Tavasszal gyűjthető gyógynövények: áprilisban és májusban ezt a hatot keresd

A gyógynövényekkel sokféle (egyszerűbb) betegséget kezelhetünk, csillapíthatjuk a fájdalmat, nyugtathatjuk idegeket, ráadásul teljesen ingyen juthatunk hozzájuk. Hasznosak, könnyű beszerezni őket és a gyűjtögetés akár még hétvégi, délutáni programnak is megállja a helyét. (A gyerek élvezni fogják a kutakodást, nagyjából olyasmi élmény számukra, mint egy kincskereső játék.) A tavasszal gyűjthető gyógynövények közé tartozik például a pitypang, a galagonya és a kökény – mutatjuk, miből érdemes még betárazni!
Miért jó gyógynövényeket szedni?
Amellett, hogy remek kikapcsolódás és közelebb hoz minket a természethez, még költséghatékony is, hiszen a boltban megvásárolható termékek drágák tudnak lenni. A gyűjtést összeköthetjük egy kirándulással, utána nagyobb kedvvel vágunk bele a feldolgozásukba (vagy nem, de ilyenkor már nincs visszaút, nem szabad hagyni, hogy kárba vesszenek). Vigyázzunk az erős napsütésre, kenjük be magunkat naptejjel, mert a gyógynövényeket a száraz, napos időben érdemes összeszedni. A legjobb, ha fonott kosárba helyezett vászonanyagra szedjük őket vagy vászonzsákba. De mit gyűjtsünk most?
Tavasszal gyűjthető gyógynövények
- Galagonya: a virágzó hajtásvége jó hatással van a keringési rendszerre. Amikor szedjük, a virágok mellett a hajtásvégek fiatalabb leveleit se felejtsük ki, mert ebből lehet teát készíteni.
- Kökény: a virága teaként fogyasztva vízhajtó hatású, épp ezért a húgyúti betegségekre szokták alkalmazni. Ráadásul nagyon finom, marcipános íze van, ezért böjtöléskor is ajánlják.
- Bodza: valószínűleg mindenki ismeri a bodza különleges ízét, de nem csak finom a virága, hanem izzasztó is, lázcsillapító és fertőtlenítő hatású teát készíthetünk belőle. Ha szörpöt csinálunk, tároljuk mézzel, mert akkor nagyon sokáig eláll.
- Orgona: ennek a növénynek a kérge jó a lázcsillapításra, de külső sebekre is használhatjuk a főzetét. Ha a virágából olajos kivonatot készítünk, azzal a reumás testrészeket is kezelhetjük.
- Kakukkfű: az egyik legerősebb a gyógynövények közül. Többek között gombaölő, baktériumölő. Kiváló a vírusos megbetegedésekre. Ne csak fűszerként gondoljunk rá, igyunk belőle teát és legyen kéznél az olajos vagy alkoholos kivonata is.
- Gyermekláncfű: a pitypang levelei telítve vannak ásványi anyagokkal. Sárga virágából készíthetünk teát, ami az emésztést segíti, gyökere cukorbetegek diétájában használt készítmények alkotóeleme is lehet.
Persze sok más csodanövény van még odakint. Ha még többet szeretnél megismerni, kattints erre és erre a linkre.