezért senki ne igya azt üdítőital vagy víz helyett. Várandós nők és szoptató anyák számára kerülendő, esetükben a koffein fogyasztását is érdemes csökkenteni (400 mg helyett 200 mg). A gyermekeknek nemcsak az energiaital nem ajánlott, hanem semmi, ami koffeint tartalmaz, így kávé, energiaital és kóla sem.

Mit igyunk energiaital helyett? Jó kávét, de ha valaki nem él koffeinnel, akkor próbálja ki ezt:

Forrás: os.mti, naphire.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Gyermekápolási táppénz: Mennyi nap jár a beteg gyerek után? Mutatjuk!

A gyermekápolási táppénz – vagyis a gyáp – célja, hogy részben pótolja a...

Lecserélné az ablakot, ajtót? Ingyenpénzt kaphat rá az államtól és az önkormányzattól

Ablakcsere pályázat állami és önkormányzati támogatással vagy akár önerő nélkül. Ezek a lehetőségek.

A nyugdíjrögzítés szabályai: mikor érdemes kérni és hogyan kell?

Aki nem követi folyamatosan, hogy éppen mit módosítanak a nyugdíjtörvényen, könnyen lemaradhatott egy fontos hírről: megváltoztak a nyugdíjrögzítés szabályai.

Honnan tudod, hogy blokkoltak a Viberen? 5 árulkodó jel, ami megmutatja

Hogy ne kelljen tovább agyalnod, cikkünkben mutatunk 5 árulkodó jelet, amiből kiderül az igazság.

Szlovénia autópályáin utazol? Komoly bírság lehet a vége, ha erre nem figyelsz

Ha idén nyáron Szlovénián keresztül vezet az utad, van egy dolog, amit semmiképp sem hagyhatsz figyelmen kívül: a szlovén autópálya-matrica. Enélkül ugyanis elég kellemetlen meglepetés érhet: akár jelentős bírsággal is számolhatsz, ha az ellenőrzéskor kiderül, hogy matrica nélkül használod az autópályát.