Parlagfű allergia ellen házilag: 8 triviális praktika, amivel enyhíthetők a kínzó tünetek

Rossz hír, a gyomnövényre allergiások a következő hetekben is szenvedni fognak: a parlagfű virágporának koncentrációja – különösen a keleti régiókban, illetve az Alföldön – a jelenlegi közepesről magas szintre emelkedik. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) már július végén javasolta, hogy a parlagfű pollenjére érzékenyek még a tünetek megjelenése előtt kezdjenek el allergiagyógyszert szedni. Nem szeretnénk gyógyszert bevenni, de azért túlélnénk az augusztust? Tehetünk valamit parlagfű allergia ellen házilag? Nagyon is sokat! A következő tippek és praktikák segítenek mérsékelni az allergiás panaszokat.

Mindmáig tartja magát az a tévhit, hogy a parlagfű gyógynövény, és igazából az allergiások sem a pollenjétől szenvednek, hanem a „nagyvárosi levegőtől”. Sőt egyesek azt állítják, hogy ehető. Ez mind marhaság. A parlagfű gyógyhatása nem bizonyított, kártékonysága viszont igen, és azért sem érdemes a kertünkben dédelgetni, mert komoly büntetés járhat érte.

Parlagfű allergia ellen házilag: így enyhítheted a tüneteket

Egyes kutatások szerint a magyar lakosság 30 százaléka is szenvedhet a pollenallergia tüneteitől. A parlagfű allergiáról esik a legtöbb szó, de a lista igen hosszú: a különböző pázsitfűfélék, a nyírfa, a kőrisfa, a hársfa is okozhat enyhébb vagy súlyosabb tüneteket az arra érzékenyeknek. A pollenallergia kora tavasztól akár késő őszig okozhat panaszokat, a tüsszögés az orrfolyás és orrdugulás, könnyezés és kötőhártya-gyulladás sokak életét megkeseríti.

Na, mi a pollenhelyzet?

A NNGYK tájékoztatása szerint a parlagfű pollenkoncentrációja jellemzően a közepes-magas tartományban alakul. A többi lágyszárú allergén közül a csalánfélék pollenkoncentrációja országosan magas, a kenderféléké a  közepes-magas, az  ürömé és a libatopféléké az  alacsony-közepes tartományban  alakulhat. A pázsitfűfélék,  az útifű,  a  lórom,  valamint  a  szerbtövis,  a  rézgyom  és  az  ernyősvirágzatúak  virágporának mennyisége országosan alacsony. A  fák  közül  jelen  van  a  levegőben  a  ciprus- és  tiszafafélék  pollenje jellemzően  alacsony koncentrációban. A kültéri allergén gombák közül az Alternaria spóraszáma jellemzően magas, az Epicoccumé alacsony.

Jó tudni: a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer (PPRR+) térképes előrejelzése segíti az allergiásokat, így könnyebben felkészülhetnek a várható tünetekre, azok kezelésére, illetve megtervezhetik utazásaikat.

Tippek parlagfű allergia ellen: házilagos módszerek és praktikák

Ha valamilyen okból idegenkedtünk az allergiaellenes készítményektől, akkor a következőt tehetjük:

Legyen allergianaptárunk! Vezessünk nyilvántartást arról, mikor és hol tapasztaljuk a kellemetlen tüneteket. Miért kell ez nekünk? Az allergianaptár segítségével olyan mintázatokra figyelhetünk fel, melyek a jövőben segíthetnek abban, hogy elkerüljük a panaszok rosszabbodását. Például, hogy melyik napszakban tanácsosabb inkább csukva tartani az ablakot vagy éppen bent maradni. Hasznosak a pollennaptárak is, melyek a különböző növények virágzását veszik sorra – kismillió ilyen weboldal és alkalmazás született, válasszunk hát egy saját érdekünkben. Itt követhetjük az aktuális pollen koncentráció alakulását.

Maradjon bezárva! A pollenek több száz kilométert is megtehetnek, nem nagyon kunszt számukra bekerülni a nappaliba, a hálószobába, gyakorlatilag mindenhol ott lehetnek. Tippünk: a pollenidőszak alatt tartsuk zárva az ablakokat, ajtókat. A levegő pollentartalma általában a reggeli, délelőtti órákban a legmagasabb, ekkor ne szellőztessünk. Ezt inkább este 10 és reggel 4 között végezzük el, de figyeljünk arra, hogy elalvás előtt minden ablakot becsukjunk.

Tisztaság fél egészség! Hetente cseréljük le az ágyneműt, mossunk gyakrabban hajat, akár naponta. Ne felejtsük el a fésűket, hajkeféket is alaposan kitisztítani (a nőknek érdemes a gyakrabban átmosni a sminkecseteket, egyéb eszközöket és kiegészítőket.

Ne vigyük ki! A ruhákat, ágyneműket, törölközőket szárítsuk bent a lakásban, ha van rá lehetőségünk és helyünk.

Öltözzünk át játszósba! Ahogy az ágyneműt, úgy hazaérkezve az aznapi ruhánkat is cseréljük le. Így kerülhetjük el a leghatékonyabban, hogy a megtapadt pollenszemcsék nagy részét behurcoljuk és szétszórjak az otthonunkban.

Ellenőrizzük, van-e keresztallergiánk! A parlagfű mellett bizonyos típusú ételekre (pl. alma, mogyorófélék, zeller, kivi, görögdinnye, fűszerek) is allergiások lehetünk. Van rá esély, hogy ez összefügg a pollenallergiával. Vizsgáltassuk ki!

Tegyünk meg mindent a nyugodt alvásért! Allergia szezonban a pihentető éjszakai alvás is kihívás lehet. Gondolkodjunk el egy légtisztító berendezés megvásárlásán! Bizonyos készülékek nemcsak arra képesek, hogy kettős szűrőrendszer segítségével kiszűrjék a panaszokat okozó allergéneket a levegőből, hanem kimondottan éjszakai móddal is rendelkeznek. Így zúgás nélkül pihenhetünk tiszta levegőben.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!