A parlagfű közismert, de rengeteg más növény képes megkeseríteni a pollenérzékenyek életét. Ott vannak a különböző pázsitfűfélék, a nyírfa, a kőrisfa, a hársfa, ezek mindegyike okozhat enyhébb vagy súlyosabb tüneteket. Kora tavasztól akár késő őszig is eltarthat az allergiaszezon, és bár nem mindenki szenved tőle egyformán, még a legenyhébb panaszok is sok kellemetlenséggel járnak. Teljesen „kikapcsolni” az allergiát nem lehet, a tüneteket legfeljebb csak mérsékelhetjük – azonban ez is rengeteget számít. A gyógyszeres kezelés mellett létezik más megoldás is, amivel segíthetünk magunkon: a következő gyógynövények allergia ellen nagyon is hatásosak, ha nem is mindenhatók.

Mi a helyzet most? Az elkövetkező napokban a parlagfű pollenkoncentrációja jellemzően a magas – nagyon magas tartományban alakul, a keleti országrészben extrém magas értékek is előfordulhatnak. Ami a többi növényt illeti, a csalánfélék pollenkoncentrációja országosan közepes, a kenderféléké a közepes – magas, az ürömé és a libatopféléké az alacsony – közepes tartományban alakulhat. A pázsitfűfélék, az útifű, a lórom, valamint a szerbtövis, a rézgyom és az ernyősvirágzatúak virágporának mennyisége országosan alacsony.

Akár a parlagfűre, akár másra vagyunk allergiások, jól jön néhány „házilagos” praktika. A korábbi, parlagfűvel foglalkozó cikkünkben már adtunk tippeket a túléléshez. Most gyógynövényeket fogunk ajánlani, amelyekkel enyhíthetünk a kínzó tünteteken.

Fűben-fában orvosság: gyógynövények parlagfű ellen

Vörös acsalapu (Petasites hybridus)

Az acsalapunak több fajtája is létezik, de gyógyászati célokra csak az Vörös acsalapu használatos. Összetéveszthető a martilapu (Tussilago farfara) és a nagy bojtorján (Arctium lappa) gyógynövényekkel, ezért gyűjtése elővigyázatosságot, szakszerűséget igényel. Az egész növény, de főleg a gyökértörzs nagy mennyiségben tartalmaz hatóanyagokat (illóolajokat, keserű anyagokat, cserzőanyagokat, inulint, pektint, ásványi anyagokat, nyálkaanyagokat stb.), amelyek sebgyógyító hatásúak, nyugtatják, védik a nyálkahártyákat, és segítik a káros anyagok sejtekből történő eltávolítását.

Az acsalapu hatékonyan segít az allergiásoknak, főként a szénanátha és az asztma kezelésében eredményes. Ezt a legújabb orvosi kutatások is alátámasztják. A növény olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek blokkolják az allergiás reakciók kiváltásáért felelős hisztaminok tevékenységét.

Mikor ne?

Az Vörös acsalapu felhasználása óvatosságot igényel, mert hatásában erős, májat károsító, pirrolizidin típusú alkaloid is van benne. Hosszabb időn át nem szabad belsőleg használni, az előírt mennyiség betartásával azonban nincs káros hatása. Várandós kismamáknak, szoptató anyukáknak és kisgyerekeknek alkalmazása nem tanácsos.

Vörös acsalapu

Páfrányfenyő (Ginkgo biloba)

Tavasztól őszig szedhető leveleit gyógyászati célokra hasznosítják, így az agy vérellátásának zavarai, szédülés, fülzúgás, hallásgyengülés gyógyítására. Jótékonyan hatnak a visszértágulatra, az aranyérre és a lábszárfekélyre. Kutatások szerint hatásos enyhe és közepes depresszió, impotencia kezelésére. A vizsgálatok kimutatták, hogy a páfrányfenyő flavonoidjai jó értágítók. Javítják a bőr és az izmok vérellátását, fokozzák az anyagcserét. Kiváló antioxidáns. gátolja az allergén anyagok működését, ezáltal hatékonyan csillapíthatóak vele az allergiás tüneteket.

Ellenjavallat nincs.

Páfrányfenyő

Csalán (Urtica dioica)

Gazdag karotinban, K-vitaminban és kvercetinben, ami gátolja az allergiát okozó hisztamin termelődését. A csalántea tisztítja a szervezetet a méreganyagoktól, így az allergénektől is. Főzzünk teát a csalán szárított leveleiből! Egy csésze teába tegyünk egy evőkanálnyi csalánlevelet és öntsük le forró vízzel. Hagyjuk ázni 5 percig, majd szűrjük le és már fogyasztható is. Naponta 2–3 alkalommal iható.

Mikor ne?

A csalántea nagy mennyiségben gyomorpanaszokat, bőrégést és vizeletpangást eredményez, szóval csak mértékkel.

csalán
Csalán

Papsajtmályva (Malva neglecta)

Hatékony a szénanátha kezelésében. Egy klinikai vizsgálat során egy antihisztaminnal hasonlították össze: a növény hasonló eredményeket ért el, azonban nem okozott álmosságot. A papsajt emellett pozitívan befolyásolja az immunrendszert, asztma kezelésére is alkalmazható, teája csökkenti a köhögési ingert. Cserzőanyagai összehúzó képességet kölcsönöznek neki, gyomor- és hólyaghurut, a gyomor-, a bélutak-, a szájüreg gyulladásos betegségei, hörghurut, gége- és mandulagyulladás, rekedtség ellen.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...

Örülhetsz, ha szőlővel álmodsz – mennyire ismered a szüreti babonákat?

A szüreti időszak rengeteg izgalmat és hagyományt tartogat, amihez nem kevés babona és hiedelem is kötődik. Vajon mennyit tudsz ezekről a furcsa szokásokról és...

Kétszer többe kerül a magánbölcsi, mint a jogi egyetem

A magyar családok számára a gyermekek bölcsődei elhelyezése sokszor kihívást jelent, sok esetben ugyanis nem megoldható az állami bölcsődékben való elhelyezés helyhiány miatt. Ekkor...