Miért ciki parlagfüvet szeretgetni, pláne megenni?

Egy évtizede elszabadult egy világkormányos, összeesküvéselméletes körlevél. Ebből azóta az erre fogékony csoportokban kinőtt a parlagfű gyógynövény mítosza. Emiatt megy a szeretgetés, holott gyógyhatása nem bizonyított, kártékonysága igen

A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) szerepel a közösségi jelentőségű fajokat és élőhelyeket veszélyeztető lágy- és fásszárú inváziós és termőhely-idegen növényfajok között. Pollenje erősen allergizál. Ez számtalan állattulajdonos problémája is. Kutyák és lovak között rengeteg allergiás rá és szezonban szenvednek. Ezért különösen irtandó a parlagfű. Nagymértékű felszaporodásának közegészségügyi és gazdaság-károsító hatása számottevő. Hazánkban az összlakosság több mint 20 %-át érinti a parlagfű allergia.

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Élv.) 17. § (4) bekezdése értelmében a földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

Ez azt jelenti, hogy a termelők és a földtulajdonosok egész évben kötelesek védekezni földterületükön a károsító gyomnövények ellen, ez nemcsak a parlagfűre, hanem az egyéb károsító gyomnövényekre (fehér libatop, szőrös disznóparéj, réti lórom, vadkender) is vonatkozik.

Gyógyhatása nem bizonyított

Gyógyhatására nincs példa a népi gyógyászatban, ugyanis a parlagfű egy Észak-Amerikából behurcolt faj, hazánkban nagyjából száz éve jelent meg, tömegesen az ötvenes években terjedt el. Őshazájában sem volt soha jelentős gyógynövény. 

Állatkísérletben mérgezőnek bizonyult

Az SZTE kutatói állatkísérletben bizonyították, hogy az egy hónapig parlagfüvet fogyasztó patkányok agy-, és vesekárosodást szenvedtek. 

„Az észlelt agy- és vesekárosító hatás megkérdőjelezi a parlagfű hosszú távú humán fogyasztásának biztonságosságát. Nem állítható, hogy a parlagfű patkányokon észlelt toxikus hatása embernél is kialakul, de a vegyületek toxikus hatásai általában minőségileg hasonlóak kísérletes állatokban és emberben. A szegedi kutatók eredményeit figyelembe véve a parlagfű fogyasztása nem tekinthető biztonságosnak egészen addig, míg további, széleskörű toxikológiai vizsgálatok nem zárják ki ennek lehetőségét.” 

A kutatásról részletesen, magyarul és közérthetőn itt lehet olvasni, a fenti link az angol tudományos munkára visz. 

A bevezetőben említett körlevél és annak tudományos elemzése itt olvasható, szórakoztató olvasmány.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Zúg, kerreg, nem centrifugál rendesen, vagy csak simán büdös a mosógép? Mielőtt szerelőt hívnál a furcsa hangok miatt, van egy dolog, amit érdemes átnézned.

Azonnal fogadnak a szakrendelésen, nem kell időpont: ezt a papírt vidd magaddal

Nem mindenki kérhet vagy kaphat ilyet: a soron kívüli vizsgálat lehetőségéről kizárólag az orvos dönthet.

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket. Egy biztos: nem éri meg a gyorshajtás.

Kinek jár a havi 1890 forintos országbérlet? Mutatjuk a részleteket

A rendszer nem tökéletes, de jelenleg ez a legkedvezőbb lehetőség.

A húsvéti locsolás nem arról szól, hogy mehet minden, ami belefér

Az aligha lehet lazítás, ha valaki nem emlékszik az este számos jelenetére.