Mindennapi tárgyak a konyhában, amelyek használata teljesen természetes, akár naponta többször is. Ki gondolná, hogy veszélyeztetik az egészségünket? Pedig egyre több használati tárgyról derül ki, hogy amellett, hogy a kényelmünket szolgálják, tele vannak káros anyagokkal. Mutatjuk, mik a veszélyes konyhai dolgok, amelyek mindennapi használatát érdemes lenne mellőzni.

Bizonyos kutatások arra mutatnak, hogy nemcsak az ételekkel és vízzel keresztül juthat a szervezetünkbe mikroműanyag, hanem bizony a teljesen hétköznapi használati tárgyakkal is, amelyek minden háztartásban megtalálhatók. Sajnos a legújabb tanulmányok összefüggésbe hozzák a rák, szívroham és meddőségi problémák kialakulását is az emberi szervezetbe kerülő mikroműanyagokkal, amelyekből állítólag akár 52 ezer részecskét is elfogyasztunk egy év alatt.

Veszélyes konyhai dolgok? Így csökkenthetjük a mikroműanyagok fogyasztását

Amit naponta többször is használunk: műanyag vágódeszka

Az American Chemical Society tanulmánya is szerint a műanyag vágódeszka használatával évente közel 80 millió propilén műanyagrészecskét  juttatunk a szervezetünkbe. Ehelyett sokkal jobb és természetesebb választás a fa vágódeszka. Arra kell csak figyelni, hogy a fa esetében az apró résekben a baktériumok könnyen elszaporodhatnak, így érdemes külön deszkát használni a nyers húsokhoz.

Egészséges alternatíva: fából vagy edzett üvegből készített vágódeszka

A papírpohár mítosz

Ha azt gondoljuk a papírpohár kevésbé környezetszennyező, ráadásul nekünk sem árthat, akkor jó, ha tudjuk, hogy egyes kutatások szerint a gyártásához használt anyag egyáltalán nem egészséges. A tömítőanyag kb. 10 sűrűségű polietilénből áll, ami azért kell, hogy megakadályozza a folyadék szivárgását. A kifejezetten forró italokhoz használt változatokból pedig olyan vegyi anyagok szabadulhatnak fel, mint a nitrát, a szulfát, a klorid, vagy éppen a fluor.

Egészséges alternatíva: üveg vagy kerámia pohár/bögre

Műanyag tároló dobozok

Nem meglepő, hogy a műanyag dobozokat is potenciális veszélyforrásként szokták megjelölni. Plusz egyes elméletek szerint a műanyag dobozok melegítése extrán káros, mert a melegítés során is mikroműanyagok szabadulnak fel, amelyek az ételeinkben landolnak.  Az ehhez kapcsolódó kutatásban úgy találták, hogy négyzetcentiméterenként 4 millió mikroműanyag van néhány mikróban használható, műanyag csomagolású bébiételben. Ezek a műanyag részecskék akár a vesesejtek 75 százalékát is elpusztíthatják.

Egészséges alternatíva: üvegből készült ételtárolók.

Mit okozhat egy teafilter?

A teafilter polipropilén műanyagból készül, ráadásul a papír filter készítéséhez is használnak műanyag tömítőanyagot. A teafőzéshez használt forró víz kioldhatja a mikroműanyagokat a teafilterből. Emellett a filterek olyan káros anyagokat tartalmazhatnak, mint a fluorvegyületek, az arzén, a rádiumsó, alumínium, réz, ólom, a higany és a kadmium. 

Egészséges alternatíva: A filteresnél jobb választás a szálas tea.

Veszélyes konyhai dolgok, amelyekre biztosan nem gondolnál: jégkockatartó

Végülis logikus, hogy a műanyagból készült jégkockatartók szintén nem a legjobbak az egészségünk szempontjából. Hiszen a mikroműanyagok ebben is jelen lehetnek, mint minden más műanyag tároló vagy használati tárgy esetében.

Egészséges alternatíva: rozsdamentes acélból készült jégkockatartó

Forrás: agroinform.hu

Kérdésed van? Fordulj a Hóvége Ügyfélszolgálathoz, és 48 órán belül segítünk.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Hó végére kiváló: szalámivégből reggeli, ebéd és vacsora

Tökéletes olcsó reggeli, ebéd, vagy vacsora lehet a boltokban kapható leértékelt szalámivégből. Ezeket töredék áron beszerezhetjük, mint a sima vagy szeletelt szalámit. https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7385429904713714976?lang=en Ahogyan arról korábban...

Mit tehetsz, ha nem kapsz fizetést? Így érheted el, hogy kifizessenek

A munkáltató egyik legfontosabb kötelessége, hogy a munkabért kifizesse a dolgozói számára. Mégis adódhat olyan - például gazdasági- helyzet, hogy a munkáltató hiányosan vagy...

Kiderült, hogy akarnak átverni a tűzifa csalók: amin lebuknak, hiába profik

Az őszi-téli időszak, s egyben a fűtésszezon közelgő beköszöntével egyre többen keresnek tűzifát, főleg online. Sajnos az interneten a tűzifa árusításra is rátelepedtek már...