A nyári meleg sokaknál okozhat lábdagadást, amely az enyhe tünetektől kezdve egészen súlyos formát is ölthet. Az életmódbeli változtatások javíthatnak a lábdagadáson, főleg azoknál, akik eleve hajlamosak rá. Ami még használ: a! tartós kánikula hatására kialakult panaszokon leggyorsabban nyirokmasszázzsal lehet enyhíteni. Mutatunk néhány tippet és gyakorlatot arra, hogyan csökkenthető a lábdagadás nyirokmasszázs segítségével.
Otthon végzett nyirokmasszázs: körültekintéssel végezzük!
Jó tudni, hogy a kozmetikai nyirokmasszázs nem azonos az orvosi nyirokmasszázzsal. Előbbi segíti a testben felgyülemlett méreganyagok könnyebb kiválasztását és szebbé teszi a bőrt. Lényege, hogy javuljon a bőr oxigénellátása, ami a nagy melegben kialakuló lábdagadás panaszait enyhítheti. Az orvosi nyirokmasszázs az öröklött vagy szerzett (műtét, sugárkezelés, daganat terápia, baleset, gyulladás) nyiroködéma kezelésében nyújt segítséget. Előbbit kozmetikus végezheti, utóbbi csak szakorvosi felügyelet mellett végezhető. A nyiroködéma miatt kialakuló nyirokmasszázst gyógytornász végzi, illetve tanítja be a megfelelő mozgást a szükséges területeken.
Így csökkenthető a lábdagadás nyirokmasszázs segítségével
A nyirokdrenázs olyan speciális masszázsfajta, amely javítja a nyirokelfolyást, egyúttal aktiválja az immunrendszert így segítve a salakanyagok elszállítását és a szövetek regenerálódását. A masszázs során a szövetekben rekedt folyadékot manuálisan visszatereljük a fő nyirokerekbe. Az első részben kézzel aktivizáljuk a nyirokcsomókat, amellyel szívó hatást gyakorlunk a nyirokerekre. Nyirokcsomók megtalálhatóak a nyaknál, hónaljban, a bordaközi izmoknál és a gerincnél is. Simító mozdulatokkal késztetjük a nyirokereket mozgásra, ez segíti a nyirokfolyadék visszaáramlását.
Mikor nem ajánlott?
- Akut gyulladásos folyamatok esetén, mert a kórokozók az egész szervezetre átterjedhetnek.
- Nem ajánlott a masszázs daganatos betegség esetén.
- Szintén nem javasolt pajzsmirigy betegségek esetén és szívbetegségnél sem, mert növeli a szív terhelését.
Mire figyeljünk még?
A nyirokmasszázs sohasem fájhat, célja, hogy kellemes érzetet keltsen. Ha kezelés közben hányinger vagy hidegrázás jelentkezik, hagyjuk abba és fogyasszunk bőséges mennyiségű folyadékot. Alacsony vérnyomás esetén jelentkezhet szédülés. Ezen segíthet, ha mélyeket lélegzünk, illetve többször ökölbe szorítjuk a kezünket.
Pontról pontra: ezzel a módszerrel csökkenthető a lábdagadás nyirokmasszázzsal
Az alábbiakban mutatunk két videót, amely az otthon végzett ön-nyirokmasszázst mutatja be lépésről lépésre. Fontos azonban, hogy ez nem helyettesíti a szakszerű orvosi ellátást, mindenképpen konzultáljunk szakorvossal és az orvosi ellátást kiegészítendő alkalmazzuk az otthoni masszázst. Ezzel a videóval az ön-masszázs technikát sajátíthatjuk el könnyedén, ezzel pedig csökkenthető a kifejezetten ödémás láb esetén megjelenő lábdagadás.
Tippek a nyári lábdagadás ellen
A meleg különösen fokozza az ödéma képződést, kerüljük a napozást és a meleg vizes fürdőzést, továbbá a szolárium és szauna használatát is.
- Napközben 10-15 percet pihenjünk felpolcolt végtaggal.
- A tüneteken enyhít a rendszeres testmozgás, a nyiroködéma szempontjából legjobb a gyors tempójú séta és kerékpározás, de bármilyen mozgás javít az állapoton, hiszen fokozza a keringést.
- A túlsúly nem tesz jót a lábdagadásnak, lassítja a keringést.
- Nagyon jót tesz, ha reggelente nyitott ablaknál levegőzünk, ez javítja a szövetek oxigén ellátását.
- Bőséges folyadékfogyasztás javasolt a jó keringés fenntartása érdekében.