A Katasztrófavédelem rendszeresen közzéteszi, hogy éppen hol irtják a szúnyogokat: ezen a héten 12 vármegye 297 településén lesz szúnyoggyérítés, összesen 62 ezer hektáron. A rossz hír, hogy ezzel nincs letudva a probléma, hiába irtják központilag a vérszívókat, a lakosságnak is ki kell vennie a részét a hadviselésből. Hol lesz ezen a héten gyérítés, hogyan lehet a szúnyogok ellen védekezni, kell-e félnünk az „egzotikus”szúnyogfajtáktól? Máris mondjuk.

Magyarországon több mint 50 csípőszúnyog faj honos, de csak egy kis csoportjuk – még ha máshogy is tűnik – kedveli az emberi vért. A különböző fajok különböző élőhelyeken fordulnak elő. Egyes fajok a folyók árterében, tavak, csatornák közelében előforduló ún. ártéri szúnyogok, amelyeknek a lárvái a part menti sekély vizekben, tócsákban fejlődnek. Előbbiek hirtelen, tömegesen jelenhetnek meg tavaink, folyóink környezetében. Más fajok mocsaras, lápos területek pocsolyáiban fejlődnek. Néhány faj lárvái faodvakban, sziklahasadékokban összegyűlő vízben élnek. Utóbbiaknak otthont adhat a vízgyűjtő hordóban, virágcserép alatt, szétszórt hulladékban stb. összegyűlő esővíz. 

A nyári hőmérséklet kedvez a szúnyoglárvák fejlődésének: egyetlen hét alatt, mindössze néhány deciliter vízben több száz szúnyog fejlődhet ki. Nem kell különösebben vadregényes helyeken járnunk, hogy csapatostul rontsanak ránk, mert a terjedésüket a légmozgás segíti, a szél kilométerekre sodorhatja őket szaporodási helyüktől. Számos olyan szúnyogfaj van, amelyek lárvái a különböző tárgyakban, kisebb vízgyűjtő edényekben, de akár a keréknyomban megülő esővízben is kifejlődnek. Gyakorlatilag tehát bárhol és mindenhol ott lehetnek – ezért is kell a szúnyogok elleni védekezésbe nekünk is beszállni.

Hol lesz szúnyogirtás a héten?

A héten 12 vármegye 297 településén lesz szúnyoggyérítés, összesen 62 ezer hektáron – közölte a Katasztrófavédelem. A kifejlett szúnyogok elleni földi védekezés a Szigetközben, a Dunakanyarban, a Tisza-tónál, valamint Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye több településén folytatódik. A héten pótolják a szeles időjárás miatt Békés vármegyében elmaradt múlt heti kezeléseket is. A platós gépjárművekről végzett permetezést az esti, éjszakai órákban hajtják végre.

Az elmúlt két hétben az extrém hőség hatására javarészt felszáradtak a folyamatos utánpótlást biztosító tenyészőhelyek, így a gyérítés hatására érezhetően csökken a szúnyogártalom – olvasható a közleményben. Arra is felhívták a figyelmet, hogy több szúnyogfaj kifejezetten emberközeli életmódot folytat, a vízzel teli kerti tárgyak valódi szúnyogkeltetők. Ezzel pedig el is érkeztünk oda, hogy nekünk, magánemberként mit kell tennünk, hogy segítsük a Katasztrófavédelem munkáját. (És hogy ne egyenek meg a szúnyogok.)

Hogyan lehet a szúnyogok ellen védekezni?

A csípőszúnyogok csípése egyrészt kellemetlen, másrészt betegségeket terjeszthet. A szúnyogok által terjesztett fertőzések az embereket és/vagy az állatokat is megbetegíthetik, ezért szükség van az irtásra.

A központi szúnyogirtás jellemzően az árterekre, és olyan vízpartok környékére koncentrálódik, ahol nyáron nagyobb a forgalom. A saját portáját mindenkinek magának kell rendben tartania, azaz magánterületen a tulajdonos/fenntartó kötelessége, közterületen pedig az önkormányzat felelőssége a kártevők elleni védekezés.

Mit tehetünk?

Első körben szüntessük meg azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik. Aztán:

  • Az udvaron tárolt vödröt, kannát, talicskát, gyermekjátékot, stb. úgy fordítsuk, tároljuk, hogy abban az esővíz ne tudjon összegyűlni.
  • Az állatok itatóvizét ne csak utántöltsük, hanem rendszeresen cseréljük friss vízre.
  • Az esővízgyűjtő hordót, víztárolót, stb. fedjük le vagy sűrű hálóval takarjuk le.
  • Tartsuk karban az ereszcsatornát, vízelvezető árkot, hogy a csapadékvíz elfolyhasson.
  • A takaróponyvát, mezőgazdasági fóliát, stb. úgy terítsük le, hogy a víz ne álljon meg rajta.
  • Ne hagyjuk, hogy a virágcserepekben hosszabb ideig víz álljon. A temetői virágvázát töltsük fel apró kaviccsal, sóderral vagy homokkal és erre öntsük a vizet.
  • Ne tároljunk a szabadban szétszórtan olyan hulladékot, pl. gumiabroncsot, amelyben a víz összegyűlhet.
  • Több szúnyogfaj a telet úgy vészeli át, hogy a kifejlett szúnyogok fagytól védett helyekre húzódnak be ősszel. A garázs, pince, akna, istálló stb. nyílászáróit tartsuk zárva az őszi hónapokban, vagy szúnyoghálóval védjük azokat.

Kell-e félnünk az „egzotikus” szúnyogfajtáktól?

Európában az elmúlt 20 évben több, alapvetően trópusi területeken élő szúnyogfaj jelent meg. A sajtó időről időre lehoz egy-egy cikket valamelyik behurcolt szúnyogfajtáról, általában olyan címadással, hogy az emberre ráhozza a frászt, pl. Kiirthatatlan szúnyog terjed, egészen más, mint az eddigi fajok vagy Feltűntek az inváziós szúnyogok, itt a járványveszély? Tény, a behurcolt szúnyogfajok ­az őshonos szúnyogfajokhoz hasonlóan ­ugyan képesek lehetnek kórokozók terjesztésére. Ehhez azonban a szúnyognak fel kell vennie a kórokozót egy fertőzött (kórokozó hordozó) állatból vagy emberből.

Pánikra tehát nincs ok: önmagában a behurcolt újabb szúnyogfajok jelenléte nem eredményez járványügyi veszélyhelyzetet. Nagyon kicsi az esélye annak, hogy a szúnyog éppen olyan beteget csíp meg, aki fertőzött, és mindemellett minden további körülmény is adott ahhoz, hogy átadja a fertőzést újabb, fogékony embereknek.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Karácsonyi ajándék hitelből: anyagi csőd lehet a vége, ha így veszed fel – mutatjuk a buktatókat

Jön a karácsony, már csak pár hét van hátra, és mostanra már biztosan mindenki elkezdett matekozni. Mi is.

Neked is soknak tűnik a hivatalos átlagbér? Mutatjuk a valóságot

Te se keresel 627 400 forintot? A legtöbben nem.

Betlehem készítése házilag: a 4 legcukibb ötlet fillérekből, ami tényleg gyorsan megvan

Mutatjuk a legegyszerűbb és mégis legmutatósabb Betlehem ötleteket, amelyekből lehet inspirálódni.